Alanya Kadınları kitaplaştı

Haşim Yetkin
Haşim Yetkin

Araştırmacı-Yazar Haşim Yetkin’in Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği’nin kurulduğu 1989 yılından bu yana gerçekleştirdiği faaliyetleri konu alan dernekle aynı adı taşıyan kitabın tanıtımı ve imza günü gerçekleştirildi.

Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurcan Okan, Haşim Yetkin ve derneğin üyeleri hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurcan Okan, Haşim Yetkin ve derneğin üyeleri hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Alanya Kültür Merkezi’ndeki (AKM) tanıtım ve imza gününe Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Belediyesi meclis üyeleri, bazı dernek başkanları ile davetliler katıldı. Çeşitli ikramların sunulmasıyşla başlayan organizasyonun açılış konuşmasını yapan Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği Başkanı Nurcan Okan, katılımcıların kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını söyledi. Okan, “Derneğimizin 29 yıldır faaliyetlerini geliştirerek bugünlere getirebilmesi bunun en büyük kanıtıdır. Kurulduğumuz günden bu yana Alanyamızı yöneten tüm kaymakamlarımızdan, belediye başkanlarımızdan, kamu ve özel sektör kurum kuruluşlarımızdan, sivil toplum örgütlerimizden hep destek gördük. Bu 29 yıl gerçekten bir başarı öyküsüydü. Bunda hepinizin katkısı var. Katkı sağlayan herkese çok teşekkür ederiz. Bu başarı öyküsü çok ciddi bir ekip çalışmasının ürünü. Arkasında yönetim kurulunda yer alan veya sade bir üye olarak destek olan bütün ekip arkadaşlarımızın emekleri var. Hepsine çok teşekkür ederim. Bu kitabın tüm geliri burs vermekte olduğumuz yaklaşık 130 üniversite öğrencimiz için kullanılacak” dedi.

Haşim Yetkin, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel
Haşim Yetkin, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel

“Ben Alanya için varım”

Eğitimci, Araştırmacı-Yazar Haşim Yetkin de, “Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği’nin amaçları yüksek tahsil yapamayan bütün öğrencilerimize, evlenemeyen gençlerimize ve yoksul köyleri teker teker gezerek onların yaşantılarını tespit etmeleri, okulsuz köylere okul yaptırmaları ve yine çevre çevre köylerde, yaylalarda yaşantıları teker teker incelemek için gezmeleri, sağlık taramaları yapmaları. Unutulmaz görevler sırasında ben de hep yanlarında oldum. Bir gün Kocaoğlanlı Mahallesi’ndeydik. Alanya’nın en yoksul mahallelerinden biriydi. O dönem Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği ile bu mahalleye gittiğimizde mahallede Alanya’yı hiç görmeyenler vardı. Orada yaşayanlar mahallelerine geçebilmek için o koskoca kış aylarında kabarmış Sedre Çayı’nı aşamıyorlardı. Biz de mahalleye gittiğimizde Sedre Çayı coşmuştu. Arabamızla karşı tarafa geçemedik. Köprü yoktu. Çevreden bulduğumuz bir traktöre derneğin üyelerini karşı tarafa geçirdik. Üyelerden birisi hamileydi. Kendime bu traktör suya batarsa dedim. O çocuk şimdi 28-29 yaşında. ‘Bana bizim bu 29 yıllık faaliyetlerimiz kitaplaştırabilir misin?’ denildi. Hayhay dedim. Derneğin faaliyetleri kitaplaştırırken bana sürekli, ‘Haşim Yetkin için ne yapabiliriz’ dediler. ‘Hiçbir şey istemiyorum’ dedim. Ben Alanya için varım. Alanya için var olacağım” diye konuştu.

Haşim Yetkin- Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği- imza günü-Nurcan Okan -7
Haşim Yetkin, Şükrü Ağaoğlu, Nursel Ağaoğlu

Haşim Yetkin- Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği- imza günü-Nurcan Okan -8

“Geleceğimiz için güvence olacaktır”

Kaymakam Mustafa Harputlu ise, “Anadolu kadını gerçekten her yerde. Tabiri yerindeyse fedakar, cefakar ve özellikle de yardımlaşma konusunda da dünyanın en örneği kadınlarından. Görevimiz gereği Türkiye’nin her yerinde çalıştık. Sizinle bir anımı paylaşmak istiyorum. Büyük ağustos depreminde Doğu Anadolu’da bir bölgede çalışıyorum. Depremde zarar görenler için yardım kampanyaları düzenlenmişti. Bir yaşlı Anadolu kadını o dönemde 400 bin TL gibi bir parasını bağışlamak için geldiğinde gelini, ‘Babaanne ne yaptın? Yıllardır bunu saklıyordun. Kimseye de bir kuruş vermedin. Bu senin kefen parandı. Ne yaptın şimdi? Yarın gidersen ne olacak?’ dedi. O da dedi ki, ‘Kızım, bu depremde binlerce kişi gitti. Kefen kime nasip oldu. Gördük ki bu iş kısmetmiş’ dedi ve orada herkese bir ders verdi. Bunlar gerçekten güzel geleneklerimiz, anılarımız, hasletlerimiz. Bundan sonraki gençlerimize de bu duygularımızı, paylaşmanın güzelliğini, bir şeyin etrafımızda paylaşarak çoğaldığını aktarabilirsek bu geleceklerimiz için de bir güvence olacaktır” ifadelerini kullandı.

Haşim Yetkin- Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği- imza günü-Nurcan Okan -5

Haşim Yetkin- Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği- imza günü-Nurcan Okan -4

Haşim Yetkin- Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği- imza günü-Nurcan Okan 3

Haşim Yetkin- Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği- imza günü-Nurcan Okan -2

Haşim Yetkin- Alanya Kadınları Yardımlaşma Derneği- imza günü-Nurcan Okan

Önceki İçerikEsra ve Erol evlendi
Sonraki İçerikMine Karagöz de aday adayı oldu