Anadolu basını deyince akla ilk Alanya geliyor

Anadolu basını deyince akla ilk Alanya geliyor
Etkinlik sonunda AGC Yönetim Kurulu ve üyeler, protokol heyeti ile birlikte 10 Ocak pastası kesti

Alanya Gazeteciler Cemiyeti, ’10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısı ile önce Atatürk Anıtı’na çelenk sundu ardından da kaynaşma yemeğinde bir araya geldi. AGC Başkanı Gaye Coşkun, “Geldiğimiz noktaya bakınca buruk bir kutlama oluyor” dedi.

Gaye-Coşkun,-Mustafa-Harputlu,-Adem-Murat-Yücel,-Haşim-Çakmaklı,-Serkan-Akbaba,-Alper-Avcı

Türk basın tarihine ‘Dokuz patron olayı’ olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı gün 10 Ocak 1961’den bu güne kutlanan ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısı ile Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) üyeleri Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önüne çelenk sundu. Törene AGC Yönetim Kurulu’nun yanı sıra ilçede faaliyet gösteren ve göstermiş gazeteciler katıldı. İlk olarak AGC Başkanı Gaye Coşkun’un çelenk sunmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile kutlamaların ilk bölümü sona erdi.

AGC-Kolcuoğlu-yemek-04

KAYNAŞMA YEMEĞİNE PROTOKOL DE KATILDI
AGC üyeleri çelenk sunma töreninin ardından Öztürk Kolcuoğlu Restoran’da öğlen yemeği yedi. Yemeğe Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, siyasi partilerin ilçe teşkilatlarının temsilcileri, kurum ve birim amirleri, oda başkanları ve AGC üyeleri katıldı.

AGC-Kolcuoğlu-yemek-01

İLK TEŞEKKÜR MESLEKTAŞLARA
Açılış konuşmasını yapan AGC Başkanı Gaye Coşkun, “Sözlerime önce teşekkürle başlamak istiyorum. İlk teşekkürüm meslektaşlarıma. Sektörümüzün yaşadığı sorunlara, bir şeyler yapmanın zorlaşmasına rağmen 10 Ocak’ı kutlama direnci gösterdikleri için. Bir diğer teşekkürüm burada bizi yalnız bırakmayan konuklarımıza. Bizi sadece iyi günde değil, kötü günde de desteklediniz. Meslektaşlarım adına en özel teşekkürü bizi 5 yıldır her 10 Ocak’ta misafir eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e ediyorum” dedi.

Fazıl-Tunç,-Mehmet-Ali-Gürses,-Ali-Dizdaroğlu,-Muammer-Kaya,-Ali-Koca,-Servet-Sipahioğlu,-Cevdet-Zamanoğlu
Fazıl Tunç, Mehmet Ali Gürses, Ali Dizdaroğlu, Muammer Soylu, Servet Sipahioğlu, Cevdet Zamanoğlu

“BURUK BİR KUTLAMA OLUYOR”
10 Ocak’ın buruk şekilde kutlandığının altını çizen AGC Başkanı Coşkun, “10 Ocak 1961’de kabul edilen 212 sayılı yasa ile gazetecilerin sosyal güvence ve ekonomik hakları koruma altına alındı. Biz bugün bunu kutlamak için bir aradayız. Ancak aradan geçen süreçte ekonomik ve sosyal haklar güvence altına alındı mı diye baktığımızda buruk bir kutlama yaşıyoruz. Medya sektöründe tekelleşme ile başlayan geriye gidiş, artan maliyetler ile kurumların yaşadığı sıkıntılar, daralmanın getirdiği işten çıkarılmalar. Bu sadece gazetecilerin haklarının ihlal edildiği anlamına gelmiyor. Doğru habere ulaşma, gerçeğin peşinde koşma gibi son derece değerli etik kurallar alt üst oldu” diye konuştu.

Gaye-Coşkun
Gaye Coşkun

“DİLEĞİM TEKRAR ÖZGÜR OLMAK”
Son dönemde ortaya çıkan internet gazeteciliğinin kurallarının belirlenmemesinin sektörü olumsuz etkilediğinin de altını çizen Coşkun, “İnternet gazeteciliğinin kurallarının belirmemesi de bir diğer sıkıntı. Gelinen bu noktada biz gerçek gazeteciler mesleğimizin yeniden eski itibarına kavuşmasını özgür gazeteciler olmayı özler hale geldik. O yüzden 10 Ocak sorunların gündeme geldiği bir gün olma yolunda ilerliyor. Dileğim tarafsız her görüş ve düşüncenin temsile dildiği, gelirin adil dağıldığı, iş kaygısının yaşanmadığı bir ortam oluşması” ifadelerini kullandı.

Adem-Murat-Yücel
Adem Murat Yücel

“ALANYA BASINI TÜRKİYE’YE ÖRNEK”
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de gazetecilerin toplumdaki önemine işaret etti. Yücel, “Büyük özveri ve fedakarlıkla çalışan gazeteciler toplumun talep ve önerilerini dile getirerek önemli bir görev üstleniyor. Aynı zamanda şehrimizin sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmesi ile kalkınmasında önemli rol oynuyor. Yerel yönetimler olarak basın bizim gözümüz, kulağımız sesidir. Vatandaşlarla bizim aramızda köprü oluşturan gazeteciler hizmetlerimizin ve projelerimizin tanıtılmasına katkı sağlarken, vatandaşlarımızdan gelen talepleri, eksiklerimizi ve yanlışlarımızda bizleri özeleştiri yaparak yanlışlarımızı düzeltmemize vesile oluyorlar. Alanya basını her zaman birlik ve beraberlik içinde çalışarak işini en iyi şekilde yaparak tüm Türkiye’ye örnek olmuştur. Anadolu basını deyince akla ilk Alanya geliyor. Birçok konuda örnek olan Alanya bu konuda da örnek oluyor. Bu vesileyle AGC Başkanı Gaye Coşkun’u ve yönetimini tekrar tebrik ediyorum. Tüm basın çalışanlarının bu anlamlı gününü kutluyor ve görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

Mustafa-Harputlu
Mustafa Harputlu

“ALANYA’DAKİ BASIN TAKDİR EDİLEN BİR GRUP”
Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu ise, “Gazeteci arkadaşlarımızın bu anlamlı gününü kutluyorum. Her gününüz bugün gibi birlik beraberlik içinde olmanız dileğiyle. Alanya’daki basın camiası gerçekten takdir edilen bir grup. Huzur içinde, birlik beraberlik içinde tamamen yapıcı duygularla çalışan bir camia. Ben yaklaşık 2 yıldır Alanya’dayım. Devlet olarak kamu kurumlarımıza, özellikle güvenlik güçlerimize yaptığınız tüm katkılar için çok teşekkür ediyorum. Çok hassas davranıyorsunuz. Olayları çok güzel kaleme alarak halkın duymasına vesile oluyorsunuz. Alanyamız için güzel ve huzurlu bir yer ancak tüm dünyanın da gözünün üzerinde olduğu bir yer. Buradaki küçücük bir olumsuzluk anında dünyanın gündemine oturuyor. Dolayısıyla bu noktada sizlerin hassasiyetleri ve çalışmaları çok güzel. Basın toplumun aynası konumundadır. Devletin tüm kurumlarının düzenli çalışmasında gerçekte olmazsa olmaz bir ekip. Siz bizim bir parçamızsınız” diye konuştu.

Hasan-Şakiroğlu,-Cengiz-Aşıklı
Hasan Şakiroğlu, Cengiz Aşıklı
AGC-Kolcuoğlu-yemek-02
Hayal-Başar,-Burcu-Güler,-Meral-Sürer,-Mehmet-Ali-Temel,-Seda-Kara
AGC-Kolcuoğlu-yemek-03
Fatih-Yaşar
Önceki İçerikBurak 20. yaşını kutladı
Sonraki İçerikİsabet Okulları’ndan gazetecilere ziyaret