Piyano Festivali’nde yıldızlar geçidi

Piyano Festivali'inde yıldızlar geçidi
Piyano Festivali'inde yıldızlar geçidi

Bu yıl 18.’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali, birbirinden ünlü sanatçıları ağırladı.

foto1
Gürer Aykal

Yıldızlar geçidinin yaşandığı festivalde bu yıl; dünyaca ünlü Şef Leonard Slatkin, Gürer Aykal ve Hakan Şensoy’un yanı sıra; Manolo Carrasco, Stéphane Blet, Cem Esen, Emre Elivar, Ariadna Castellanos, Çağ Erçağ, Nurkan Renda, Luz Casal, Güher & Süher Pekinel gibi yerli ve yabancı birbirinden ünlü sanatçılar yer aldı. Festivalin Sanat Yönetmenliği görevini Orkestra Şefimiz Gürer Aykal üstlendi.

Gökhan Aybulus-Gürer Aykal
Gökhan Aybulus, Gürer Aykal

Festival kapsamında dünyaca ünlü piyanist ve besteci Stéphane Blet’in eserleri de seslendirildi. Konser programının ilk bölümünü oluşturan piyano resitali Blet’e, geçirdiği küçük bir kaza sonucu piyano çalamaması sebebiyle ünlü piyanist Gökhan Aybulus tartafından yorumlandı. Gürer Aykal’ın yönettiği konserde, Blet’in besteleri, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası tarafından hayata geçirildi.

foto3
Gökhan Aybulus

1993’te piyano için Liszt’in anıtsal ‘Faust Senfonisi’nin tamamını yeniden uyarlayarak müzik dünyasında sansasyon yaratan Blet; o günden bu yana 11 piyano sonatı, 2 adet konçerto ve keman için çok sayıda eser, bir gnostik kitabı ve 12 adet Türk ve Osmanlı rapsodisi olmak üzere 300 orkestralamaya ulaştı. Blet, 1996 yılında Türk hükümeti tarafından, ülke müziğine yaptığı katkılar sebebiyle devlet nişanına layık görülmüştü.

foto4

foto5

foto6

foto7

foto8

foto9

Önceki İçerikBaba Sahne’de muhteşem gala
Sonraki İçerikSıla’dan büyüleyici konser