Alanya’dan Sultan Alaaddin’e vefa için yola çıktı

Alanya’dan Sultan Alaaddin’e vefa için yola çıktı
Alanya’dan Sultan Alaaddin’e vefa için yola çıktı

Alanya’da yaşayan öğretmen Yasin Karadavut, bisikletle Alanya-Akseki-Seydişehir üzerinde Konya’ya ulaşarak Alaaddin Keykubat’a vefa borcunu ödemek için yola çıktı.

03

Alanya Kaymakamlığı’nın önünde yola çıkan Karadavut’u, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Erdal Tamrak, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Şube Müdürü İlyas Şirin, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülay Özen ile bisiklet sevdalıları ve kadın kolları üyeleri yalnız bırakmadı. Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Tamrak, bir farkındalık günü yarattıklarını söyledi. Tamrak, “Sporcumuz ve yanı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) görevli hocamız Karadavut, sporun birlik ve güzelliğini göstermek amacıyla tek kişi olarak vefa turuna başlayacak. Biz de Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu’nun başkanlığında olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşlarının destek ve katkılarıyla Karadavut’u uğurlamak üzere bir araya geldik. Amacımız farkındalık yaratmak. Bisiklet spor ve sporcusunun her yere ulaşabileceğini göstermek için buradayız. Sporun dostluk, kardeşlik ve birliktelik olduğunu, sporun her yerde güçlü bir kuvvet olduğunu bir şekilde bu organizasyonla da göstermek istiyoruz. Bu organizasyonda bize başından sonuna kadar destek olan Kaymakam Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e ve yönetimine ve diğer kamu kurum kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

01

02

“TARİH ŞUURUNUN OLUŞMASI GEREKİYOR”

Karadavut da, “MEB’de öğretmenlik yapıyorum. Projemizin adı ‘Alaiye’den Sultan Alaaddin’e Bisikletle Vefa Turu.’ Amacı bu cennet köşesi Alanyamızı fetheden Sultan Alaaddin’i bu vesileyle anmak, sportifd manayla da genç nesillere aktarmak. Genç nesillerin yetişmesinde tarihi şuurun oluşması gerekiyor. Selçuklu bayrağında çift başlı kartalın yanında bir de yay amblemi var. Bu yayı bir tarihi sürece benzetecek olursak, bir yayı ne kadar geriye çekersek, ok o kadar ileriye fırlar. Biz de tarihte ne kadar geriye gider, ecdadımızı anlamlı bir şekilde anacak oursak, bizim gençlerimiz de hem medeniyette hem teknolojide o kadar ileriye gideceklerdir. 300 kilometrelik bir güzergah söz konusu. 3 gün sürecek. Bugün Akseki’ye kadar pedallayacağım. Yaklaşık 100 kilometre bir etap olacak. İkinci gün Akseki-Seydişehir 90 kilometre. Seydişehir-Konya da 90 kilometre. Şehir içini de hesaba katarsak 300 kilometre yol kat edeceğim” diye konuştu.

04

Karadavut, Sultan Alaaddin Külliyesi ve Kabri’ni ziyaretle turunu sonlandıracak.