3 Üniversiteyle işbirliği yapıldı

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in Alanya’da hayata geçirdiği ve hedeflediği projeler, üniversitelerde ders konusu oldu.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in Alanya’da hayata geçirdiği ve hedeflediği projeler, üniversitelerde ders konusu oldu.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in Alanya’da hayata geçirdiği ve hedeflediği projeler, üniversitelerde ders konusu oldu.

Alanya Belediyesi üniversitelerle işbirliği haberi

Bu kapsamda Akdeniz Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Konya Karatay Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nden öğretim üyeleri beraberindeki 187 öğrenci ile Alanya Belediyesi’ni ziyaret ederek projeler hakkında detaylı bilgi aldı.

Alanya Belediyesi üniversitelerle işbirliği haberi -2

Alanya Belediyesi bir günde 3 üniversiteyi ağırladı

İlk olarak Konya Karatay ve Koç Üniversitelerinin Öğretim üyeleri ile öğrencilerini Belediye Meclis Salonu’nda ağırlayan Başkan Yardımcısı Tunahan Kasapoğlu ve Meclis Üyesi Melike Nazifoğlu, öğrencilere Alanya Belediyesi’nin projeleri hakkında bilgi verdi. Karatay Üniversitesi’nin Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kerim Çınar ve Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Kaş beraberinde 110 bölüm öğrencisi ile verilen bilgileri dikkatle dinledi.

Bölüm bitirme projesi olarak alanya kültür merkezi projesini seçtiler

Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen proje sunumundan önce konuşan Karatay Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Kerim Çınar, Mimarlık ve iç mimarlık son sınıf öğrencileriyle bölüm bitirme projesi olarak bir uygulama projesi yapmayı planladıklarını, bunun için de en uygun yer olarak Alanya’yı belirlediklerini söyledi. Dekan Çınar; “Bu projemizde başta Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel, Başkan Yardımcısı Tunahan Kasapoğlu ve Meclis Üyesi Melike Nazifoğlu’na teşekkür ediyorum. Alanya’da pek çok projenin hayata geçirildiğini görüyorum. Bugün 3 tane üniversitenin buraya çalışmak için geldiğini görüyoruz. Akdeniz Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve biz. Buda Alanya’nın ne kadar önemli bir kent olduğunu gösteriyor. Öğrencilerimiz bölüm bitirme projesi olarak, Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’in Alanya’ya kazandırmayı hedeflediği kültür merkezi projesini seçti. Proje bitirilince yine bu salonda eserlerimizi sergileyeceğiz. Alanya’daki projeler için belediye ile birlikte çalışacağız.” dedi.

Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının ardından öğrenciler Alanya Belediyesi’nin meydan projesi ile kültür merkezi ve yeni belediye binası projelerini yerinde incelediler.

Alanya Belediyesi üniversitelerle işbirliği haberi -3

Alanya Belediyesi üniversitelerle işbirliği haberi -4

Akdeniz Üniversitesi öğrencileri damlataş’ın kentsel yapısını incelediler

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bakır, Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziya Gençel, Şehir Plancıları Odası Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu ve Arş. Gör. Sezen Başak Özünur ile 77 öğrenci Kentsel Tasarım Dersi için Damlataş bölgesinde tespit çalışması gerçekleştirdi.
Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencileri, öncelikle Damlataş Mağarası’nın yapısını inceledi. Ardından kıyı şeridindeki yapıları gözlemleyen öğrenciler ve öğretim üyeleri daha sonra Teleferik ile Kale’ye çıktı. Buradaki hem doğal yapıyı hem de mimari yapıları dikkatle inceleyen öğrenciler, Kale’deki yapının kentsel yapılaşmalara yönelik problemlerini tespit etmek için notlar alarak yapıları fotoğrafladı.

“Kentsel yapılaşmadaki problemleri tespit ederek çözüm önerilerimizi sunacağız”

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bakır, Damlataş’ta gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında şu ifadeleri kullandı; “Kentsel Tasarım Dersi kapsamında ben, arkadaşlarım ve öğrencilerimiz bu yarıyılda Alanya’da çalışmayı tercih ettik. Alanya’da bir kentsel tasarım çalışması yürütüyoruz. Damlataş Mağarası’ndan kuzeye doğru ve Alanya’nın giriş yakasıyla birlikte üçgen bir bölgede tespit çalışması yapıyoruz. Karayolu ile deniz arasında kalan bölgenin mekânsal problemlerini belirlemek ve bunlara çözüm önerisi sunmak adına böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyduk. Bu kente bir damla da olsa bir katkımız olmanın çabası içerisindeyiz. Belediyemiz bu anlamda bizlere ciddi destekler veriyor. Bunun için başta Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel olmak üzere tüm ekibine teşekkür ediyorum.”

Alanya Belediyesi üniversitelerle işbirliği haberi -5

Yücel: “Üniversitelerle iş birliğinde çalışıyoruz”

Öğrenciler ilgili konularında araştırmalarını sürdürürken Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, şehre gelen üniversitelerin öğretim üyeleriyle Alanya Arkeoloji Müzesi’nde bir araya geldi. Toplantıda şehrin yapısal bütünlüğü, sorunları ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı istişare edilirken öğretim üyeleri Başkan Yücel’e eğitime verdiği önem için teşekkür etti. Başkan Yücel de şehrin böylesine önemli konularda tercih edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi; “Eğitime ve araştırmaya her zaman öncelik vereceğiz. Şehrimizin gelişimi için üniversitelerle işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Önceki İçerikŞampiyona ve milli takım seçmeleri sona erdi
Sonraki İçerikKadir İnanır felç kalabilir