İYİ Parti’nin genç sesi: Fatih Uyar

İYİ Parti'nin genç sesi: Fatih Uyar
İYİ Parti'nin genç sesi: Fatih Uyar

 

İYİ Parti’nin teşkilatlanmasından sonra Alanya’nın siyaset sahnesinde gülen yüzü ve sosyal aktiviteleriyle dikkatleri üzerine toplayan genç işadamı Fatih Uyar ile seçimlere sayılı günler kala küçük bir söyleşi gerçekleştirdik.

İYİ Parti'nin genç sesi: Fatih Uyar

Mehmet Çelik: Daha önce sizi siyaset sahnesinde hiç görmedik. İYİ Parti ile birlikte bir anda Alanya siyasetinin çok konuşulan isimlerinden birisi haline geldiniz. Siyasi geçmişinizi merak edenler için neler söyleyebilirsiniz?

Fatih Uyar: MHP tabanlı bir aileden geliyorum. Hatta ‘sülale’ demem daha doğru olur sanırım. Çocukken, Alparslan Türkeş televizyona, haberlere çıktığı zaman bozkurt işareti yaparak izlerdik. Bozkurt, MHP’nin bir sembolü değil, Türkçülüğün bir sembolüdür. Şu anda biz yine onu kullanıyoruz. Bunu bir partiye atfetmek doğru değil. İçimde her zaman bir Türkçülük ve vatan sevdası vardı. İYİ Parti’den önce aktif siyaset yapmadım. İYİ Parti’nin kuruluşu, söylemleri, duruşu ve idealleri, bende artık siyasette aktif olarak görev almam gerektiği düşüncesini doğurdu. Ve şimdi istediğim yerdeyim. İYİ Parti Alanya Gençlik Kolları Başkanı olarak vatanıma ve milletime hizmet için varım.

M.Çelik: Neden İYİ Parti? Siyasete girmek için neden İYİ Parti’yi beklediniz?

F.Uyar: İYİ Parti’nin güzel taraflarından bir tanesi sağ-sol ayrımı yapmıyor olması. Herkese aynı açıdan bakıyor. Sayın Akşener ilk açıklamasında merkez bir parti olacağını söylenmişti. Gerçekten de öyle olduk. Birleştirici, merkez bir partiyiz. Herkese hitap edebiliyoruz. CHP’den, Saadet Partisi’nden, AK Parti’den ve MHP’den gelen herkesin bir arada bulunduğu ortak merkez bir parti. Sağ-sol ayrımı yapmaması İYİ Parti’ye katılmamda en etkili sebeplerden birisi oldu.
İYİ Parti'nin genç sesi: Fatih Uyar

M.Çelik: İYİ Parti’deki çalışmalarınız ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Neler yapıyorsunuz?

F.Uyar: Biz İYİ Parti’ye cesurlar hareketi diyoruz. Geçenlerde İl Başkanımız buradaydı. Onlar da aynı şekilde söylüyor. Tamamen cesurlar hareketi. Bizim hiç kimseye saygısızlığımız, terbiyesizliğimiz olmadı. Herkesle kardeşlik içerisindeyiz. Hepimiz bir arada olabiliyoruz. Burada çok güzel bir ortam var. Tamamen sevgi üzerine kurulu çalışmalarımız. Zaten sevmeden, gönül vermeden bu işler olmaz. Sadece maaşı için çalışan bir insan “Akşam olsun da gideyim” der. Bizde böyle bir şey yok. Bu gönül işi. Biz gece 01.00-02.00’lere kadar burada çalışıyoruz. Gece mesai yapıyoruz. Bu işi kimse kimseye zorla yaptıramaz.

M.Çelik: Ekibinizden de bahsedebilir misiniz?

F.Uyar: İYİ Parti Alanya Yönetimi olarak çoğumuz daha önce siyasete hiç girmemiş kişiler. Bizim İYİ Gençlik grubunda da durum böyle. 19 kişilik bir gençlik yönetimimiz var. Sadece 3-4 kişi daha önce başka partilerde görev almış kişiler, diğerleri hiçbir siyasi geçmişi olmayan arkadaşlar. Yine ilçe yönetiminde de avukatlar, mimarlar, doktorlar, herkes var ama hiç kimse daha önce siyasete girmemiş. Herkesin ortak bir paydada buluştuğu bir partiyiz. Ben gençlik kollarının toplantısında arkadaşlara, ‘Bu sevda, gönül işi. Gönlü olmayan yoksa kapıdan çıkıp gidebilir’ dedim. Çünkü kimseyi zorlayamayız. Alanya Gençlik Kolları, Türkiye’de tüm ilçeler arasında yönetim kurulunu oluşturan ilk ve tek ilçe.
İYİ Parti'nin genç sesi: Fatih Uyar

M.Çelik: Partinize nasıl tepkiler alıyorsunuz? İnsanlar ne düşünüyor?

F.Uyar: Alanya’da özelikle gençlerden olumlu bir tepki var. Dün sadece Tosmur’da 2-3 kişiye rozet taktım. İsimlerini yazdım. ‘Partiye üye olmak isteriz. Aktif olarak görev almak isteriz’ dediler. 24 Haziran’a kadar çok yoğun bir tempomuz var. Her pazartesi akşamları toplantımız var. Haftalık kararlar alıyoruz. Ormana fidan dikmek, çöp toplamak gibi çevreye duyarlı sosyal sorumluluk projelerimiz olacak. ‘Babalar Günü’nde huzurevi ziyaretimiz var. Derneklere ve diğer sivil toplum örgütlerine ziyaretlerimiz olacak. Saha çalışmalarımız var. Önceki gün Mahmutlar’daydık. Bugün de Tosmur ve Oba’daydık. Yarın Konaklı, Payallar, daha sonra Okurcalar. Devamlı sahadayız. Zaten çok kısa bir süre kaldı.

M.Çelik: Seçimden ne bekliyorsunuz? Hedefiniz nedir?

F.Uyar: Alanya ve Antalya bölgesi, anketlere bakılırsa Türkiye ortalamasının üzerinde. Sahaya indiğimiz zaman insanlardaki bize olan ilgiyi görüyoruz. Biz iktidar partisi değiliz. Yeni bir partiyiz. Ancak, herkes heyecanla bizi takip ediyor. Bu seçimler ikinci tura kalacak. Bu Allah’ın emri gibi. İkinci tura kalacağını herkes biliyor. Genel başkanımız kadınlara ve gençlere ayrı bir önem veriyor. Ben daha önce kendisiyle tanışmamıştım. Antalya mitinginden sonra bizleri ağırladı. Beraber yemek yedik. Konuştuk. Başka bir partinin genel başkanının vakit ayırıp ilçe gençlik kolları ile bu kadar ilgileneceğini sanmıyorum. İnşallah Sayın Akşener, Cumhurbaşkanımız olacak. Biz öyle görüyor, öyle inanıyoruz.

İYİ Parti'nin genç sesi: Fatih Uyar

Önceki İçerikKaliteye önem verenlerin mekanı: Crazy Horse
Sonraki İçerikNo.40 Fark Yaratıyor