AFSAK sezonu açıldı

AFSAK sezonu açıldı
AFSAK sezonu açıldı

Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü (AFSAK) ‘MOF’un Sultanları’ adlı fotoğraf sergisiyle sezonun açılışını yaptı. Geceye, Mersin Olba Fotoğraf (MOF) Derneği üyeleri de katıldı.

AFSAK sezonu açıldı

Kulüp binasında gerçekleştirilen etkinlik, MOF üyesi fotoğrafçı Sema Demirkol’un Çin’de çektiği fotoğrafların sunumuyla başladı. Sunum sonrası konuşma yapan Demirkol, işini severek yaptığını belirterek, “Çin gezisine geçen yıl gitmiştim. Çin’de fotoğraf çekmekte hiç zorlanmadım. Siz fotoğraf çekerken onlar da bolca sizi çekiyor” dedi. Konuşmanın ardından MOF üyesi Selma Demirkol’un Hindistan’da çektiği fotoğrafların sunumları yapıldı. Sunumunun ardından sözü alan Demirkol, “Hindistan’a bu yıl gittim. Nepal, Agra, Varanasi’ye gittim. Fotoğraf çekerken zorlanmadıkÖnce sevmek gerekiyor. Sonra da çok öğrenmek. Biz fotoğrafa başlarken çok sayıda fotoğraf inceledik. Hocalarımızdan biz böyle öğrendik.Sevmek çok önemli. Ezmek vereceksiniz. Kursiyerler, ‘Önce basit bir makine alayım. Öğreneyim, ondan sonra da istediğim bir makineyi alayım’ diyor. Bu yanlış. Neyi sevecekseniz onu alacaksınız” şeklinde konuştu.

Mustafa Eser, Sevim Eser, Teslime Tez Avcı, Hikmet Avcı
Mustafa Eser, Sevim Eser, Teslime Tez Avcı, Hikmet Avcı

‘Eşimin yanında çırak olarak başladım”

Fotoğraflarının yer aldığı sunumun ardından katılımcılara hitap eden Teslime Tez Avcı da, “28 yıllık öğretmenim. Fotoğrafa 10 yıl önce eşimin yanında çırak olarak başladım. Benim ilgi alanım makro çekimler. Makro çekimler çok sevdiğim bir şey. İlham aldığım kişi Mustafa Eser” dedi. Uzak Doğu’ya olan ilgisinden bahseden Fotoğrafçı Sevim Eser ise kursiyerlere fotoğrafçılık ile ilgili deneyimlerini şu sözlerle aktardı: “Herkes bir yeri merak eder. Ben Uzak Doğu’yu merak ediyordum. Aklımda hiç Vietnam yoktu. Sanırım çocukluğumdan bu yana varolan Vietnam Savaşı nedeniyle bu ülke benim kanıma girdi. Bu ülkede her yer inanılmaz güzel. Çok fotoğraf çektik. Çin sınırından başladık, Kamboçya sınırına kadar indik. Emekli olduktan sonra fotoğrafa çok daha önem vermeye başladım. Benim doğa fotoğraflarım da var ama ben çocuk fotoğrafı çekmeyi seviyorum. Vietnam’dakiler fotoğraflarının çekilmesine hiç tepkili değil. 1 dolar verdiğiniz sürece zor değil.”

Konuşmaların ardından AFSAK Yönetim Kurulu tarafından MOF Derneği üyelerine belge verildi.

Gökhan Aydoğan, Aliye Aydoğan
Gökhan Aydoğan, Aliye Aydoğan

Yelda Aral, Seyhassneth Heng, Zeynep Onur
Yelda Aral, Seyhassneth Heng, Zeynep Onur

Ümit Önür, Sema Demirkol, Selma Demirkol
Ümit Önür, Sema Demirkol, Selma Demirkol

AFSAK sezonu açıldı -2

Selma Demirkol, İlhami Yetkin
Selma Demirkol, İlhami Yetkin

Teslime Tez Avcı, Ayşe Hancı
Teslime Tez Avcı, Ayşe Hancı

AFSAK sezonu açıldı -3

Önceki İçerikSemih ve Pınar evlendi
Sonraki İçerikRetrofit 1. yılını kutladı