Nuran Say, Alanya’da sergi açtı

Nuran Say, Alanya'da kişisel sergisini açtı. Tarihi Kızılkule'deki serginin açılışına yabancı üniversitelerden gelen akademisyenler, davetliler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Nuran Say, Alanya’da kişisel sergisini açtı.

Tarihi Kızılkule’deki serginin açılışına yabancı üniversitelerden gelen akademisyenler, davetliler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Yabancı üniversitelerden gelen akademisyenler tarafından açılışı gerçekleştirilen ve gençler ile çocukların aklında Türk kültürüne dair bilgilerin kalması umuduyla hazırlanmış olan sergideki koleksiyonda Kaşgarlı Mahmut’a göre 22 oğuz boy tamgaları ve ongunlar (kutsal hayvanlar) yer alıyor. Karakalem kanvas üzerine baskı eserlerin de bulunduğu sergi 25 Nisan’a kadar açık kalacak.

Nuran Say, Alanya'da sergi açtı

NURAN SAY KİMDİR?
1957 Kastamonu da dünyaya geldi
1986-1987 İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Ana Sanat Dalından mezun oldu.

1987-1988 öğretim yılında Gazı Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümüne, tekstil Tasarım ve Temel Tasarım derslerini vermek üzere Öğretim Görevlisi olarak atandı.

1990-1991 yılında Gazı Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü. Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı’da Marmaris Yöresi Kirkitli Düz El Dokumaları konulu yüksek Lisans; 1998-1999’da Niğde Bor İlçesi Bekdik Kilimleri isimli tezi ile Doktora programını tamamladı.

Resim Eğitimi Konusunda uzmanlaşarak, 2002-2003 Yılında Yrd. Doç. Dr. Kadrosuna atandı.

Bölümde verdiği derslerin yanı sıra, Ankara, Kastamonu, Çankırı, Bulgaristan, Gürcistan 13 kişisel resim sergisi açtı. 80 ili kapsayan yurt içi ve Fransa, Budapeşte, Venedik, Tiran, Florida, Azerbaycan gibi, yurt dışında çok sayıda karma resim sergisine katıldı.

Kültür Bakanlığı DÖSİM Uzmanlar Kurulu üyeliği, AKM Arış ve Gazi Eğitim dergisi, hakem kurul üyeliği yaptı. Yurt içi ve dışında özel, resmi kurum ve kuruluşların koleksiyonlarında çalışmaları bulunan Say, makale, kitap, bildiri, konferans, proje, alan araştırmaları, hakemlik görevleriyle de bilimsel ve sanatsal çalışmalarına devam etmektedir. GESAM ve SAKÜER üyesidir. Özgün eser TÜBİTAK ödülü sahibidir.

Önceki İçerikAlanya mutfağı Fox TV’de tanıtıldı
Sonraki İçerikİlk adımı NO 40’ta attılar