Alaiye şehitlerini ziyaret ettiler

Alaiye şehitlerini ziyaret ettiler

Alanya Kent Konseyi tarafından bu yıl altıncısı organize edilen ‘Atatürk ve Çatalca Alaiye Şehitleri’ni Anma Programı ve Kültür Gezisi’ 450 kişinin katılımı ile başladı.

Alaiye şehitlerini ziyaret ettiler

450 kişiden oluşan Alanya heyeti 9 otobüsle amfi tiyatro önünden hareket etti. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in de katıldığı uğurlama töreninde Alanya heyeti dualarla uğurlandı.

Alanya heyeti ilk olarak Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük kanyonu olan Uşak Ulubey Kanyonu’nu ziyaret etti. Kanyonda bulunan cam terastan manzaranın keyfini çıkarak Alanyalılar bol bol fotoğraf çektirdi. Heyete çoğunluğu Alanya’da yaşayan Alman, Hollandalı ve Norveçlilerden oluşan yerleşik yabancılar da eşlik etti.

Alaiye şehitlerini ziyaret ettiler

Heyet Uşak’ın ardından Manisa-Soma’ya hareket etti. Ziyarette Soma’da yaşamını yitiren 301 maden işçisinin mezarları da ziyaret edilerek dualar okundu. Ardından ise Ayvalık ve Cunda Adası’na gitmek için yola çıkıldı. Akşam saatlerinde Avyalık’a ulaşan heyet Cunda Adası’nı gezdi. Alanyalılar gezinin ikinci gününde ise Çanakkale’deki şehitlikleri ziyaret ederek ardından Edirne’ye hareket etti.

Alaiye şehitlerini ziyaret ettiler

Programla ilgili açıklama yapan Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, “1912 yılında Alanya’dan vatan topraklarını savunma için 157 kişilik Alaiye Taburu’nun şehit edildiği Çatalca’daki Şehitler Anıtı’nda her yıl gerçekleştirilen törene Alanya Kent Konseyi ilk olarak 2012’de 100. yıl anısına katılmıştık. Daha sonra geleneksel hale gelen ve her yıl Alanya Kent Konseyi tarafından organize edilen anma etkinlikleri için Alanya halkı, şehitlerinin torunları olarak yüksek maneviyat ve ilgiyle katılım sağlıyor. Bu vatanın nasıl kazanıldığını insanlara sadece tarihten anlatarak değil, görsel olarakta Çanakkale’de Edirne Balkan Şehitliği’nde ve Çatalca Alaiye Şehitliği’nde görmelerini, yaşamalarını, anlamalarını önemsiyoruz” dedi.

Alaiye şehitlerini ziyaret ettiler

Önceki İçerikVeda gecesi Pasha’da yapıldı
Sonraki İçerikSigortacılar kahvaltıda bir araya geldi