Alanya sörf ile tanıtılıyor

Alanya'da sörf yapanların sayısı giderek artıyor. İlçede 3 kişiyle başlayan spora ilgi duyanların giderek artmasıyla bugün sörf yapanların sayısı 30'u aşmış durumda.

Alanya’da sörf yapanların sayısı giderek artıyor. İlçede 3 kişiyle başlayan spora ilgi duyanların giderek artmasıyla bugün sörf yapanların sayısı 30’u aşmış durumda.

Hem sörf yapıyorlar hem Alanya'yı tanıtıyorlar

Soğuk ve yağışlı havalara aldırmayan sörf tutkunlarının son bir haftadır denize girip sörf yaptıklarını belirten Alanya Surf Team Üyesi Hayri Yenialp, “Alanya’da yaşayan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden sörf yapmak için şehrimize gelen sörfçülerin oluşturduğu grup boyu 3 metreyi bulan dalgalarla denizin tadını çıkarıyor. Deniz suyu sıcaklığı şu anda 18 derece civarında. Hava sıcaklığı da zaman zaman 5 derecenin altına iniyor ama açıklarda oluşan fırtınadan dolayı dalga sörfü için bu dönemde uygun dalgalar oluşuyor. Son 10 gündür Alanya’ya yılın hiçbir döneminde olmayan güzel setler, dalga kondüsyonları geliyor.

Türkiye’den hatta yurt dışından farklı milletlerden sörfçüler burada buluşuyor. Denizin tadını çıkarıyorlar. Hava soğuk olabilir ama deniz suyu sıcaklığı 18 derece olduğu için su gayet güzel. Sörfçüler suya girdiği zaman çıkmak istemiyor. Türkiye genelinde hatta Alanya’da bile yüksek kesimlerde bile kar varken, biz denize giriyoruz. Gayet güzel ve keyifli bir sporu burada icra ediyoruz” dedi.

“MİLLİ TAKIM OLUŞTURDULAR”

Yaklaşık 10 gün önce ‘Türkiye Dalga Sörfü Şampiyonası’nın düzenlendiğini hatırlatan Yenialp, “Bu yarışmada dereceye giren sporcular milli takım oluşturdular. Yarışmada ben de Türkiye üçüncüsü oldum. Alanya’yı temsil edeceğim. Dünya şampiyonasında kısa tahta kategorisinde olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edecek sporcular seçildi. Bu yönden Alanya sene aynı dönemde yine yarışmaya ev sahipliği yapacak. Alanya içerisinde de spor aktiviteleri hiç durmaksızım devam ediyor. Dalga sörfü de aynı şekilde devam ediyor. Sörf özellikle kış aylarında turizm sezonu açıldığı günlere kadar alternatif faaliyet olarak Alanya’da ilgi çeken bir spor dalı. Bunun yanında görsel olarak da Alanya’nın tanıtımına katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

Hem sörf yapıyorlar hem Alanya'yı tanıtıyorlar

“SÖRFE BAŞLADIĞIMIZ ZAMAN 3 KİŞİYDİK”

Dalga sörfü öğrenmek isteyenlerin kendilerine başvurduğunu dile getiren Yenialp, “Dalga sörfü sporunun gerekli güvenlik önlemlerinin alınması ve eğitimen eşliğinde alınması gerekiyor. Alanya Surf Team’in bünyesinde 6 tane Uluslararası Sörf Federasyonu sertifkalı sörf eğitmeni var. Sup, sörf eğitmenleri var. Bize başvuranlara uygun hava ve deniz koşulları olduğu zaman temel sörf eğitimini veriyoruz. Bunun yanında ekipman kiraya veriliyor. İlgi duyanlar Alanya’da rahat bir şekilde spora başlayabiliyor. En azından kendisini deneyebiliyor.

hayri yenialp
Hayri Yenialp

Zaten bir kere deneyenler kendi ekipmanını alıp bireysel olarak spor yapmaya başlıyor. Şu anda Alanya’da 30’un üzerinde sörfçü var. Biz sörfe başladığımız zaman sadece 3 kişiydik. Sörf sporu biraz yavaş ilerliyor gibi görünüyor ama dışarıdan gelen insanların ilgisi daha çok. Şehir merkezinde bu sporu yapanların sayısı da fazla. Özellikle burada yaşayan Rus, Ukraynalı, İskandinav ülkelerinden birçok insan bu sporu bizimle beraber yapıyor” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikÖzkan Uğur hayranlarını korkuttu
Sonraki İçerikSahillere akın ettiler