Alanya aşığı Zeynalov’dan tarih kokan sergi

Azeri Ressam Eldar Zeynalov
Azeri Ressam Eldar Zeynalov

Dünyanın dört bir yanında sanat galerileri bulunan ve birçok başarılı sergiye imza atan Ressam Eldar Zeynalov, Kızıl Kule Sarnıç’ta sergi açtı.

Azeri Ressam Eldar Zeynalov
Azeri Ressam Eldar Zeynalov

Aynı zamanda gelecek dönem açmayı planladığı büyük sergi için Alanya’nın farklı noktalarında deniz ve Alanya tarihini yansıtan resimler yapan Zeynalov, Alanya’dan sonra Azerbaycan, İtalya ve Rusya’da da sergi açacak. 25 dil bilen başarılı ressam, “Alanya’daki büyük sergimde Nahcivan’dan öğrencilerim de olacak. Bu konuda hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor. Eserler tamamlandıktan sonra sergimizi açacağız. Sarnıç’ta açtığımız sergi 12 eserden oluşan kısa süreli bir çalışma. Buradan sonra Azerbaycan, İtalya ve Rusya’da da kısa süreli sergiler açacağım” dedi.

Alanya İlçe Eminiyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri İsa Arı ve Eldar Zeynalov
İsa Arı ve Eldar Zeynalov

“Asayiş Büro Amiri İsa Arı benim en yetenekli öğrencim”

Alanya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri İsa Arı ile Nahcivan’daki görevi sırasında tanıştıklarını belirten Zeynalov, “İsa Arı Asayiş Amirliği’nin yanı sıra içinde tarih ve ressamlık olan bir insan. Kendisiyle Nahcivan’da görevliyken tanıştık ve benim öğrencim oldu. Resim konusunda çok yetenekli bir öğrencim. Alanya’da planladığımız büyük sergimizi İsa Arı ile birlikte açacağız. Sergide onun da eserleri yer alacak. Sarnıç’taki sergimde de Arı’nın eserleri bulunuyor. Her şeyden önce onunla çok büyük bir dostluğumuz var” dedi.

İsa Arı kendi yaptığı eserlerin önünde Albüm için poz verdi.
İsa Arı kendi yaptığı eserlerin önünde Albüm için poz verdi.

“Alanya’daki taşların sesini duyabiliyorum”

Daha önce Alanya’ya Alanya Asayiş Büro Amiri İsa Arı’nın daveti üzerine geldiğini ve Alanya’ya aşık olduğunu belirten ünlü ressam,” Alanya tarih bakımından çok zengin bir yer. Her taşın bir hikayesi ve sesi var. Önemli olan onları duyabilmek. Alanya’ya 3. gelişim ve her gelişimde buraya daha çok bağlanıyorum. Ben resimlerimi manzaraya birebir bakarak yapıyorum.
Resimlerimdeki en önemli unsurlar Deniz ve tarih. UNESCO tarafından dünya mirasları arasına giren Aydın’ın Karacasu ilçesindeki Afrodisyas’ta da duvar resimleri çalışmalarım var. Ama Alanya tarihi söylediğim gibi benim için çok önemli. Eserlerimi tamamladıktan sonra büyük bir sergi ile sizlerin karşısına çıkacağım” dedi.

Eldar Zeynalov, İsa Arı ve Ali Zeynalov
Eldar Zeynalov, İsa Arı ve Ali Zeynalov

İsa Arı ve Eldar Zeynalov
İsa Arı ve Eldar Zeynalov

Eldar Zeynalov ve oğlu Ali Zeynalov
Eldar Zeynalov ve oğlu Ali Zeynalov

Eldar Zeynalov'dan tarih kokan sergi

Eldar Zeynalov'dan tarih kokan sergi-2

Eldar Zeynalov'dan tarih kokan sergi-3

Eldar Zeynalov'dan tarih kokan sergi-5

Önceki İçerik‘Yaşanılacak Mekanlar İçin’ Su Yapı
Sonraki İçerik30. yıla özel muhteşem kutlama