Alanya Teleferik açıldı

Alanya Teleferik açıldı
Alanya Teleferik açıldı

Alanya’nın uzun yıllardır gündeminde olan teleferik projesi, inşaatı tamamlandıktan sonra geçtiğimiz hafta ilk yolcularını taşıyarak hizmete açıldı.

Alanya Teleferik açıldı

Alanya Teleferik ilk gününde, çoğunluğunu yabancı turistlerin oluşturduğu 3 binin üzerinde ziyaretçiyi zirveye taşıdı. 10 ay önce yapımına başlanan ve Damlataş Plajı’ndan yaklaşık 300 metre rakımdaki Alanya Kalesi’nin içerisinde bulunan Ehmedek bölgesine çıkışı sağlayan teleferiğin ilk yolcuları arasında ALTAV, ALTİD ve Alanya’ya turist getiren seyahat acentelerinin yöneticileri de vardı.

Alanya Teleferik açıldı -2

Yerli ve yabancı turistler, 900 metrelik hattan oluşan ve 17 kabinle hizmet veren teleferik sayesinde, dünyaca ünlü Damlataş ve Kleopatra plajlarının üzerinden Alanya Kalesi’ne giderken hem şehrin kuşbakışı görüntüsünü, hem de tüm tarihi dokuyu tek seferde görme imkanını buluyor.
Bayramdan sonrada resmi açılışın yapılacağını belirten Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul, ”Resmi açılışımızı bayramdan sonra belediyenin uygun gördüğü bir tarihte yapacağız. İlk gün olmasına rağmen maşallah sıra oluştu. Bizde bu ilgiden çok memnun olduk” dedi. Teleferiğin kolay yapılmadığını dile getiren Cumbul, tarihi sit alanı olması nedeniyle izin alma sürecinin 5 yılı bulduğunu bildirdi. Cumbul, “Sonunda oldu ve güzel oldu. Doğaya, tarihe dikkat ediyoruz. Onu bozduktan sonra bir anlamı kalmıyor. İnşaatı yaparken tüm malzemeyi havadan helikopterle taşıdık” diye konuştu.

Alanya Teleferik açıldı -3

Alanya Teleferik açıldı -4

Alanya Tanıtım Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise gelecek yıl 30’dan fazla fuara katılacaklarını, bu fuarlarda Alanya’nın doğası, tarihi ve kültürünün yanı sıra artık teleferiğini de tanıtacaklarını söyledi. Dahaoğlu, “Artık tanıtımımıza teleferiğimizi de eklemek istiyoruz. Teleferik dünyanın önde gelen yerlerinde mevcut. Bizdeki de daha ilk gününde büyük ilgi gördü. Buraya düzenlenecek turlarla Alanya ve Türkiyemize ekstra bir değer katılacaktır. Bu daha fazla müşteri ve memnuniyetini beraberinde getirecektir” dedi.

Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul
Teleferik Holding Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul

ALTAV yöneticileri Alanya'daki teleferiğin ilk turuna katıldılar.
ALTAV yöneticileri Alanya’daki teleferiğin ilk turuna katıldılar.

Alanya Teleferik açıldı -5

Alanya Teleferik açıldı -6

Alanya Teleferik açıldı -7

Önceki İçerikŞükrü Cimrin’in Alaçatı notları
Sonraki İçerikBahçeşehir’de ders başladı