Sağlıklı yaşam sağlıklı ürün adresiniz Provitanya

Provitanya Sporcu Gıdaları sahibi Murat Çakır
Provitanya Sporcu Gıdaları sahibi Murat Çakır

Akdeniz Bölgesi’nin en büyük mağazasıyla Alanya’da ülke çapında hizmet veren Provitanya Sporcu Gıdaları sahibi Murat Çakır, “Sattığımız ürünlerin tümü sağlıklı gıdalardan hazırlanıyor. Çocuklarınızı bu ürünlerden değil, steroidlerden koruyun” dedi.

Provitanya Sporcu Gıdaları sahibi Murat Çakır
Provitanya Sporcu Gıdaları sahibi Murat Çakır

Alanya’da hizmet veren Provitanya Sporcu Gıdaları spor yapanlara tamamen sağlıklı ve her bütçeye uygun ürünler sunuyor. Kadıpaşa Mahallesi, Sugözü Caddesi’nde bulunan Provitanya Sporcu Gıdaları sahibi Murat Çakır, spor salonları, eczaneler ve spor kulüplerine ürün sağladıklarını söyledi. Çakır, “Supplement İngilizce’de destek anlamına gelen “support” kelimesinden türemiş bir kelime. Besin desteği anlamına gelir. Supplementler ilaç değildir. Tüm dünyaca yasal olaral kabul edilen sağlıklı besin takviyeleridirler. Doping, steroid, hormon vb. şeyler asla içermezler. Doğal gıda kaynaklarının (protein, karbonhidrat vb.) özlerini oluştururlar. İşyerimizi 2015 yılında açtık. 5-6 ay sonra spor salonlarına toptan satışa başladık. 2016 yılında dünya markası Optimum Gold Standart, Optimum Nutrition ve BSN Nutrition markalarının distribütörlüğünü aldık. Bu markaların özelliği dünyanın en çok satan markaları olmaları. Bu iki markanın ürünleri Avrupa ve ABD’de satışlarda ilk sırada. Bu markaların distribütörlüğünü almamızdan sonra Alanya’nın ardından Türkiye çapında satışlara başladık. Şu anki dükkanımız 200 metrekare. Akdeniz Bölgesi’nin en büyük mağazası şu an burada. Provitanya adının da bir anlamı var. Bizim için PRO proteini, VİT vitamini, ANYA da Alanya’yı ifade ediyor. Logo rengimiz de turuncu yeşil. 2017 yılında katıldığımız bir yurt dışı fuarında TNT Supplements markasıyla tanıştık. İngiltere’den bu markanın iki ürününü ithal ettik. Tüm Türkiye’ye satış yapmaya başladık. Spor salonları, eczaneler ve spor kulüplerine ürün sağlıyoruz. Provitanya.com.tr sitemiz üzerinden e-ticaret de yapıyoruz. Türkiye çapında internet üzerinden ürün gönderiyoruz. Hatta Gürcistan’a ihracat yaptık. Kapıda ödeme ve kredi kartıyla ödeme seçeneklerimiz mevcut. Sattığımız ürünlerin hepsi orijinal. Bunun garantisi de biziz” dedi.

Provitanya Sporcu Gıdaları

Ramazan Süvari
Ramazan Süvari

“Şüphelendiğim ürünleri almam”

Sattıkları ürünlerin sağlık yönünden bir zararı olmadığını vurgulayan Çakır, “TNT markası 4 kez analize girdi. Bunun için 17 bin TL harcadık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda çok ciddi. Bazı yasaklı maddeler Türkiye’de üretiliyor ama bunlar kesinlikle ithal edilemiyor. Ben sattığımız ürünlerin kesinlikle helal olmasına dikkat ederim. Bir şey olursa bunun vebalini ödeyemem. Şüphelendiğim ürünleri kesinlikle almam” diye konuştu.

Provitanya Sporcu Gıdaları-3

“Sattığımız ürünler ilaç değil”

Her bütçeye göre ürün bulunduğunu ifade eden Çakır, “Sattığımız ürünler ilaç değil. Tedavi amaçlı kullanılmıyor. Bu ürünlerin içinde kullanılanlar tamamen gıdalardan hazırlanıyor. Örneğin Whey protein, peynir suyunun alt tozundan yapılıyor. Sattığımız ürünler sporla beraber kullanılıyor. Avrupa’da herkes spor yaptığı için bu ürünlerin sporla kullanılıp kullanılmaması sorun olmuyor. Türkiye’de ise sporla kullanılıyor. Kasın ana kaynağı protein. Kasın protein ihtiyacı var. Avrupa’da anneler çocukları okula giderken onların çantalarına içerisinde protein tozu bulunan kurabiyeler, protein barlar koyuyor. Onlar bunun daha sağlıklı olduğunu biliyor. WheyProtein ambalaj büyüklüğüne göre kişinin 50 günlük protein ihtiyacını karşılıyor. Daha ekonomik. Türkiye’de dağıtımını yaptığımız Türk markası HardlineNutrition bulunuyor. Bu marka yüzde 100 yerli. Türkiye’de ilk kez futbola destek olan kurum ve kuruluşların ödüllendirildiği ‘FIFEX Futbol Endüstrisi Ödülleri’nde yılın sporcu beslenme ürünü Hardline Nutrition oldu. Supplement markalarından SCI-MX Nutrition Galatarasaray, HardlineNutrition Beşiktaş kulüplerinin ana sponsorudur.

Proteinli kahve sizi bekliyor!

KillaCoffee adlı ürüne de sahibiz. KillaCoffee, Grenade markasının yeni ürünü. KillaCoffee protein içerikli. Bu ürünü istediğiniz zamanda içebiliyorsunuz. 250 miligram kutusunda 22.7 gram protein, 150 miligram kafein var. İçerisinde sıfır şeker ve yağ bulunuyor” dedi.

Provitanya Sporcu Gıdaları-4

“Marketteki çikolatadan daha sağlıklı”

Protein barlardan da bahseden Çakır, “Protein bar ürünleri marketlerde satılan çikolatalardan daha sağlıklı. Bu çikolata tüketenlerin protein ve aminoasit ihtiyacını karşılıyor. Bazıları yüzde 30, bazıları da yüzde 50 protein içeriyor” diye konuştu. Türkiye’de ise Ülker firması geçtiğimiz ay Metro Protein Bar ürününü satışa sundu. Avrupa’da marketlerde satılan protein bar ürünleri Türkiye’de market raflarına girdi. Yerli büyük markaların, supplement üzerine ürün üretmeleri sektör adına çok sevindirici haberler. 2017 yılında Pınar ve İçim markaları yüksek protein içerikli süt ürünleri ile supplement sektörüne giriş yaptı. Torku firmasının da protein bar üretimine başlayacağı aldığımız haberlerden birisi. Gerek medya gerek bazı çevrelerin çıkar çatışmalarına hedef olan sektör gün geçtikçe Türkiye’de hızla büyüyor.

Provitanya Sporcu Gıdaları-5

“Hiç olumsuz geri dönüş almadım”

“Biz spor dallarının hepsine hitap ediyoruz” diyen Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anne babalar bizim sattığımız ürünlere karşı olduklarını söylüyor. Bu ürünler ilaç değil. Güvenilir alışveriş noktaları ya da e-ticaret üzerinden güvenle bu ürünleri satın alabilirler. Anne ve babaların bundan ziyade çocuklarını steorid denilen ve kaçak yollardan giren ilaçlardan korumaları gerekiyor. Bugüne kadar sattığımız ürünler içerisinde hiç olumsuz geri dönüş almadım. İnsanların kafasında “Ben bu ürünü kullanıyorum. Ben bunu kullanmayı bırakınca kaslarımda sarkma yaşanır mı” gibi bir düşünce var. Böyle bir şey imkansız. Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone gibi birçok ünlü isimde supplement ürünleri kullandı. Schwarzenegger’in kasları sarkıyor mu? Kasların sarkacağıyla ilgili düşünce tamamen hurafe. Yerli ve yabancı müşterilerimiz mevcut. Bizler ve sattığımız ürünler hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenler www.provitanya.com.tr ile sosyal medya hesabımızdan bilgi edinebilir. Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız markalar TNT Supplements, Optimum Supplements, BSN Supplements bulunuyor. Toptan dağıtımını yaptığımız ürünler Stacker 2 Europe, Multipower, Olimp,Nutrend, Scimx, Onyx, SSN, Grenade, IronMaxx, Hardline, BeSports, BigJoys Sports, Muscletech, Universal, MuscleMeds, MNK ve Dragon fitness aksesuarları.”

Provitanya Sporcu Gıdaları sahibi Murat Çakır-2

Önceki İçerik“American Life şubeleri içinde tek VIP merkez Alanya’da”
Sonraki İçerikBahçeşehir’den teşekkür