ALTSO Akademi’de eğitimler başladı

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Akademi'nin 2018 yılı birinci dönem kişisel gelişim seminerleri Eğitimci İhsan Ataöv'ün katıldığı 'Kişisel İmaj ve Kurumsal Temsil' semineriyle başladı. ALTSO Konferans Salonu'ndaki seminere birçok vatandaş katıldı.
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Akademi'nin 2018 yılı birinci dönem kişisel gelişim seminerleri Eğitimci İhsan Ataöv'ün katıldığı 'Kişisel İmaj ve Kurumsal Temsil' semineriyle başladı. ALTSO Konferans Salonu'ndaki seminere birçok vatandaş katıldı.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Akademi’nin 2018 yılı birinci dönem kişisel gelişim seminerleri Eğitimci İhsan Ataöv’ün katıldığı ‘Kişisel İmaj ve Kurumsal Temsil’ semineriyle başladı. ALTSO Konferans Salonu’ndaki seminere birçok vatandaş katıldı.

ALTSO Akademi'de eğitimler başladı

Seminerde konuşan Ataöv, her şeyin bir imajı olduğunu söyledi. Ataöv, “İmaj bir kişi ya da kurumun diğer kişi ve kurumların zihinlerinde bıraktığı resim ya da algı. Günümüzde önemli olan şey algıları yönetmek, imajı yönetmektir. İmajı yönetebilirseniz, kurumunuzun ve diğer kurumların arasındaki algı yükselecektir. Herkes imajını kendisi oluşturur. Kişisel imaj üçe ayrılır. Özimaj aynaya baktığınızda gördüğünüzdür. Aynaya baktığınızda gördüğünüzde kendini fazla sevme varsa kaymalar başlar, narsizm başlar. Kendimizi seveceğiz. Yaratılmış en üstün canlı insan. İnsan fotoğraf gibidir. Büyüdükçe kalitesi düşer. Özimaj ile insanların algıladığı görüntünün birbirine yakın olmalısınız. Algılanan imajımız var. Bir de istenilen imajımız var. Ben kendimi İngiltere’de eğitimler veriyorken göremezsem, Türkiye’de eğitim vermemin anlamı yok. Çabalayın. Bu çabalarken öğrendiklerimize tecrübe denir. Tecrübe zordur. Tecrübe başka insanların akıllarındakini güzelleştirecek olandır. Tecrübe başkalarının aklındakiyle birleşir, tecrübe olur. Çalışanın imajı kendi çalıştığı ve diğer kurumlardadır. İnsanoğlu bir sesinizi duysun karar verir. Temsil bir topluluk adına bir yerde bulunmaktır. Ben Müslümanın dersiniz 3 milyar Müslüman adına konuşursunuz. Yere tükürürsünüz 3 milyar Müslüman adına yapmış olursunuz. Ben Alanyalıyım dersiniz. Yere çöp atarsınız. Sonra bir insan ‘Ya bu Alanyalılar etrafı kirletiyor’ der. Nerden biliyorsun. Yere çöp atarsınız 300 bin Alanyalı adına onu yapmış olursunuz. Bir kişi 300 bin insan oldu. İnsan yaratılmışlar içinde tek önyargılı insandır. İnsan resimlere bakar ve karar verir. Bir insan başka bir insanın beyninde fotoğrafını çeker ve zihninin bir kenarına atar. İnsan bu fotoğrafı saniyede çeker. İnsanoğlu düşündüğümüz kadar karışık değil. Bakar ve fotoğrafını çeker. Buna ilk izlenim denir. Bir dakikadan sonra artık bu izlenime dönüşmüyor. İlk izlenim son izlenimdir. 700 yıl önce Mevlana, İnsanlar kıyafetiyle karşılanır, kelamıyla uğurlanır demiş. İkinci bir izlenim olmaz. İlk izlenim son izlenimdir. Bu bütün dünyada böyledir. Ne yapacağız, algıları yöneteceğiz. Trump çok konuşuluyor. Kırmızı halıda yürüyor. Eşi arkadan yürüyor. Eşinden elini tutmamasını istiyor. Tüm dünya kadınları Trump’a cehpe alırken, Araplar, Ya bu adam da bizim gibiymiş” dedi.

Eğitimci İhsan Ataöv
Eğitimci İhsan Ataöv

ALTSO Akademi'de eğitimler başladı -2

Önceki İçerikAlanya’da Oryantiring Yarışı Yapılacak
Sonraki İçerikGirişimci kadınlar kahvaltıdaydı