Adnan Oktar RTÜK’e takılmadı

Adnan Oktar
Adnan Oktar

‘Adnan Hoca’ olarak bilinen ve hazırladığı sohbet programlarıyla dikkat çeken Adnan Oktar, 2,5 yıl içerinde RTÜK’e 444 kez şikayet edildi.

Adnan Oktar ve sohbet programları RTÜK'e takılmıyor -2

Vatandaşlar en çok Oktar’ın programını ‘Genel ahlak, manevi değerler ile ailenin korunması ilkesine aykırılık’ gerekçesiyle şikayet edildi. Uydu üzerinden yayın yapan A9 kanalındaki programa RTÜK, program internete özel içerikle üretildiği ve kurum olarak internet yayınlarına denetim sağlayamadığı için yaptırım uygulayamıyor. Adnan Oktar’ın sohbet programları A9 logosu kullanılarak YouTube ile sosyal medya üzerinden yayınlanıyor. RTÜK tarafından yapılan araştırma sonucunda A9 kanalı üzerinden ihlale konu olabilecek içerikte yayınların yapılmadığı saptandı. İnternet ortamına yönelik denetimleri gerçekleştiremeyen RTÜK ise bu nedenle yüzlerce şikâyetin merkezine yerleşen ve tartışmalara neden olan Adnan Oktar’ın ‘Sohbet’ programlarına yaptırım uygulayamıyor.

Adnan Oktar ve sohbet programları RTÜK'e takılmıyor

‘Adnan Oktar ile Sohbetler’ isimli program için yapılan 444 şikâyetin 190’ı RTÜK’ün internet sitesi, 135’i çağrı hattı, 113’ü e-devlet ve 6’sı RTÜK Mobil uygulaması üzerinden iletildi. Ayrıca vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden de 22 kez Adnan Oktar’ın sohbet programlarından duydukları rahatsızlığı aktardı.

Önceki İçerikMorgül’ü çiçeklerle karşıladılar
Sonraki İçerikMurat Dalkılıç ile Hande Erçel aşkı kanıtlandı