Münir Özkul hayatını kaybetti

Münir Özkul hayatını kaybetti

Türk sinemasının usta ismi Münir Özkul, dün son yolculuğuna uğurlandı. Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeki anma töreninden sonra, cenaze namazı için getirildiği Nişantaşı’ndaki Teşvikiye Camii’nde kalabalık nedeniyle izdiham yaşandı.

yesilcamin-usta-oyuncusu-munir-ozkul-tesvikiye-camiinde-duzenlenen-cenaze-toreniyle-son-yolculuguna-ugurlandi-IHA-20180107AW272813-4-t

 

Unutulmaz filmlerde canlandırdığı Mahmut Hoca ve Yaşar Usta gibi karakterlerle Türk halkının kalbine ve hafızasına adını yazdıran Münir Özkul, dün son yolculuğuna uğurlandı. Cuma günü Cihangir’deki evinde hayatını kaybeden sanatçı için, dün sabah saatlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde anma töreni düzenlendi. Özkul’un törende, ikinci evliliğini yaptığı Suna Selen’le son eşi Umman Özkul el ele tutuşarak birbirlerine destek oldu. Sanatçının Kanada’dan gelen oğlu Ferdi Özkul, kızları Hayriye Işık ve Güner Özkul’la birlikte çok sayıda seveninin katıldığı tören, Özkul’un oynadığı unutulmaz filmlerden hafızalara kazınan birkaç sahnenin gösterilmesiyle başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği yapan Süha Uygur ve Erhan Yazıcıoğlu’nun usta oyuncunun, anısına yaptığı konuşmadan sonra sahneye gelen kızı Güner Özkul’un duygu dolu sözleri alkış aldı.

 

_99498874_ek-fotograflar-buyuk-usta-munir-ozkul-son-yolculuguna-ugurlandi-_3827_dhaphoto1

“Hepimizin babasıydı”

Özkul, “Bu salona ilk kez 40 yıl önce babamı izlemeye gelmiştim. Daha sonra tiyatro oyunu izlemek dışında birçok büyüğümüzü uğurlamak için geldim. Şimdi kısmet babamla, birlikte gelmekmiş. Bana aile adına ‘sen konuş’ dediler. O hepimizin babasıydı. Biz bir aileyiz. Onun sanatçı kişiliği, büyüklüğü bu milleti birleştirme konusunda nasıl önemli biri olduğu hakkında ne söyleyebilirim? Siz hepsini benden iyi biliyorsunuz. Güzellikleri severdi, güzel kadınları ve sesleri severdi. Öyle ki solunum cihazı takıldıktan sonra kendi sesini beğenmedi ve sustu, çöküş böyle hızlandı. Müziği, cazı ve güzel giyinmeyi severdi. Gerekli gereksiz bildiğim her şeyi ondan öğrendim. Sizi görüyor ve burada olduğununuz için çok mutludur, onu uğurlamak için alkıştan daha değerli bir şey yok” diye konuştu. İkinci eşi Selen ise törende yan yana oturduğu son eşi Umman Özkul’un usta oyuncuya çok iyi baktığını belirtip, “Türk tiyatrosu için değerli bir insandı. O bir anlamda bize yollanan bir melekti. Hepimiz biliyoruz Umman’ın ona ne kadar iyi baktığını ve yaşamını ne kadar uzattığını” dedi.

Salman’dan sitem

‘Hababam Sınıfı’ filminin bazı oyuncularının yanı sıra İlyas Salman, Nuri Alço ve Erhan Yazıcıoğlu gibi isimler de törene katıldı. Anmaya katılmayan son dönemin star isimlerini vefasızlıkla suçlayan Salman, “Onlar ancak zamparalık yaparlar, iki yılda bir evlenir boşanırlar. Onlar için yaşamın kalıcılığı önemli değildir. Sadece mal varlıklarını düşünürler.Günümüz sanatçılarından yetenekli olanları da var ama buraya gelmemeleri vefasızlık. Büyük insanlar uzun sözlerle anlatılmaz. Münir Abi aklı kalıbından büyük adamdı. O gerçekten kıymeti bilinmiş bir ustaydı. Yaşamının son yıllarının farkına varmadı belki de onun için daha hayırlı oldu” şeklinde konuştu.

Ayakta durmakta zorluk çeken Umman Özkul, “Ben de baktım ayrıca bakıcıları da vardı. Onların da yardımıyla oldu. Zaten şu an rüyada gibiyim” dedi. Oğlu Ferdi Özkul ise, “Umman Hanım’a çok teşekkür ediyoruz, ona öyle güzel baktı ki, yaşama şevkini son ana kadar verdi. Pozitif görüşüyle, en son güne kadar mağlubiyeti kabul etmedi. Hiç vazgeçmedi bir gün bile şikayet ettiğini duymadık. Allah kurtarsın bile dedirtmedi kimseye. Onun ve babama bakanların hakkını ödeyemeyiz” açıklamasını yaptı. Kızı Hayriye Işık ise, “Umman’ın sevgisi ve bağlılığı onu hayattan koparmadı. Evde o bizim babamızdı, Mahmut Hocamız değildi” dedi.

Erdoğan’dan taziye telefonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Münir Özkul’un ailesini telefonla arayarak taziyelerini iletti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan Özkul’un kızı Güner Özkul’la telefonda görüştü. Vefat haberinin ardından taziye telgrafı da göndermiş olan Cumhurbaşkanının merhum sanatçıya Allah’tan rahmet, aileye ve yakınlarına da başsağlığı dilediği kaydedildi.

‘Mahmut Hoca’ ve ‘Habamam, güm güm güm’ sloganlarıyla Teşvikiye Camii’nden uğurlanan Münir Özkul, Bakırköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. Yüzlerce kişi sanatçının ailesini yalnız bırakmadı.

Önceki İçerikAydın Boysan son yolculuğuna uğurlanıyor
Sonraki İçerikSeda Bakan’ın Arif V 216 diyeti