Ali Özpelit 2020’yi değerlendirdi

Yurt içinde ve yurt dışındaki şubeleriyle uluslararası bir gayrimenkul firması olan Alanya markası Rest Property’nin genel koordinatörü Ali Özpelit, 2020 yılını ALBÜM’e değerlendirdi.

HABERİN VİDEOSUNU EN ALTTA GÖREBİLİRSİNİZ !

Ali Özpelit
Rest Property Genel Koordinatörü Ali Özpelit

2020’de dünya pandemi süreci ile adeta sarsılırken, sizler 2020’yi nasıl geçirdiniz?

Pandeminin başladığı ilk dönemde yani 2020’nin ilk aylarında endişemiz fazlaydı. Çünkü ne olacağını bilmiyorduk ve ne kadar süreceğini bilmiyorduk. İlk etapta genel kurul toplantısı yaparak, ne yapacağız, nasıl satış yapacağız, işleri nasıl devam ettireceğiz bunları karara bağladık ve Türkiye’de evden çalışma sistemine geçen ilk firmalardan birisi olduk. Personelimizin sağlığı bizim için öncelikli ve önemliydi. Personelimizi evden çalışma sistemine odakladık ve sistemin altyapısını da geliştirdik. En verimli çalışabilecekleri şekilde altyapı oluşturduk.

Evden çalışma sistemi işlerinize nasıl yansıdı?

Adaptasyon süreci geçirdik ilk etapta. Online çalışmak ofis ortamında çalışmaktan farklı tabii ki. Ancak ekibimiz başarılı bir tutum sergileyerek çabuk adapte oldu ve online satışlarımızı gerçekleştirmeye başladık. Bu süreçten sonra korkularımız giderek azaldı. Diğer ülkelere göre daha güvenli ülke olmamızdan dolayı Türkiye’ye olan talep de arttı. Müşterilerimizin talepleri, onları Türkiye’ye getirme sürecine yoğunlaşmamızı gerektirdi. Vekalet gönderebilmelerini sağladık. 15 yıllık güvenilir bir firma olmamız sebebiyle, vekaletlerini ve aldıkları evlerin ücretlerini bize gönderdiler. Satışları bu şekilde gerçekleştirdikten sonra Haziran ayında ülkeye giriş çıkışların serbest bırakılması ile müşterilerimizin gelişleri de başladı. Bu dönemde satışlar 2 katına çıktı. Yaz sezonu boyunca satışlar çok iyi gitti. Sonbahar ve kışa doğru tekrar düşüşe geçti doğal olarak. Bu da çok normal.   

Ali Özpelit 2020
Ali Özpelit

Pandeminin, gayrimenkul sektörüne de çok büyük bir darbe vurduğu söylenebilir mi?

Genel olarak yılı değerlendirirsek tabiki etkilendiğini söyleyebiliriz. Sadece 3 ay süren yüksek satışlarla, 1 yılın tamamını kapsamak mümkün değil. Ancak neticede o satışlar bizi ayakta tutabildi. Sektörün zararlarını bir nebze de olsa azalttı diyebiliriz. Diğer sektörler kadar olmasa da gayrimenkul sektörü de zarar gördü bu yıl.

İnşaat sektöründe durum nedir?

Biz ortak çalışan iki koluz sonuçta. İnşaatçı yaparsa biz satarız. İkinci el pazarı da var tabii ki, ancak genellikle bizler inşaattan satıyoruz. İnşaatçı ne kadar güzel projeler yaparsa bizler de o kadar rahat satarız. İnşaat sektörünü de kriz vurdu muhakkak. Ancak özellikle Alanya bölgesindeki inşaat ve emlak sektöründeki firmalara baktığımızda ‘diğer bölgelerden ve diğer sektörlerden bir tık daha iyidir’ diye düşünüyorum.

2021’den neler bekliyorsunuz?

Aşının bulunması ve normale dönmek en önemli ve başlıca istediğimiz tek şey. Akabinde zaten her şey düzelecek. Turistler gelmeye devam edecek, satışlar olacak. Ekonomi toparlanacak ve canlanacaktır. Ümidimiz bu yönde. Herkese sağlıklı ve güzel bir yıl diliyorum.

Videoyu İzleyebilirsiniz…
Önceki İçerikBu yıl da lider: Rest Property
Sonraki İçerikArkadaşa hayırlı olsun ziyareti