Estonya vatandaşı Kırıll Gussev Müslüman oldu

Alanya’ya tatil yapmak üzere gelen Estonya vatandaşı Kırıll Gussev, Alanya Müftülüğünde düzenlenen törende Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

İslam dinini araştırdığını ve Müslüman olmaya karar verdiğini belirterek Alanya İlçe Müftülüğüne başvuran Estonya vatandaşı Kırıll Gussev için “İhtida Merasimi” düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan merasimde İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan tarafından İslam dininin temel esasları hakkında Kırıll Gussev’e özlü bilgiler verildi.

Müftü İlhan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Biz Müslümanlar bütün peygamberlerin Allah tarafından gönderildiğini kabul ederiz. Hepsinin hak olduğuna inanırız. Son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’dır. Peygamberimize Allah tarafından vahyedilen Kur’an-ı Kerim, son ilahi kitaptır. Onda bildirilenlerin bütününe şüphesiz inanırız. Meleklerin, kaza ve kaderin, öldükten sonra dirilmenin ve hesabın yani ahiret gününün varlığını tasdik ederiz. İslam’a girmek; Allah’a, Muhammed Mustafa (s.a.s)’in Allah’ın kulu, peygamberi olduğuna ve onun Allah katından getirdiklerinin tamamına inanmakla olur. Bizler bu inancı “Kelime-i Şehadet” ile dile getiririz. Şimdi sizin kelime-i şehadeti ikrarınıza ve Müslüman oluşunuza şahitlik edeceğiz.” dedi.

Müftü İlhan’ın konuşmasının ardından, Kırıll Gussev Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu ve “Kâmil” ismini aldı.

İhtida merasimi, İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan’ın yapmış olduğu dua ile sona erdi.

Müftü İlhan, İslamiyet’i seçen Estonya vatandaşı Kırıll Gussev’i tebrik ederek İhtida Belgesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çeşitli kitaplar hediye etti. 

Önceki İçerikAlanyalı sporcu madalya ile döndü
Sonraki İçerikAlanya Belediyesi Engelsiz Halk Plajı özel misafirlerini ağırlıyor