‘Alanya sörfün merkezi oldu’

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, “Yurt içi ve dışından gelen taleple birlikte yılda 5 bin kişiyi sörf tahtasıyla buluşturuyoruz” dedi.

Surf17

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Projesi kapsamında Alanya’da başlatılan sörf sporu, büyük ilgi görüyor. Rusya, Ukrayna, Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya başta olmak üzere yerleşik yaşayan ve tatil için Alanya’ya gelen misafirlerin dalga sörfü sporuna büyük ilgi gösterdiklerini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Alanya, Türkiye’nin dalga sörfü merkezi oldu” dedi.

Surf9

“5 BİN KİŞİYİ SÖRF TAHTASI İLE BULUŞTURUYORUZ”

Gezmeyi seven, genç ve eğitimli bireylerin bu spora ilgi gösterdiğini dile getiren Başkan Sili, “Yurt içi ve dışından gelenlerle yılda 5 bin kişiyi sörf tahtasıyla buluşturuyoruz. Sadece dalga sörfü değil, dalganın olmadığı günlerde kürekle sörf tahtası üzerinde ayakta durarak yapılan SUP sörf de büyük ilgi görüyor. Misafirlerimiz Alanya yarımadasını bu şekilde denizden görme fırsatı yakalıyor. Alanya’da konaklama çeşitliliğinin fazla olmasının yanı sıra tarihi ve doğal güzelliklerle beraber şehir hayatının cazibesi ise sörf sporun şehrimizde sürdürülebilir olmasını sağlıyor” dedi.

Surf14

‘TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARI TÜRKİYE SEÇMELERİ ALANYA’DA YAPILDI’

Türkiye’de dalga sörfünün başlaması ve gelişmesinde Alanya şehrinin büyük önemi olduğunu vurgulayan Alanya Surf Team’den Hayri Yenialp ise “Alanya, turizm şehri olması nedeniyle yenilikçi deneyimlere oldukça açık bir bölge. Bu anlamda Alanya kıyılarının dalga sörfü için barındırdığı potansiyeli gören Turizmci Mehmet Ali Soy’un girişimleriyle ilk sörf tahtası Alanya’ya 2009’da geldi ve çalışmalar başladı. Bu sürecin ardından özellikle bahar ve kış aylarında Akdeniz kıyılarında oluşan dalgaların sörf için uygun olduğu ortaya çıktı.” dedi.

Surf16

“AKDENİZ’İN İLK SÖRF KULÜBÜ OLAN ALANYA SURF TEAM’İ KURDUK”

ALTİD, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKA) destek aldı ve ilk yatırımlar yapıldı. Mehmet Özgen ve ben (Hayri Yenialp) de bu sporla Soy, sayesinde tanıştık ve Akdeniz’in ilk sörf kulübü olan Alanya Surf Team ‘i kurduk. Gelişmelerin yansıması olarak 2013 yılında 2. Türkiye Dalga Sörfü Şampiyonası geniş katılımla Alanya’da yapıldı. Ardından bugüne kadar yapılan resmi Türkiye şampiyonalarının tamamı Alanya’da düzenlendi. Tokyo Olimpiyatları seçmeleri dahil, ülkemizi uluslararası alanda temsil edecek sporcular bu şampiyonalar sonucunda belirlendi” dedi. Yenialp, kulüp olarak yıllardır profesyonel ya da amatör sporcular için eğitim ve ekipman desteği sağladıklarını sörf sporunun geniş kitlelere yayılması için çaba harcamaya devam edeceklerini söyledi.

Haber: Tolga ŞİLİL

Surf15
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili
Surf13
HAYRİ YENİALP
Surf18
Surf12
Surf6
Surf7
Surf8
Surf10
Surf5
Surf4
Surf1
Surf3
Surf2

Önceki İçerikSinema sektörüne ışık tutacak projeye TÜBİTAK desteği
Sonraki İçerikAlanya MATKA’ da