37 yıllık rüyada mutlu son

Alanya Teleferik resmi açılış töreni
Alanya Teleferik resmi açılış töreni

37 yıldır Alanya gündeminde yer alan ve geçen yılın kasım ayında yapımına başlanan Alanya Teleferik, Damlataş’ta düzenlenen kalabalık bir törenle açıldı.

Alanya Teleferik resmi açılış töreni

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen resmi açılış törenine çok sayıda davetli katıldı. Damlataş Plajı’ndan Alanya Kalesi’nin içerisinde bulunan Ehmedek bölgesine çıkışı sağlayan Alanya Teleferik’in açılışında yüzlerce Alanyalı bir araya geldi. Törende açılış konuşmasını yapan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Teleferik’i faaliyete geçirerek, tarihi ve doğal değerleri koruyacak alternatif bir ulaşım sistemi kurduklarını belirtti. Ayrıca Başkan Yücel, “Bu doğrultuda Kale’ye çıkışların çoğunun Alanya Teleferik ile gerçekleştirilmesini istiyoruz. Unesco Dünya Mirası adayı olan Alanya Kalesi’ne tur otobüsleri ve büyük araçların çıkmasını belirli bir tarihten sonra yasaklayacağız. Böylelikle hem Alanya Kalesi’ni korumuş olacağız, hem de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme yolunda önemli bir mesafe kaydedeceğiz” dedi.

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -2

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -3

Alanya Teleferik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul
Alanya Teleferik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel

Açılış konuşmalarının ardından protokol ve davetliler Alanya Müftüsü Mustafa Topal’ın eşliğinde dua etti. Açılış kurdelesinin protokol üyeleri tarafından kesilmesinin ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve davetliler teleferik ile Alanya Kalesi’ne geldi. Alanya’nın manzarasına bir kez daha hayran kalan Başkan Yücel ve davetliler, Ehmedek ve İç Kale’yi gezdi. Gezi turunun ardından protokol üyeleri Kemal Atlı Kültür Evi’nde toplandı. Açılış a özel gün boyu ücretsiz olan teleferiğe vatandaşların da ilgisi büyüktü.

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -5

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -6

9 milyon Euro maliyetle yapıldı

Damlataş plajından 1’inci Derece Arkeolojik SİT olan Alanya Kalesi’ne uzanan 900 metrelik hattan oluşan ve toplam 17 kabinle hizmet verecek olan Alanya Teleferik‘in, kısa vadede 500 bin uzun vadede ise yılda yaklaşık 1 milyon kişiyi taşıması hedefleniyor. Yaklaşık 37 yıl önce Alanya’nın gündemine gelen teleferik, 9 milyon Euro maliyetle yapılırken, ilçenin bugüne kadar yapılan en büyük projelerinden biri olarak Alanya tarihindeki yerini aldı. Teleferikten kişi başına alınan paranın 1 TL’si ise Alanya Turizm Tanıtma Vakfı’na (ALTAV) ve Aytemiz Alanyaspor’a hibe edilecek.

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -7

Yıldız Yücel, Adem Murat Yücel
Yıldız Yücel, Adem Murat Yücel

Alanya Teleferik resmi açılış töreni - 8

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -9

Nefise Develioğlu, Zeynep Karataş
Nefise Develioğlu, Zeynep Karataş

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -11

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -12

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -13

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -14

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -15

Cihan Kasapoğlu, Nazmi Uyar
Cihan Kasapoğlu, Nazmi Uyar

İç Kalenin girşinde bulunan Kleopatra Kafe işletmecisi Saime Dizdaroğlu ve arkadaşları da yapılan bu hizmeten dolayı Alanya Belediyesi'ne teşekkür ettiklerini belirtti.
İç Kalenin girşinde bulunan Kleopatra Kafe işletmecisi Saime Dizdaroğlu ve arkadaşları da yapılan bu hizmeten dolayı Alanya Belediyesi’ne teşekkür ettiklerini belirtti.

Kale turu sırasında, geçtiğimiz ay Denizli'de evlenen ve düğün çekimlerini kalede yapan Sevgi ve Hüseyin Konaç çifti Adem Murat Yücel ile de hatıra fotoğrafı çektirdi.
Kale turu sırasında, geçtiğimiz ay Denizli’de evlenen ve düğün çekimlerini kalede yapan Sevgi ve Hüseyin Konaç çifti Adem Murat Yücel ile de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -16

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -17

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -18

Alanya Teleferik resmi açılış töreni -19

Önceki İçerikNikahları kıyıldı
Sonraki İçerikAlanya sahilleri hala cıvıl cıvıl