AKM’de Ortaylı izdihamı

II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi kapsamında Alanya'da bulunan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Alanya Kültür Merkezi'nde (AKM) 'Kerkük ve Musul Meselesi' konulu konferans verdi.
II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi kapsamında Alanya'da bulunan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Alanya Kültür Merkezi'nde (AKM) 'Kerkük ve Musul Meselesi' konulu konferans verdi.

II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi kapsamında Alanya’ya gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı, ‘Kerkük ve Musul Meselesi’ konulu konferans verdi.

AKM'de Ortaylı izdihamı

II. INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi kapsamında Alanya’da bulunan ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Alanya Kültür Merkezi’nde (AKM) ‘Kerkük ve Musul Meselesi’ konulu konferans verdi.

Türkler’de bulunan Haydarpasha Otel’de gerçekleşen ve bu yıl ikincisi düzenlenen INES Uluslararası Akademik Araştırmalar Kongresi’ne ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yanı sıra Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Slovakya DTI Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tomas Lengyelfalusy, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı
Prof. Dr. İlber Ortaylı

“Hocanız elektirik mühendisi değil”

Prof. Dr. İlber Ortaylı -2

Kongre kapsamında AKM’de konferans veren Ortaylı’yı binlerce Alanyalı dinlemeye geldi. Salonun içine sığmayan dinleyiciler için Kültür Merkezi’nin dışında da bir alan ayrıldı. Salon içinde ayakta kalan dinleyiciler ise Ortaylı’yı duyamadıkları için isyan etti. Bunun üzerine Ortaylı ses çıkartan gruba “Burası küçük bir salon, inşallah daha büyüğüne kavuşursunuz. Alanya benim gördüğümde küçük bir kasabaydı. Yolu yoktu, kamyonla gelmiştim. Siz bilmezsiniz yol yoktu. Gazipaşa’ya haftada bir otobüs kalkardı. Fakat çok güzel, hoş bir memleketti. Maalesef biraz fazla ve çarpık buldum. Salonun dışındakiler duymuyorsa yapacak bir şey yok. Hocanız elektrik teknisyeni değil. Belediyeye şikayet edin. Sağa, sola abuk subuk yollar yaptırıp, abuk subuk apartmanlar dikeceğinize önce kültür salonu yaptırın. Herkes böyle bina yapıyor. Kendiniz almazsanız Almanlara veriyorsunuz” şeklinde cevap verdi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı -3

Prof. Dr. İlber Ortaylı -4

“Kerkük meselesi çok sıcak bir konu”

AKM'de Ortaylı izdihamı -2

Kerkük meselesinin çok sıcak bir konu olduğunu belirten usta tarihçi, “Bugünkü konu Kerkük meselesi, Bu konu çok ciddi bir konu ve son olarak dün 4 şehit daha verildi. Bugünkü konunun Kerkük olduğunu belirten Prof. Dr. Ortaylı, “Çok sıcak bir konu ve son olarak dün yine 4 şehit verildi. Kerkük’ün kurtarılması konulu haberler ‘Irak Ordusu’ şeklinde bahsedilmesi dikkatinizi çekmiştir. Irak ordusu diye bir şeyin ne kadar mevcut olduğunu bilmiyorum. Oradaki büyük destek Türk ordusundan geliyor ve İran da var. Hatta ve hatta çok belirgin bir ölçüde başka tür gerillalar da katılıyor. Irak’ın kuzeyinde Kürt muhtar bölgesi var. Bunun güney bölgesinde çok münakaşalı olarak ilhak edilmeye çalışılan Kerkük ve Erbil var. Bunlar iki tane büyük ve Türklerin yaşadığı kentlerdir” dedi. Irak diye bir memleketin olmadığını belirten Ortaylı sözlerine şu şekilde devam etti: “Irak diye bir memleketin olmadığını söyleyen Ortaylı, “Bunların hepsi maalesef 1. Cihan Harbi’nde çizilen coğrafyalardır. Hepsi cetvelle çizildi. Cetvelle toprak, Birleşmiş Milletler arazisinde çizilebiliyor. Çünkü oraya son bir iki asırda yerleşen göçmenler var. Bunların çoğu aynı tip insanlar. Bunların arasında çok büyük bir etnik farklılık, tarihi coğrafya oluşumu, siyasal kavgayla sınır tespiti falan söz konusu değil. Onun için orada cetvelle çizilmiştir. Amerika haritasına bakarsanız böyle cetvelle çizilen bir sürü eyaletler var. Bunlar gerçekten otonom yani kendine hastır. Burada göçmenler dışında farklı etkinlikler yaşamaz. Fakat Ortadoğu’da böyle bir sınır olamaz. Çünkü Ortadoğu’da muhtelif etnik gruplar vardır. Bunlar aynı dili konuşsa bile dinleri birbirinden ayrıdır. Dinleri uysa, tarihleri uymaz, o uysa mantaliteleri uymaz. Kolonyal ofis buna Irak’ı çizmek için görevlendirdi ve oda cetvelle çizdi.”

Birbirinden önemli konuları dinleyicilere aktaran Prof. Dr. Ortaylı, konuşmasının ardından bir kadın bir erkek olmak üzere dinleyicilerden 2 soru aldı. Konferansın sonunda Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve ekibi Ortaylı için hazırlanan hediyeleri takdim etti. Derin bilgisi ile 7’den yetmişe her yaştan insanın hayran olduğu Ortaylı, konferans aralarında ele aldığı konuları esprili bir dille aktarması ile de dikkatleri üzerine çekti. Usta tarihçiyi dinlemeye gelenler, konferans sonunda Albüm’e poz vermeyi de ihmal etmediler.

AKM'de Ortaylı izdihamı -3

Sümeyra Arzu Oral Paksoy, Belgin Liman, Yasemin Yavuzer, S. Barbaros Yalçın, Güldener Albayrak, Cengiz Şahin
Sümeyra Arzu Oral Paksoy, Belgin Liman, Yasemin Yavuzer, S. Barbaros Yalçın, Güldener Albayrak, Cengiz Şahin

Sema Eren, Özge Pınarcık, Seda Hezer
Sema Eren, Özge Pınarcık, Seda Hezer

Julia Alaettinoğlu, Güneş Soygiray
Julia Alaettinoğlu, Güneş Soygiray

Figen Özcan, Çiğdem Özer, Aynur Özcan
Figen Özcan, Çiğdem Özer, Aynur Özcan

Önceki İçerikAlanya Kadınları Villa Okan’daydı
Sonraki İçerikHaftanın Şıkları (479. Hafta)