Alanya’dan vaz mı geçiyorlar?

Turizmci Cengiz Topçu, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye’deki turizm sektörünün giderek pahalı hale gelmesinin hem iç hem de dış turizm hareketlerini olumsuz etkilediğini belirtti.

Topçu’nun açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Gün geçmiyor ki turizm ile ilgili ülkemizin pahalı hale geldiği haberleri olmasın. Bu durum, hem iç hem de dış turizm hareketlerini etkiler hale geldi. Her ne kadar genel gelen sayısında bir artış öngörülse de, konaklama işletmelerinin raporları doluluk oranlarında sıkıntı olduğunu gösteriyor. Tatil tercihleri daha uygun fiyatlı ülke, bölge ve otellere yöneliyor.”

Topçu, her şey dahil konseptini tercih edenlerin, otellerinde geçmiş yıllara göre daha fazla vakit geçirdiğini ve bu durumun çarşı pazar esnafına olumsuz yansıdığını ifade etti. “2025 yılında da buna benzer bir tablo ile karşılaşmamız sürpriz olmayacak. Aslında bu, son 3-4 yıldır yaşanan ekonomik gelişmelerin bir sonucu. Burada hem ziyaret edilen hem de misafirin kendi ülkesindeki gelişmeler etkin oluyor,” dedi.

Ekonomik göstergelerin, turizm sektörünün fiyatları arttırma konusunda isteksiz olsa da, zorunda kalacağını belirten Topçu, şu uyarılarda bulundu: “Bu zaman içerisinde fiyat-kalite avantajımızın fiyat kısmını kaybetmek üzereyiz. Bunda en büyük etkilerden biri, özellikle kurun baskılanması sonucu maliyet-gelir dengesizliğini ortaya çıkarması. 12 aya yaymaya çalıştığımız sezonun yine belli aylara sıkışma tehlikesi ile karşı karşıyayız. Hem iç pazarda hem dış pazarda misafirlerimizi rakip olarak gördüğümüz ülkelere kaptırma riski artıyor. Görünen bu trendin 2025 yılında da devam edeceği ve ekonomik göstergeler sektörün fiyatları arttırma konusunda isteksiz olsa da zorunda kalacağı.”

Topçu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Her zaman söylediğimiz gibi, her şartta ülkemize gelen misafirin huzurlu bir şekilde geri dönmesini sağlamak ana görevimiz. Bunun için kamu ve yerel otoritelerin de üzerlerine düşeni fazlasıyla yapması önemli.”

Önceki İçerikALKÜ, Erasmus bütçesini iki katına çıkardı
Sonraki İçerikÜlkü Ocakları BaşkanıYüksel’den Bozkurt işareti açıklaması