Emlak profesyonelleri buluştu

Kısa adı TTPP (The Turkish Property Professionals) olan Emlak Profesyonelleri Derneği, Sun Premier C Lounge Hotel’de TTPP dernek üyelerini yabancıya konut satışında değerleme zorunluluğu konusunda bilgilendirdi.

Kısa adı TTPP (The Turkish Property Professionals) olan Emlak Profesyonelleri Derneği, Sun Premier C Lounge Hotel’de TTPP dernek üyelerini yabancıya konut satışında değerleme zorunluluğu konusunda bilgilendirdi.

Gayrimenkul sektörünün seçkin inşaat ve emlak firmalarını buluşturan TTPP, üyelerini yabancıya konut satışında değerleme zorunluluğu, taşınmaz satışı yolu ile vatandaşlık, taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik ve uygulaması konularında bilgilendirdi. Toplantının açılışında TTPP, Emlak Profesyonelleri Derneği’nin kurucu başkanı Yakup Uslu kısa bir konuşma yaptı.

Emlak profesyonelleri bilgilendirildiEmlak profesyonelleri bilgilendirildi

TÜM TÜRKİYE’DE FAALİYET GÖSTERECEK
Uslu konuşmasında; “Yaklaşık olarak derneğimiz bir yıldır faaliyette ve kuruluş çalışmalarını tamamlamıştır. Sadece Alanya değil, tüm Türkiye’de faaliyet gösterecek bir çalışmanın temellerini Alanya’da attık. 5 Haziran 2018 tarihinde çıkan yasa ile Türkiye’de taşınmaz ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlenmiştir. Bu yasa sektördeki tüm belirsizlikleri oradan kaldırmış, gayrimenkul danışmanlığı işini gerçek bir meslek haline getirmiştir. TTPP olarak, sektörde etik ve profesyonel çalışma prensiplerini benimseyen, taşınmaz ticaretine ilişkin usul ve yasalarına uyan firmaları bir araya getirmeye gayret gösteriyoruz. Zamanla dernek üyelerimiz, gayrimenkul ticaretinde profesyonellik ve güven açısından sektöre katıda bulunacaklardır.” dedi.
Yakup Uslu ayrıca, TTPP derneğinin gayrimenkul sektörün hak ettiği mesleki güvenirlilik değerini bulması için çok çalışacağını, piyasada ehliyetsiz faaliyet gösteren tüm kişi ve çalışmaların kayıt altına alınmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Emlak profesyonelleri bilgilendirildiEmlak profesyonelleri bilgilendirildi

ÜYELER BİLGİLENDİRİLDİ
Bağımsız değerleme Uzmanı Servet Ünlü’nün yaptığı sunumda TTPP dernek üyeleri, farklı güncel taşınmaz konularında bilgilendirilirken, üyeler konulara ilişkin sorular sordu.
Servet Ünlü, yabancıya konut satışında değerleme zorunluluğu konusunda yaptığı açıklamada;
Daha önce vatandaşlık edinimi amacı ile taşınmaz satış işlemleri için zorunlu tutulan değerleme standartlarına uygun olarak hazırlanmış taşınmaz değerleme raporu 04.03.2019 tarihinden itibaren yabancı uyruklu gerçek kişilerin gerek alıcı gerek satıcı olarak taraf olduğu bütün satış işlemlerinde alınacaktır.
Edinim başvurusu sırasında sunulan değerleme raporlarının düzenlendiği tarihten itibaren üç ay süreyle geçerli sayılacaktır.
Taşınmazın değerini değiştiren herhangi bir durumun sicilinden anlaşılması halinde (cins değişikliği, yola terk, irtifak hakkı tesisi gibi) süreye bakılmaksızın değerleme raporunun yeniden istenecektir.

Önceki İçerikMatryoşhka Art Studio açıldı
Sonraki İçerikSibel Can davasında 4 yıl hapis çıktı