Erdal Sayi: İnovasyonu önemsemek zorundayız

Bil Alanya Koleji’nin kurucusu Erdal Sayi ile eğitim sistemi, öğrencilerin başarı durumu, velilerin rolü ve Bil’in öncelikleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.


Bil Alanya Koleji’nin kurucusu Erdal Sayi ile eğitim sistemi, öğrencilerin başarı durumu, velilerin rolü ve Bil’in öncelikleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bil Alanya Koleji’nin Kuruluş felsefesini kısaca özetleyebilir misiniz?

Çocuklarımız hayal ettikleri kahramanlarla kendilerini özdeştirirler. Buna inanır ve çok mutlu olurlar. Hayallerindeki kahramanlar gibi uçabileceklerine, dünyaya değiştirebileceklerine inanır, masallardaki, öykülerdeki en iyi, en güçlü, en çalışkan ve hep en başarılı kahramanlarda kendilerini bulurlar. Ta ki okula başlayıp eğitim sistemimizle tanışana kadar. Okullarımız çocuklarımızı her gün yapamadıkları ile alamadıkları tam notlarla ve benzeri yenilgilerle eve gönderiyor ve kahramanlarımız ne yazıktır ki test ve tost makineleri olarak üniversite kapısındaki yerlerini alıyorlar.

Erdal Sayi
Erdal Sayi
Erdal Sayi

“Benim kafam matematiğe basmaz, çöpten adam bile çizemem, diyen yetişkinler olmamızın nedeni, okul hayatımızın mağlubiyetlerle dolu olması. Yapamadıklarımızı ölçen ve bizi etiketleyen eğitim sistemi yüzünden yapamayacağına inanan yetişkinler olduk.”

Mutlu ve başarılı nesiller yetiştirme amacına okulumuz; deneyimli kadrosu, çağın gerektirdiği fiziksel altyapısı, milli ve manevi değerlere bağlılığı, inovasyon okulu olmanın vizyonu ile 2019/2020 Eğitim Öğretim Yılına, daha da güçlenerek hazırlanmaktadır. Felsefemiz inovasyonun mantığını eğitimin içerisine yedirmektir.

Erdal Sayi

Eğitimde inovasyon deyince ne anlamalıyız?

Küreselleşen dünyamızda, eğitim alanında yapılan ulusal değerlendirme çalışmalarının yanı sıra, uluslararası düzeyde konumumuzu belirlemek amacıyla eğitim göstergelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle belirli referans noktalarına göre ülkemizin eğitim alanında hangi düzeyde olduğunun, giderilmesi gereken eksikliklerin ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesidir. Ülkemiz de OECD üyesi olarak, eğitim düzeyinin yükseltilmesi amacıyla bu projeye katılmaktadır. Pisa sonuçlarına göre Türk eğitim sistemine müdahale edilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Çünkü PISA sonuçlarının Türkçesi şudur; Türk eğitim sistemi komadadır. Bunun çıkış anahtarı inovasyondadır. İnovasyon bir icat /buluş değil, yapılmakta olanı farklılaştırmak ve bundan değer yaratmak daha kullanılır, daha yenilikçi bir hale getirmektir. En basit tanımıyla inovasyon, farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır.

Erdal Sayi

İnovasyonlar birlikte ileriye bakma ve geleceği tasarlamak daha kolay olabilir. Eğitim de geldiğimiz içler acısı halinin duruma inovasyonla çözüm yolları bulabiliriz. O yüzden inovasyonu okulumuz eğitim sistemi içerisine entegre etmeye çalışmaktadır. İnovasyonla birlikte;

Daha iyi, daha hızlı, daha verimli, daha yenilikçi projeler ortaya çıkarmak ve o projeleri eğitime adapte etmekle birlikte eğitimin geleceğini kurgulamakla ortaya başarılı sonuçlar çıkar.

Geleneksel bilgiye dayalı eğitim sistemi ülkemizin geleceğimizi tehdit etmektedir. Çıkış yolu ise eski alışkanlıklarımızı bırakmakta, inovatif düşünmekten geçer. Yenilikçi ve yaratıcı düşünmenin eyleme dönüştürülmesi, eğitim ve öğretimde öğrencilerin hayal güçlerini geliştirecek bir zihinsel dönüşümü gerektirmektedir.  Bunun için; eğitimde yeni bir yaklaşım: İnovasyon’u önemsemek ve yenilikçi ruhu sürekli canlı tutmak zorundayız…  Bu ülkenin geleceğini düşünenler, pisa sonuçlarına iyi baksın, gündeme getirip çeşitli çıkış yolları arasın. Yoksa okuduğunu anlamayan, düşünemeyen, üretemeyen bir neslin nasıl bir gelecek kurabileceklerini düşünsünler, hayal etsinler…

Erdal Sayi

Ülkemizdeki sınav başarısı gerçeğini yok sayamayız. Bil Alanya Koleji’nin liseler giriş sınavlarında başarısı konusunda ne söyleyebilirsiniz?

Bil Alanya Koleji, mevcut sistem içerisinde öğrencilerimizin bir üst öğrenimlerini hayal ettikleri okullarda yapmaları için ebetteki sınav başarısın önemsemekte ve bu anlamda pek çok çalışma yapmaktadır. Ölçme değerlendirme, öğrencilerin bireysel farklılıklarının göz önünde bulundurulması, yeni sınav soru tipleri ve analitik düşünme becerisini kazandırmak bizim için çok önemlidir. Önlerine çıkabilecek çok farklı soru tiplerine, öğrencilerimizi hazırlamanın bir sonucu olarak, 2018 yılı LGS sınavı sonuçlarına göre, hem okul olarak hem de bireyselde Alanya birinciliğini yakaladığımızı hatırlatmak isterim. Benzer bir sonucu bu yıl da alacağımızı yüksek ihtimalle bekliyoruz.

Öğrencilerinizi nasıl bir gelecek için hazırlıyorsunuz?

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefe, hiç durmadan yürümek zorunda olduğumuz bir süreçteyiz. Yapay zeka ve robotların hayatımızın bir parçası haline geldiği 4. Sanayi Çağı’nda bazı meslekler önemini yitiriyor, bazılarının iş yapış şekilleri değişiyor. En önemlisi, her gün yeni meslekler ortaya çıkıyor. Bugün ilkokulda okuyan çocukların yarısından fazlası üniversiteyi bitirdiklerinde şu an var olmayan mesleklerde çalışmaya başlayacaklar. Bu noktada Bil Alanya Koleji ve Okulların en önde gelen sorumluluğu, çocukları tahmin edilemeyen bir gelecek için yetiştirmek. Biz bunun farkındayız, insan kaynaklarımız ve program içeriğimiz buna göre planlanmıştır

Bu kadar hızla değişen bilişim teknolojisi ve bunun eğitime yansımaları konusunda velilerin yerini nasıl konumlandırıyorsunuz?

Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak konusunda sadece okullar değil, aileler ve özellikle ebeveynlere de önemli görevler düşmektedir. Çocukların hem okul hem de ev ortamında bir birey olarak kabul edilmesi, temel akademik konular dışında, çevre iş hayatı ile ekonomi gibi, içinde yaşadıkları evrenin gerçek problemleri üzerine düşünmeye, teşvik edilmesi gerekir. Çocukların adına karar veren, hiçbir zorlukla yüzleşmelerini izin vermeyen, aşırı koruyucu anne baba profilleri, bugünün çocuklarına geçmişte olduğundan daha çok ve daha büyük zararlar vermektedir. Bugün çocuklarına kıymayan veliler onları geleceklerine kıydıklarının farkında olmalıdırlar. Oysa kendi hayatlarına yön verebilen mutlu bireyler olmak tüm çocukların hakkıdır.

Önceki İçerikAyşegül ve Uğur evlendi
Sonraki İçerikKİP Alanya Mağazası kalabalık bir törenle açıldı