Alanya’da longboard yayılıyor

Alanya’da longboard giderek yayılıyor. Her yaştan kişinin tercih ettiği longboard ile sokaklarda birlikte özgürce gezen gruplar hem spor yapıyor hem de eğleniyor.
Alanya’da longboard giderek yayılıyor. Her yaştan kişinin tercih ettiği longboard ile sokaklarda birlikte özgürce gezen gruplar hem spor yapıyor hem de eğleniyor.

Alanya’da longboard giderek yayılıyor. Her yaştan kişinin tercih ettiği longboard ile sokaklarda birlikte özgürce gezen gruplar hem spor yapıyor hem de eğleniyor.

LB1
Longboard, skateboard ve paten yapanlar birlikte.

Longboard tutkunlarından Uğur Yüce, “Olcay Korkmaz sayesinde kaykay ile tanıştım. Akrobatik hareketten ziyade uzun yolda hem spor, hem kardiyo yapmak hem de sahil boyunca hareket etmek için longboardu seçtim. Çok güzel bir spor. Eğlenceli. Herkese tavsiye ederim” dedi.

‘Daha çok hareket yapılabiliyor’

LB3
Longboard yapanlar hem spor yapıyor hem de eğleniyor.

Umut Duran da, “Ben skateboard sürüyorum. Skateboardda daha çok akrobatik hareketler yapılıyor. Skateboard daha küçük ve açıları daha farklı. Eğimleri daha farklı. Bu nedenle daha çok hareket yapılabiliyor. Ben de ağabeylerimle birlikte sokağa çıkıyorum. Aynı hızı yapıyorum. Aktif olarak 8 yıldır skateboardı sürüyorum” diye konuştum.

LB4
Fehim Polat, ailelerin gençleri spora yönlendirmesini istedi.

‘Bu çok başka bir dünya’

Fehim Polat ise, “Ben skate sürücüsüyüm. Hem ruhsal hem de bedensel sağlıklı yaşam için sürüyorum. Genelde haftada 2-3 kez sürüyorum. Bence paten dünyada sürülebilecek en güzel şey. Pateni sürerken bütün olumsuz duygulardan uzaklaşıyorsunuz. Bu çok başka bir dünya. Çok keyifli. Bence herkes sürmeli” ifadelerini kullandı.

‘Her insanın bir hobisi olmalı’

Longboard yapan Olcay Korkmaz, “Yaklaşık bir senedir longboard sürüyorum. 51 yaşındayım. Bu spor yaşa bakılmaksızın herkesin yapması gereken bir şey. Sağlık açısından çok yararlı. Evde oturup televizyon seyretmektense kendimiz için daha faydalı bir şey yapmalıyız. Paten, skateboard veya longboard olsun, her insanın bir hobisi olmalı. Televizyon ve internetten daha önemli şeyler var. Kadın, erkek, genç, yaşlı herkese tavsiyem longboard olmasa bile bir sporla uğraşın. Spor insanı genç tutuyor. Longboard spor mağazalarında satılıyor. İnternette de çok kolaylıkla bulabilirsiniz. Longboardların da fiyatları çok pahalı değil. 300-350 TL’den bin TL’ye kadar fiyatları çıkabiliyor. İçkiye ve sigaraya verdiğimiz paraları düşünecek olursak bunun yanında bu rakam çok bir şey değil. Bir iPhona’a 8 bin 500 TL verenler var. Bu rakam 10 adet longboard alırım. Skatebord ve longboardların daha da çoğalmasını istiyoruz. Bunun yaygınlaşması için çok uğraş veriyoruz. Bu genç ve orta yaşlarda insanların yapabileceği bir spor.  İnanıılmaz keyifli bir uğraş. Bunun için herkese tavsiye ediyoruz. İsteyen herkese yardımcı olmaya hazırız. Amacımız herkes bu keyfi yaşasın” dedi.

‘Teşvik edilmeli’

Gençlerin spor için teşvik edilmesi gerektiğini belirten Fehim Polat, “Gençleri sigara, uyuşturucu ve kötü ortamlardan uzaklaştırmak için bu spor teşvik edilmeli. Özellikle çocuğunuzu küçük yaşlarda ‘Aman kolun kırılır. Sürme’ diyerek uzaklaştırırsanız o da büyüdüğünde eğer yanında kötü alışkanlıkları olan birisi varsa, ya sigara kullanmaya başlayacak ya alkolik olacak ya da uyuşturucu kullanacak. Bu nedenle gençleri spora teşvik etmeliyiz” diye konuştu.

LB2

‘Daha uygun zeminler yapılmalı’

Alanya’da kaykay ve paten sürülebilmesi için belediyenin uygun zeminler hazırlaması gerektiğini kaydeden Uğur Yüce de, “Her geçen gün paten, kaykay kullananların sayısı artıyor. Sadece büyüklerimizden zeminler yapılırken bunları da düşünmelerini istiyoruz. Bir kısmı parke bir kısmı da paten, kaykan sürenler için daha uygun zeminler yapılmalı. Atatürk Anıtı’nın bulunduğu kısımda bazı taşlar düşmelere neden oluyor. Gençleri kaykay ve paten sürebileceği çok geniş bir alan yok” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikMerkez’de doğum günü sürprizi
Sonraki İçerikAdmiral’de ‘Dijital Anadolu Projesi’ anlatıldı