“Aşk beni motive ediyor”

Selim Akara, Murat Dalkılıç
Selim Akara, Murat Dalkılıç

 Ünlü popçu Murat Dalkılıç, “Kimseye bir şey ispat etmek zorunda değilim. Bu tamamen benim hayatım. Kimseye hesap vermeyi düşünmüyorum” dedi.

Selim Akar, Murat Dalkılıç-2
Selim Akar, Murat Dalkılıç

Dalkılıç, şöhretini kaybetmekten korkmadığını da söylemeyi ihmal etmedi.

2008 yılının senin için çok önemli olduğunu biliyorum. Murat Dalkılıç’ın günümüze kadar gelen kariyerine baktığımızda nasıl değerlendirirsin?

2008 yılı çok önemli bir yıl benim için, müzik dünyasına profesyonel olarak adım attığım ilk yıl. Bar şarkıcılığı yapmış biri olarak yorumcu kimliğimi profesyonel hale getirip kendimi Türkiye ile birlikte eş zamanlı dünyanın birçok ülkesinde tanıtma şansını bulduğum bir başlangıç diyebilirim.Bu sebeple hayatım boyunca unutamayacağım tek tarih. Mert Siliv ve Selim Akar ile tanışmam ve sonrasında Soner Sarıkabadayı imzalı Kasaba şarkısı İle büyük kitlelere ulaşma şansını yakaladım

Selim Akar
Selim Akar

“Yaptığım her şeyin arkasındayım”

İlk profesyonel fotoğraf çekimi?

Mehmet Turgut’un objektifinden yansıyan muhteşem görseller bu da senin fikrindi. O dönemde iyi ki de yapmışım dediğim bir çekim oldu. 9-10 sene önce Çeşme’de sevgili Güneş Kazdal ile yapmıştık hatırlıyorum. Çok güzel görseller çıkmıştı. Hatta daha sonra kullanılmak üzere beni kıyafetle denizin içine soktuğunuz beyaz gömlekli fotoğraflarımı da hatırlıyorum. Hepsi çok güzeldi. Sen yapacağın şeyi o kadar inanarak anlatıyordun ki ben de bu görsellerimizin olması gerektiğini düşünüp yapmaktan çekinmemiştim. Bugüne kadar yaptığım her şeyin arkasındayım. Sonra Kendo var.

Senin Etiler’deki evine sözleşmeyle geldiğimiz ilk gün?

Biliyorsun sözleşmeyi okumadan imzaladım sadece güvendim.

“Yaşanmışlıklarımı şarkılara dönüştürdüm”

Murat Dalkılıç için vazgeçilmez 5 şarkısı?

  • Tabii ki Kasaba! Çok önemli bir dönüm noktası hayatımda, sonra Bir Güzellik Yap, Derine. İkisi de Gülşen’in elinden çıkmış şarkılar. Lüzumsuz Savaş, bir de son albümümden Rivayet. Son albümümdeki bütün şarkıları o kadar içimden gelerek yaptım ki gerçekten yaşanmışlıklarımı şarkılara dönüştürdüğüm bir albüm oldu. Yorumladığım birçok şarkımı seviyorum hepsinin müzik yaşamımda benim için ayrı bir önemi var ama Soner Sarıkabadayı ve Gülşen ile yaşadığım birlikteliklerin benim için ayrı bir önemi var. Şarkıları da benim için önemli değerler. O yüzden buradan onlara bir kez daha çok teşekkür ederim böyle bir birliktelik yaşattıkları için.

İyi bir yorumcu olmanın dışında kendi sözlerini yazdığın şarkıların var. İlham kaynağın nedir?

  • Yani şöyle, aslında benim şarkılarımın içinde hayatımda olan insanlara çok göndermeler yok. Ben bütün herkesin yaşadığı olaylardan besleniyorum ve şarkılarıma entegre ediyorum. Çünkü öbür türlü insanın kendi yaşadığı şeyler belli bir sınırda oluyor. Ne kadar değişik şeyler yaşayabilir ki? En fazla bir aşk yaşar, herkesin yaşadığı gibi ayrılır. Diğer arkadaşlarımın sosyal çevremdekilerin yaşadıkları gözümün önünde olduğu için onların bütün üzüntüleri duygu çalkantılarını direk kâğıda dökebiliyorum. Aslında şarkı sözlerimde etrafımda olan başka insanları yaşadıkları duyguları sözcüklere döküyorum.

Selim Akar, Murat Dalkılıç

“Sanki bir oyunun içindeyiz”

Sanatçı Murat Dalkılıç olarak baktığındaki durumla, evdeki Murat olarak baktığın durum arasında fark var mı?

Çok fark var. Dışarıda biz insanların gördüğü gibi gazetelerden, televizyonlardan, sosyal medyadaki dedikodulardan alakasız yaşıyoruz. Biz her insanın yaşadığı ilişkileri yaşıyoruz, bizim de duygularımız var, bizim de ailelerimiz var. Biz de çok etkileniyoruz. Bir şey yaşadığımız zaman bütün Türkiye bizimle beraber yaşıyor. Belki sevgisiyle gerçekten yüreğiyle bize bakıyorlar ama ben maalesef çok uzun zamandan beri haksızlıklarla birlikte çok negatif algı olduğunu görüyorum. Sanki bir oyunun içindeyiz ve ellerinde bir joystick var karşılarındaki ekranda figürleriz ve oynatmak istiyorlar. ‘Yok sen oraya gittin olmadı, sen neden bununla berabersin’ gibi. Böyle bir şey olmasının mümkünatı yok. Bizim de diğer insanlar gibi hayatımızı yaşıyor olmamız gerekiyor ki bizim de normal insanlar gibi duygu birikimimiz olsun. Yani insanlara neden yaptığım her şeyi açıklamak ve ispatlamak zorundayım. Hiçbir şeyi ispat etmek zorunda değilim. Bu tamamen benim hayatım benden başka kimsenin hayatı değil. Bunun için de kimseye hiçbir şekilde hesap vermeyi düşünmüyorum.

“Müziğimi yapmaya kıyamıyorum”

Aşk senin için ne ifade ediyor genel anlamıyla? Veya aşık olunca Murat Dalkılıç nasıl oluyor?

Aşk insanı her şekilde motive eden bir güzel bir duygu. Zaman zaman sana güzel çektiriyor ama sana kazandırdığı sana verdiği çok güzel şeyler de var. Bu sadece sevgililikten bahsettiğim bir aşktan bahsetmiyorum. Hayattaki her şeye karşı aşktan bahsediyorum. Yaptığın her şeyi aşkla yapman gerekiyor. Aşktan uzak duran bir adam değilim ve bu işleri taktik malzemesi olarak kullanmamayı tercih eden bir adamım. Ben kullanmayı tercih etmedikçe devamlı oradan başka birisinin aklına bir şey geliyor bir şey uyduruyor ve gündem yaratmaya çalışıyor. Bununla alakalı tekrar tekrar söylüyorum, çıkıp da hiç kimsenin beni rahatsız etmesine izin vermeyeceğim. Bu iş öyle tehlikeli ki benim 10 senedir profesyonel hayatım onun öncesinde bar şarkıcılığı kariyerim var . Bugüne kadar kurduğum sistem bu kadar sağlam temellerde olmasalardı, şu anki magazin kirliliği beni çoktan bitirmişti. Bazen diyorum ki herhalde birileri düğmeye bastı, karşıdan bu adam şimdiye kadar ne yaptıysa bitsin diye. Ama öyle bir şey değil ben gerçekten bunlar geçene kadar müzik de yapmayabilirim. Milletin içinde bana yağdırmak istediği bir şeyler var herhalde ben onu hissetmeye başladım. Onlar bir bitsin ben ondan sonra müziğimi yapmaya devam edeyim. Çünkü ben şu anda müziğimi yapmaya kıyamıyorum. Artık işimi yapmak istiyorum. İşimi özledim

“Bu durumlara kırgınım”

Amerika’ya gideceğini biliyorum, bunu da buradan açıklamak ister misin?

  • Klip çekmeye gidiyorum. Mayıs ayında yeni bir single çıkaracağım ama insanlar müsaade ederlerse işimi yapacağım. Kimseyi de kendi özel hayatımla meşgul etmek istemiyorum. İstediğim her şeyi istediğim gibi yaşama özgürlüğüne sahibim. Bu kadar çalışan işine delice sarılan bir adam olarak bu durumlara kırgınım bunu da buradan söyleyeyim.

“Para ihtiyacım kadar önemli”

Murat Dalkılıç için para ne kadar önemli?

İhtiyacım kadar önemli. Ben Paraya endeksli bir “hayat” kurmak yerine başarı endeksli bir hayat kurdum. Maalesef yalnız şöyle bir durum var, sanat da parayla yapılan bir şey. Hep söylerim Da Vinci Mediciler olmasaydı olmazdı. Mediciler gibi önemli bir aile var o aile Da Vinci, Michelangelo gibi önemli isimlere yatırım yapmış ki o insanlar zamanında sanatlarını sergileyebilme fırsatı bulmuşlar. Tabiki herkesin yaşamak için parayı ihtiyacı var fakat bir o kadar da kazandığı İle işine yatırım yapmaya da ihtiyacı var.

İnsanların zamanları çok önemli, düşünsene hayatta hiçbir zaman satın alamayacağın bir şey zaman! Dolayısıyla insanlar vaktini ayırıyorlar sana değer veriyorlar, o insanların vakti senin oluyor. Sende o insanlara o vakti doğru değerlendirdiğini hissettirmek zorundasın. Tabi her zaman istediğin boyutta önemli işleri yapamayabiliyorsun, çünkü gerçekten çok büyük maliyetler var. O zaman da yaptığın konser sayısı mecburen azalıyor. Senede ben 150 tane de konsere gidebilirim. Ben 15 tane derli toplu istediğim gibi kendi eğleneceğim ve insanlarında keyif alabileceği konserler vermek istiyorum… Şu anda eğer aman şu işi kaçırmayayım aman bu işi de geri çevirmeyeyim deseydim ekstradan 50 milyon liram vardı.

Şöhretini kaybetmekten korkar mısın?

Korkmuyorum. Herkesin bir gün şöhretini devretmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki insanlar seni yıllarca sevip bir yere koyuyorlar ama hayatı boyunca ölene kadar aynı seviyede şöhret insanı gerçekten yorar. O yüzden alttan gelen ve fırsat verilmesi gereken değerler olduğunu düşünüyorum.

Bir gün müziği bıraktığını düşünelim, nasıl hatırlanmak istersin?

Eğer ben bu şarkıları yapabildiysem insanlara ve insanlar ben gittikten sonra bile hala benim şarkılarımla benim duygularımı duygularına katabiliyorsa o zaman ben bir şeyleri başarmış oluyorum. Bu sadece şarkılarla da değil, mesela şimdi film sektörüne girdim, film yönetmenliğine başladım hatta yazdığım senaryolar da var onları da bir gün yapma şansım olursa onlarda da aynı şeyi düşünüyorum. Bir sanatçı olarak gerçekten birilerine dokunabiliyorsam o zaman ben gerçekten mutlu ve huzurlu öbür tarafa giderim.

Murat Dalkılıç’ın marka takıntısı var mı?

Yok. Hiç bilmem. Spor ayakkabı konusunda pek fazla değişikliği sevmem. Onun dışında, yok şu arabaya bineyim, şu kotu giyeyim falan demem. İnsanlar kendilerine ne yakışıyorsa onu yapmalı.

“Kimseye bir şey anlatmak zorunda kalmadım”

Ailene verdiğin önemi biliyoruz. Aile faktörü senin için ne ifade ediyor? Neden senin için bu kadar çok önemli?

Çok büyük bir ailede büyüdüm ve birbirine gerçekten sahip çıkan bir ailede büyüdüm. Kolay bir şey değildir. Bazı aileler dağınıktır ve çok fazla umursamaz aile bağlarını ama ben iyi bir ailede büyüdüm. O da hep bir gün bunun meyvelerini yiyeceksin dedirtti bana. Bak oğlum bir gün bir şey olacak hayatında ve sadece yanında ailen olacak dedim. Gerçekten en zor anlarımda hep ailemle birlikte olmayı tercih ettim hep kendimi onlara bıraktım. Kimseye bir şey anlatmak zorunda kalmadım. Zaten beni en iyi tanıyabilecek insanlar onlar. O yüzden ailem benim için çok önemli. Aileye sahip çıkmak çok önemli.

“Hesaba katmadığım çok engel oldu”

Lisede sahnede arkadaşlarına şarkı söyleyen o çocuk şu an hayal ettiği yerde mi?

Değil. Çünkü o çocuğun böyle bir hayali yoktu. Ben o zamanlar basketbolcu olacağımı falan sanıyordum. Boyum falan uzar zannediyordum. Daha 15 yaşındayım herhalde daha uzarım diye düşünüyordum. Ama arkadaşlarım uzadı gitti. 15 yaşındaki adam müziği sadece zevk için yapıyordu o zamanlar. Şimdi hayatı her şeyi müzik oldu. Ama şöyle söyleyeyim müziğe girdikten sonra da çok daha fazla şeyler yapabileceğimi hayal ediyordum. Çok hesaba katmadığım engel oldu hayatımda. O yüzden çok daha farklı şeyler yapabilirdim. Keşke bir çocuğum olsa da yapamadıklarımı ona yaptırsam.

Çocuk hayalin var mı?

Hep var. Ama bu işler kısmet işleri. Yani olmadı şimdiye kadar demek ki bir hayır varmış her şeyde. Bundan sonra önümüzdeki 5 yıl içerisinde çocuğum olur herhalde inşallah.

Kız mı olsun istersin erkek çocuk mu? Ona ilk öğüdün ne olurdu?

Hiç fark etmez. Sağlıklı olsun. Gerçekten hayatı nasıl istiyorsa öyle yaşasın. Kimsenin bir şeylerine göre, insanların söyleyeceği laflara göre hareket etmesin. Biz böyle yaşamak zorunda kaldık çünkü.

Çocuğun sana benzemesini ister misin?

Zaten bana benzemesin

“İşkolikliğim yüzünden başına iş açan bir insanım”

Murat Dalkılıç burada oturuyor olsaydı kendine ne soru sorardı? Neden bu kadar çok çalışıyorsun? Bu bir öz eleştiri mi? O kadar çok çalışıyorsun başka şeylere fırsat mı bulamıyorsun?

Evet, birçok şeye fırsat bulamıyorum. İnsanlar beni sokakta görünce bak yine geziyor diyor. Bir kere ben paramı gece hayatından kazanıyorum. Çünkü müzik gece hayatıyla çok doğru orantılı bir şey. Ben gece dışarı da çıksam iş için, tatile de gitsem mutlaka işi sıkıştırıyorum. Sabah her gün işe gidebilmek için kendime ofis kurdum. Her sabah 08.00 ofisimde oluyorum. Durmadan çalışıyorum. İş kolikliğim yüzünden başıma iş açan bir adamım. Her şeyi yapmak istiyorum.

Önceki İçerikÇavuşoğlu’na sürpriz kutlama
Sonraki İçerikHüsnü Yüksel’den anlamlı şov