“Anne adaylarının büyük çoğunluğu korktuğu için sezeryanı tercih ediyor”

Doğum Koçu Eda Coşkun
Doğum Koçu Eda Coşkun

Doğum Koçu Eda Coşkun ile ‘Gebelik Dönemi’, ‘Hamilelikte Anne Sağlığı’, ‘Gebelikte Anne Sağlığı’ konularında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Doğum Koçu Eda Coşkun-2
Doğum Koçu Eda Coşkun

Gebelik dönemi, anne ve baba için bir dönüm noktasıdır ve bu süreçte sadece kadın değil, eşi de profesyonel açıdan desteğe ihtiyaç duyar. 40 hafta süren gebelik yolculuğunda, anne adaylarının bilinçli ve mutlu bir gebelik geçirmeleri için Doğum Koçları’na büyük bir görev düşer. Anne ve baba adaylarını sağlıklı bir şekilde doğuma hazırlamak için çalışmalar yapan ve geçtiğimiz günlerde Alanya’daki ofisinin açılışını gerçekleştiren Doğum Koçu Eda Coşkun ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Doğum Koçu Eda Coşkun

“Doğum doğal bir süreçtir ve bunu vücut kendisi yapar”

1990 doğumlu olan Eda Coşkun, Doğu Akdeniz Üniversitesi Anestezi Bölümü’nü ikincilikle bitirdikten sonra Başkent Üniversitesi Alanya Eğitim ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapmaya başladı. Burada 4 yıl boyunca Anestezi Teknikeri olarak görev yapan Coşkun, anne adaylarının doğum korkusuyla doğal yolları tercih etmediğini belirterek, “Hastanede çalıştığım süreçte bizlere başvuran gebelerin %90’ı korktukları için Sezeryan’la doğum yapmayı seçiyordu. Sadece %10’luk bir dilim fizyolojik nedenlerden dolayı normal doğumu seçemiyordu. Sadece psikolojik bir nedenden dolayı bu kadar büyük bir oranın normal yolları tercih etmediğini görünce ben de bir şey yapmaya karar verdim ve Hastanedeki görevimden ayrıldıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Doğum Koçluğu eğitimi aldım. Eğitimlerim sonucunda Alanya’da ofisimi açtım. Amacım çok sayıda gebeye ulaşarak kendilerinin ve ailelerinin bu süreçte bilinçlenmesini sağlamaktır” dedi. Doğumun her canlı için doğal bir süreç olduğunun ve dışarıdan bu sürece çok müdahale edilmemesi gerektiğinin altını çizen Coşkun sözlerine şu şekilde devam etti: “Hamile olan her canlı doğal bir sürecin içine girer. Doğum, eğer fizyolojik aksaklıklar yoksa vücudun kendi kendine yapabileceği bir şeydir. Önemli olan bu duruma dışarıdan çok müdahalenin olmamasıdır. Ben de bu konuda insanları bilinçlendirmek için bu işe başladım. Şunu rahatlıkça söyleyebilirim ki doğum konusunda kadınlar bilinçlendirilmeli ve korkularını yenmelerinde onlara yardım edilmelidir.”

Doğum Koçu Eda Coşkun-3

“12. haftadan itibaren Gebelere danışmanlık veriyorum”

Gebelikte ilk üç ayın çok riskli olduğunu belirten Doğum Koçu Coşkun, “12. Haftadan itibaren anne adaylarımızı kabul ediyoruz. Bunun öncesi çok riskli bir dönem ve bu dönemde anne adayına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle vücudumuzda oluşacak değişiklikleri anne adayına anlatıyoruz ve kendisine sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulunuyoruz. Bizim için gebe bayanların düşünceleri çok önemli” dedi. Anne adaylarının normal doğumdan korkma nedenlerini öğrendikten sonra çalışmalarına başladıklarını söyleyen Coşkun, “Anne adayı sancı, normal doğum, bebekten sonraki hayatındaki değişimler gibi temel konulardan korkabiliyor. Biz danışanımızın korku nedenini öğrendikten sonra desteğimize başlıyoruz. Doktorundan onay aldıktan sonra haftada bir Yoga ve Plates derslerine başlıyoruz. Bu süreçte sadece ruhsal değil fiziki olarak da hastalarımıza destek oluyoruz” şeklinde konuştu.

Doğum Koçu Eda Coşkun-4

“Evde doğumun gebeye çok faydası var”

İnsan vücudunun dokunarak bile hormon ürettiğini belirten Eda Coşkun anne adayları için doktorlarının onayı varsa evde doğumun çok önemli olduğunu belirtti. Coşkun, “İnsan vücudunda salgılanan bazı hormonlar doğumu fazlasıyla kolaylaştırıyor. Hastane psikolojisi direkt hasta algısını oluşturduğu için anne adaylarını zorluyor. Çünkü hamilelik bir hastalık değildir. Ben danışanlarıma, eğer doktorlarının izni varsa evlerinde doğum yapmalarını öneririm. Doğum sırasında danışanlarımız isterse fotoğraf çekimi de yapıyoruz. Çünkü o an çok özel bir an ve kaydedilmesi danışanlarımızı da bizi de çok mutlu ediyor. Çocuk doğduktan sonra ailelere emzirme ve bebeğe masaj teknikleri hakkında da yardımcı oluyoruz. Bu sayede bebek gaz gibi fizyolojik sorunları dışarıdan ilaç almadan doğal yollarla halledebiliyor. Danışanlarımıza özel olarak ders vermeye özen gösteriyoruz. Talep üzerine grup çalışmaları da yapıyoruz. Eğitimlerimizin bir kısmını baba ve baba adaylarına da veriyoruz” dedi.

Doğum Koçu Eda Coşkun-5

“Alanya Belediyesi’yle ortak bir de çalışmamız var”

Amacının çok fazla anne ve anne adayına ulaşmak olduğunu belirten Eda Coşkun, Alanya Belediyesi işbirliğiyle bir projeye başlayacaklarını söyledi. Coşkun, “İşimde kesinlikle ticari bir kaygım yok. Her zaman daha çok kişiye ulaşmayı ve anne- çocuk sağlığı için normal doğumu arttırmayı hedefliyorum. 12 Aralık’ta Belediye’deki kurslarımız başlayacak. Belediyenin Tosmur Ek Hizmet Binası’nın Spor Salonu’nda Salı günleri 1 saat boyunca 20’şer kişilik gruplara toplam 6 hafta sürecek bir eğitimde doğum tekniklerini, gebelik sürecini ve doğum sonrası süreci anne adaylarımıza anlatacağız. Herkes ne yapmak istediğimin farkında ve en önemlisi de bu. Doğum o kadar güzel bir şey ki bu süreçte anne ve ailelerin mutluluğuna ortak olmak paha biçilemez” dedi.

Doğum Koçu Eda Coşkun-6

Doğum Koçu Eda Coşkun-7

Önceki İçerikSunprime’de renkli kutlama
Sonraki İçerik5 yıllık evlilik tek celsede sonlandı