“Eczacılarımızın güvenlerine layık olacağım”

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Okan Ahmet Yılmaz
Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Okan Ahmet Yılmaz

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilciliği’nin Ekim ayı sonundaki seçimlerinde temsilci olarak seçilen Okan Ahmet Yılmaz gazetecilerle bir araya geldi.

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Okan Ahmet Yılmaz -2

Hal Kavşağı’nda bulunan Çıtırım’da düzenlenen kahvaltıya, Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Okan Ahmet Yılmaz ve basın mensupları katıldı. Kahvaltının ardından konuşma yapan Yılmaz, “Ekim ayı sonunda bir seçim gerçekleştirdik. 2 adayla bu seçime girdik. Eczacılarımız bizi tercih ettiler. Kendilerine teşekkür ederim. Güvenlerine layık olacağımı düşünüyorum. Eczacıların sorunlarını biliyorum. Alanya’da karşılaştıkları sorunları biliyorum. Bununla ilgili çözümleri bütün ekibimizle birlikte yerine getirebileceğimizi düşünüyorum. Sorunların neler olduğunu biliyoruz. Birlik beraberlik sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Birlik beraberlik içinde yönetim kurulumuz var. Bunlarla sosyal etkinlikler, geziler aynı zamanda da eğitim programları planlıyoruz. Yeni bir eğitim programı hazırlamayı düşünüyoruz. Çünkü geleceğin eğitimde olduğunu düşünüyoruz. Eczacılar ve ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. İlerleyen zamanda da bunu bütün eczacılar görecek. Halkımızın sağlığı için ilaca rahat ulaşabilmeleri için elimizden geleni yapacağız. Alanya’da 142 Eczacı var. Aslında oda olacak kapasitemiz var. İl olmadığımız için oda olamıyoruz. Burası temsilcilik nezdinde yürütülüyor. Fakat yine de bir yönetim kurulu oluşturduk ve işleri tek başına yürütmek mümkün değil. Bu yönetim kurulumuzla birlikte çalışacağız. Sorunlarımızı halledeceğiz” dedi.

Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Okan Ahmet Yılmaz
Antalya Eczacı Odası Alanya Temsilcisi Okan Ahmet Yılmaz

İlaç fiyatlarına zam geleceğini belirten Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti: “Alanya’da fiyat düzenlemesinden kaynaklı bir sıkıntı var. İlaçlar Türkiye’de şu şekilde sınıflanıyor. Avrupa Birliği ülkelerinden en ucuz olan 10 tanesi seçiliyor. Bunların içinden en ucuz ürün hangi ülkedeyse Türkiye’de ona göre fiyatlandırma yapılıyor. O en ucuz ürünün yüzde 70’i oranında fiyat alınıyor. Avrupa’da 10 Euro olan bir ilaç Türkiye’de 7 Euro olarak değer alabiliyor. Bu 7 Euro da yıllık ocak ayında hesaplanan kura göre hesaplanıyor. Türkiye’de şu anda 2.34 TL. Bu yüzden de ilaçlar Avrupa’dakinin yarı fiyatından bile ucuz. Bu durumda ithal ilaçlarda bazı sorunlar yaşıyoruz. Bunlar yurt dışından geliyor. Avrupa’da 5 Euro ise, Türkiye’de firma 2 Euro’ya bu ilacı satmak istemiyor. Çünkü bu ürünlerin maliyetleri var. Bu maliyetleri de karşıladıktan sonra da bazı ilaçlarda da sıkıntılar yaşanıyor. Yerli üretimde genelde sıkıntımız yok. Fakat ithal ilaçlarda böyle bir sıkıntımız var. Bu fiyat kararnamesinden kaynaklanıyor. 19 Aralık’ta bununla ilgili bir iyileştirme yapılacak ve bir miktar ilaçlara zam gelecek. Fakat bu ürünler çok ciddi sayıda değil. Tek tek sayılabilecek pozisyonda. Çoğunun muadili var. Çok az sayıdaki bir ilaçta böyle bir sıkıntı var.”

Önceki İçerik‘Küçük Prens’ e muhteşem yorum
Sonraki İçerikAlanya Kültür Merkezi’nde anlamlı sergi