Kırkpınar’ın rövanşı Gökbel’deydi

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri
13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri

Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen “13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri”, 29-30 Temmuz tarihleri arasında Gökbel Yaylası’nda gerçekleştirildi.

Kırkpınar’ın altın kemerli başpehlivanı İsmail Balaban’ı finallerde puanlamada tuş eden Ali Gürbüz, Gökbel’in başpehlivanı oldu.

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri

Bu yıl düzenlenen Tarihi Kırkpınar’ güreşlerinde finale kalan 8 güreşçinin de kol bağladığı Gökbel Güreşleri, Kırkpınar’ın rövanşı olarak değerlendirildi. Kırkpınar’ın bu yılki Başpehlivanı Antalyalı İsmail Balaban başta olmak üzere Gökbel’de çoğu başpehlivan olmak üzere 500’e yakın güreşçi er meydanında mücadele etti.

29 Temmuz akşamı Serkan Kaya konseriyle başlayan Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, 30 Temmuz Pazar günü sabah 09.00 minik boylar kategorisiyle devam etti. Güreşler, pehlivanların çetin mücadelesiyle akşam saatlerine kadar sürdü. Organizasyonun ikici gününde Kırkpınar’ın bu yılki altın kemerli başpehlivanı İsmail Balaban başta olmak üzere, Kırkpınar’da derece yapan ilk 8 güreşçiyle birlikte yaklaşık 500 sporcu Gökbel Er Meydan’ında güreş tuttu.

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-4

Yücel vatandaşları selamladı

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Gökbel Er Meydanı’na inerek Alanya Kaymakam Vekili Nurullah Kaya, protokol üyeleri ve Gökbel Güreş Ağası Kerim Yılmaz’la birlikte vatandaşları selamladı; aynı zamanda pehlivanlara da başarılar diledi.

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-3

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-7

Mehter Takımı güreşlere heyecan kattı

Alanya Belediyesi Mehter Takımı da Gökbel Er Meydanı’nı dolduran seyircilere konser verdi. Ata sporumuz güreş, mehterle birleşince vatandaşlar Toroslar’ın zirvesinde farklı bir heyecan yaşadı.

Ağalıkta gelenek bozulmadı

13. Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşlerinde “ağalık” geleneği bozulmadı. Yağlı pehlivan güreşlerinin bir parçası, olmazsa olmazı ağalık ihalesi yapıldı. Gökbel Güreşleri’nin ağası değişmedi; geçen yılın ağası iş adamı Kasımoğlu Kerim Yılmaz 207 bin TL’ye ağalık ihalesini kazanarak, tekrar bu yılın güreş ağası oldu. Kasımoğlu Yılmaz, altın kemeri gelecek sene düzenlenecek Gökbel Güreşlerine kadar tekrar boynuna taktı.

Gökbel’in şampiyonu Ali Gürbüz

13. Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin bu yılki şampiyonu Ali Gürbüz. Başpehlivanlık kategorisinde er meydanına çıkan Kırkpınar Güreşleri’nin başpehlivanlarından Ali Gürbüz, 656 tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin altın kemerli bu yılki Başpehlivanı İsmail Balaban’ı tuşla yendi. Gürbüz, finalde rakibi İsmail Balaban’la yaptığı kıran kırana bir mücadelenin sonunda rakibini yenerek Gökbel’in şampiyonu oldu.

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-2

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-6

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-10

Ulusal TV’ler Gökbel’e akın etti

13. Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni yayınlamak için ulusal tv kanalları Gökbel’e akın etti. TRTSPOR, Bengütürk, Koza TV ve Kanal V pehlivanların güreştiği bölümleri canlı yayınladı.

Katılım çok yüksekti

Gökbel Er Meydanı’ndaki güreşleri ev sahibi Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in yanı sıra Alanya Kaymakam Vekili Nurullah Kaya, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, Konyaaltı Başkanı Muhittin Böcek, Gazipaşa Belediye Başkanı Ali Çelik, Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, Gökbel Güreş Ağası Kerim Yılmaz, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar izledi.

Saat 19.30’da tamamlanan güreşlerin ardından meydana gelen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Gökbel Güreşleri’ni bu yıl da başarıyla sonuçlandırdıklarını söyleyerek, katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür etti. 14 kategoride yapılan güreşlerin başpehlivanları Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Serhat Gökmen, ve Orhan Okulu. Başaltı pehlivanları ise Hasan Borucu, Furkan Durmuş Altın, Sinan Kaya ve Mustafa Seçim.

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-9

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-8

13.Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri-5

Önceki İçerik“Bugün ki aklım olsa Seren’le evlenirdim”
Sonraki İçerik‘Arkadaşk’ kitapseverler ile buluştu