Çatalca için geri sayım başladı

Çatalca için geri sayım başladı

Alanya Kent Konseyi’nin organize ettiği Atatürk ve Çatalca Şehitleri’ni Anma Programı ve Kültür Gezisi için geri sayım başladı. 11 Kasım’da Alanya heyeti yola çıkıyor.

Çatalca için geri sayım başladı

İlk olarak 2012 yılında Alanya Kent Konseyi tarafından başlatılan Çatalca Alaiye Şehitlerini Anma Etkinlikleri bu yıl 6. kez organize edilecek. 1912 yılında Alanya’dan vatan topraklarını savunmak için cepheye giden 157 kişilik Alaiye Taburu’nun tamamının şehit edildiği Çatalca’daki Şehitler Anıtı’nda her yıl gerçekleştirilen törene Alanya Kent Konseyi ilk olarak 2012’de 100. yıl anısına katılmıştı. Daha sonra geleneksel hale gelen ve her yıl Alanya Kent Konseyi tarafından organize edilen anma etkinliklerine Alanya halkı, Alaiye şehitlerinin torunları olarak yüksek manevi duygular ve yoğun ilgi ile katılım sağlıyor.

Nurhan Özcan

Alanya Kent Konseyi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği Alanyalılar gecesine geçtiğimiz yıl 1200 kişi katılım sağladı. Bu yıl 1500 kişinin katılım sağlaması beklenen, Alanya’dan giden halk ve İstanbul’da yaşayan Alanyalıların buluştuğu geceye ilgi oldukça yoğun.

Nurhan Özcan

9 Kasım Cuma günü Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çatalca Şehitleri ve tüm şehitlerimiz için cuma namazında mevlüt okutularak başlayacak olan etkinlikler, 11 Kasım günü Alanya Kent Konseyi Kafilesinin yola çıkması ile devam edecek.
Gezinin 1. Günü ilk olarak Manisa- Soma Madencileri Şehitliği ziyaret edilecek. Ardından dünyanın en büyük 2. Kanyonu olma özelliğine sahip Uşak Ulubey Kanyonu, Ayvalık ve Cunda Adası gezildikten sonra Çanakkale’ye geçilecek.
2. gün Gelibolu’ya geçilerek Çanakkale Şehitlikleri ziyareti yapılacak ve ardından Edirne’ye geçilecek.
3. gün ise Edirne’de Balkan Şehitlikleri ziyareti, Sarayiçi, Kırkpınar Güreş Alanı, 2. Beyazıd Külliyesi Darüşşifa Tıp Merkezi, Selimiye Camii gezildikten sonra İstanbul’a hareket edilecek.
4. gün Yuşa Tepesi, Karacaahmet ziyareti ve adalar turundan oluşuyor.
5. gün ise Eminönü ve Sultanahmet Meydanı’nda serbest zaman ve boğaz turu
6. gün Çatalca Şehitleri Anma Programı ile başlıyor, Minyatür ve Eyüpsultan ziyareti sonrası Alanyalılar gecesi ile son buluyor.
7. Bursa’ya geçen kafile Orhangazi, Osmangazi, Ulucamii’yi gezdikten sonra Alanya’ya geri dönüş olarak organize edildi.

 

Nurhan Özcan

Önceki İçerikLeton acenteciler Alanya’da
Sonraki İçerikMaç öncesi moral yemeği