Başkan Türel, Lonicera’da öğrencilerle tiyatro izledi

Lonicera hotel, tiyatro, Menderes Türel, Başkan Türel, Lonicera’da öğrencilerle tiyatro izledi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Lonicere Hotel’de Alanyalı öğrencilerle buluşup tiyatro izledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Alanya Türkler bölgesinde hizmet veren Lonicera Hotel’de iki bölüm olarak gerçekleştirilen ‘Başarıya Teşvik’ etkinliğine yaklaşık 2 bin lise öğrencisi katıldı. Öğretmenleri ile birlikte Antalya Şehir Tiyatrosu’nun ‘Oyun Oyun İçinde’ adlı tiyatro oyununu izleyen öğrenciler oyun sonunda karşılarında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve ünlü oyuncu AŞT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür’ü görünce şaşırdı. Mehmet Özgür’le birlikte çocuklarla sohbet eden Başkan Türel, öğrencilere ne kadar şanslı olduklarını söyledi.

Menderes Türel, Mehmet Özgür

HAYATI PLANLI YAŞAYIN
Kendi okul zamanlarında kültür ve sanatı sevdirmek için etkinlik düzenleyen belediye başkanları olmadığını belirten Başkan Türel, “Çünkü kültür, sanat, spor bunlar gençlerimizi hem kötü alışkanlıklardan koruyor, hem de derslerindeki başarı performansını artırıyor. Çünkü hayat bir planlama. Ben hep söylüyorum ders çalışın ama ders çalışırken de günlük, haftalık, aylık programınızı ihmal etmeyin. Kendinize sosyal yaşam içinde de zaman ayıracaksınız. Aynı zamanda derste çalışacaksınız, kitapta okuyacaksınız” diye konuştu.

Başkan Türel, Lonicera’da öğrencilerle tiyatro izledi

MEHMET ÖZGÜR’LE İFTİHAR EDİYORUM
Kültür ve sanatın toplumun kılcal damarları olduğu sözünü hatırlatan Başkan Türel, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği bir söz var. Diyor ki; ‘Milletvekili olabilirsiniz, belediye başkanı olabilirsiniz. Bakan, başbakan hatta Cumhurbaşkanı bile olabilirsiniz ama sanatçı olamazsınız’ diyor. Dolayısıyla sanatçı olmak gerçekten büyük bir maharet. Bu yüzden Mehmet Özgür’le iftihar ediyor. AŞT’nin kurucusu oldu. Sizler için muhteşem oyunlar çıkarıyorlar. Sürekli ilçelerde sizlerle buluşacaklar” dedi.

Başkan Türel, Lonicera’da öğrencilerle tiyatro izledi

ARTIK EŞİTSİNİZ
Lonicera Hotel’de gerçekleşen etkinlikte Başkan Türel öğrencilerin sorularını da yanıtladı. Bir lise öğrencisinin meslek liseleri ile ilgili sorusunu yanıtlayan Başkan Türel, milletvekilliği döneminde TBMM’de meslek liselerine yönelik bir kanuni düzenleme yaptıklarını hatırlattı. Başkan Türel, “Eskiden meslek liselerinde okuyan kardeşlerimiz üniversite sınavında kat sayı problemi nedeniyle yarışa eşit şartlarda başlamıyordu. Hükümetimiz meslek liselerine yönelik yasal bir değişiklikle kanun çıkardı. Kat sayı illetinden sizi kurtardık. Meslek liselerindeki eğitim koşullarının daha iyi olmasını talep etmeniz en doğal hakkınız. Geçmişte meslek liseleri için sağlanan bu avantaj belki de Türkiye’nin 30-40 senedir yapamadığı bir husustu. Artık üniversite sınavında eşit yarışıyorsunuz” dedi.

Başkan Türel, Lonicera’da öğrencilerle tiyatro izledi

BOL BOL HAYAL EDİN, ÇOK ÇALIŞIN
Alanyaspor’un şampiyon olmasını isteyen bir öğrenciye de yanıt veren Başkan Türel, Alanyaspor’u şampiyonluğa taşıyacak muhteşem bir tesise kavuşturacaklarını söyledi.
Gençlerin tiyatro ile ders performanslarını arttıracak güzel bir sosyal aktiviteye katıldığını vurgulayan Başkan Türel, “Biz gençler için çalışıyoruz. Sizler geleceğe ne kadar başarılı bir şekilde hazırlanırsanız, başarılı olursanız, ülkenin geleceği de parlak oluyor. Biz her zaman sizlerin başarısı için duacıyız. Sizlerin başarısı için çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerin tiyatro eğitimi içinde adımlar atmayı Şehir Tiyatromuz içinde Mehmet Özgür başkanlığında eğitim almanızı sağlayacak adımlar atacağız. Belki de gelecekte bu sahnelerde sizlerin arasından çıkacak çok büyük oyuncular olacağını düşünüyorum. Bol bol hayal edin ve o hayallerinize ulaşmak için de çok çalışın” dedi.

Başkan Türel, Lonicera’da öğrencilerle tiyatro izledi

SİNEMA OKULU KURULACAK
AŞT Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür de, sinema okulu kuracaklarını müjdelerken, “Orada oyuncu yetiştireceğiz. Kameraman, sesçi, ışıkçı, makyöz yetiştireceğiz. Meslek okullarından çıkıp aşçı olan kardeşlerimiz belki de burada çalışacak. Başkanımızın vizyonu ile bunu Antalya’da gerçekleştireceğiz” dedi. Başkan Türel’in her yerde kültür sanat ve şehir tiyatrosu açtığını anlatan Mehmet Özgür, “Amacımız bu toprağın gençleri ile bir ekip yaratmak. O ekipte siz neden olmayasınız. Elimizden gelen ne varsa güzel sanatlar lisesine yardımcı oluruz. Alanya’da şehir tiyatrosu yaratırız. Belki şehir tiyatrosunda sizler oynarsınız ne güzel olur” diye konuştu. Söyleşinin sonunda öğrenciler Mehmet Özgür’den ‘Söz’ dizisinde oynadığı Agah karakterinde sürekli kullandığı ‘Canım Benim’ sözünü Başkan Türel’e yönelik söylemesini istedi. “Canım Benim” sözü Başkan Türel, öğrenciler ve salondakilerden bol alkış aldı.

Önceki İçerik12 ay turizmin yolları konuşuldu
Sonraki İçerikGaye Coşkun’a oda başkanlarından hayırlı olsun ziyareti