Okul Öncesi Eğitimde 25 Yıllık Tecrübe

Okul Öncesi Eğitimde 25 Yıllık Tecrübe
Okul Öncesi Eğitimde 25 Yıllık Tecrübe

Alanya’ya yeni ve standart üstü kalitede bir anaokulu kazandıran Fatma Taşpınar ile okul öncesi eğitim ve Ekim Oba Park Anaokulu hakkında konuştuk.

01-copy

Ekim Oba Park Anaokulu’nun kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

Okul öncesi eğitim sektörüne ilk adımım Şekerhane mahallesindeki Ekim Yuva ile 1994 te başladı. Yaklaşık 25 yıldır çok severek ve her gününden ayrı keyif alarak çocuklarla birlikteyim. Bundan 10 yıl önce bir röportajda bana ‘İlerisi için hedefiniz ne?’ diye bir soru yöneltmişlerdi. ‘Alanya’da veya Antalya’da şubeleşmek istiyorum’ diye cevaplamıştım, işte hayal ettiğim o gün, bugün. Ekim Oba Park Anaokulu ile 10 yıl önce kurduğum hayalimi gerçekleştirmiş oldum. Temeli geçen yıl Temmuz ayında attık. Benim önderliğimde, mühendis, mimar ve diğer tüm teknik ekip beraber ince ince ve her detayı düşünerek binamızı inşa ettik.

11-copy

Hizmet binanızı hazırlarken neleri ön planda tuttunuz?

Okul öncesi çocukları için en doğru ve en iyisi nasıl olur anlayışı ile binamızda kullanışlı, pratik ve çok amaçlı kullanılabilen alanlar oluşturduk. Amaca göre oyun, spor, bale ve sanat atölyesi olabilen ve yine kullanım amacına göre yemek salonu, gösteri ve sunum salonu, sergi salonu, toplantı salonu olabilen 2 çok amaçlı ve geniş salonumuz var. Parktaki oyuncaklardan, sınıfların dekoruna kadar her şeyi en ince detayına kadar planladık. Sınıflarda kullandığımız oyuncaklar ve parktaki oyuncaklarımızın neredeyse tamamına yakını doğal ahşap malzemeden özel üretildi. Zemin döşememiz anti-bakteriyel, hijyenik, ısı ve ses yalıtımı sağlayan ve balans özelliği olan ithal bir malzeme.

15-copy

Ekim Yuva’nın okul öncesi eğitimdeki ayrıcalığı nedir?

25 yıllık oturmuş bir eğitim ve hizmet anlayışı var. Eğitimi sevgi ve ilgi üzerine inşa ediyoruz. Çocuk, temelinde güven ve sevgi olmadan üzerine eğitimi inşa edemez. Bu noktada Ekim Yuva, çocuklarına mutlu, özgüveni yüksek, öğrenmeyi seven, özgür, kendini ifade edebilen bir duruş ve eğitim veriyor. Öğrenmeyi sevdirmek çok önemli bir konu. Birey mecbur olduğundan değil merak ettiğinden öğrenmeli. Elbette ki öğrenmeyi zevk haline dönüştürürse etkili öğrenir. Benim öğrencilerim her şeyden önce merak etmeyi, soru sormayı hayal kurabilmeyi, yaratıcılığı öğreniyor. Bunu da her şeyden önce Oyunla eğitim vererek, ilgiyle, konuşarak ve birebir iletişim kurarak sağladığımızı düşünüyorum. En önemli farkımız öğrencilerimize hayat boyu öğrenebilmeyi ve merakı öğretebilmektir.

14-copy

Ekim Oba Park Anaokulu hakkında biraz bilgi verir misiniz?

5 ayrı yaş grubu oluşturacağız. Her grupta okul öncesi öğretmeni olan üniversite mezunu arkadaşlarımız olacak. Koordinatör öğretmenimiz Burcu Yalçın. Grup öğretmenlerim de çeşitli özel kurumlarda çalışmış, deneyimi olan kişilerden oluşuyor. Özellikle öğretmen kadrosunu oluştururken deneyime çok önem verdik. Daha önce grup deneyimi olan, çocuklarla oyun oynamayı çok seven, onların dünyalarına girebilen eğitimcileri seçmeye dikkat ettim.
08-copy

Ekim Oba Park’ta eğitim açısından farklı neler yapacaksınız?

Yaz döneminde 2 ay boyunca İngilizce ve yüzme dersleri olacak. Eylül ayından itibaren bale, İngilizce, müzik, yaratıcı drama ve oyun terapisi, Kids Pilates koyacağız. Yaratıcı drama ve oyun terapisi son dönemde okul öncesi çocuklarda faydalı sonuçlar veren, davranışların altında yatan gerçek sebepleri çözümleyebildiğimiz ve sağlatabildiğimiz bir uygulama. Ayrıca çocuklar için çok eğlenceli ve yaratıcı. Piyano altyapısı olan sesleri ve notaları tanıdığımız çok özel bir müzik dersimiz de olacak. (Preschool prodigies) Avrupa ve ABD’de okul öncesi müzik eğitiminde uygulanıyor. Bizde yeni yeni tanınıp uygulama alanı bulan bir ders. Çocukların dokunsal, duyuşsal, bilişsel ve sanatsal-estetik gelişimine fayda sağlıyor.

05-copy

13-copy

Oldukça büyük ve özenilmiş bir bahçeniz var. Bahçe hakkında da bilgi verir misiniz?

Çocuklara açık alanda özgür oyun ortamları yaratılması çok önemli, yaz, kış bol bol bahçe kullanacağız. Bahçe oyun gurupları tek tek tasarlanıp Alanya’da üretildi. Aslında bu da bir ilk. Oyun guruplarının tamamında korunaklı zemin kaplama malzemeleri kullandık. Bahçe oldukça geniş, bir bölümünü özellikle doğal çim bıraktık, bahçede üzeri kapaklı kum havuzumuz var. Özellikle çocukların doğal çimde, kum alanda oynamalarını istedik. Bahçe çeperine meyve ağaçları diktik. Ağaçların büyüme ve meyve verme süreçlerini çocuklarımızla birlikte şahitlik edeceğiz ve onlar ağacı yeşili korumayı öğrenecekler.

06-copy

16-copy

 

12-copy

10-copy

09-copy

 

07

04-copy

03-copy