Sanatla uğraşın, kötülüklerden uzak durun

Sanatla uğraşın, kötülüklerden uzak durun

Almanya’dan kesin dönüş yapmasının ardından Alanya’da yaşamaya başlayan Umut Ağırtaş ile hizmete açtığı The Groove Dans Akademisi ve hip hop hakkında keyifli bir söyleşi yaptık. Dans eğitmeni Umut Ağırtaş gençlere, “İlla dans olmayabilir ama sanatla uğraşın ve kötü şeylerden uzak durun” tavsiyesinde bulundu.

Sanatla uğraşın, kötülüklerden uzak durun

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Almanya’nın Berlin şehrinde dünyaya geldim. Almanya’da yaşadığım dönemde dans etmeye başladım. 2013 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Ailem İstanbul’da yaşıyor. Alanya’ya ilk olarak 2014 yılında tatil için geldim ve sonrasında burada yaşamaya başladım.

Dansla ilk olarak ne zaman tanıştınız?

Almanya’da yaşadığım dönemde dans etmeye başladım. 7 yılı profesyonel olmak üzere 15 yıldır dans ediyorum. Dans benim için adeta hayat felsefem.

Umut-Ağırtaş-02

Dans okulu açma sürecini biraz anlatır mısınız?

Dans hayatımın içerisine girdikten sonra hep hayalimde bir dans okulu açmak vardı. Alanya’ya yerleştikten sonra burada birçok gözlemde bulundum ve dans okulu eksikliğinin farkına vardım. Alanya’nın sanat konusunda fazla destek görmediği kanısındayım. Benim amacım The Grove Urban Dans Akademi’yi hizmete açarken, gençlerin hem sanat yapmaları hem de sokaktan uzak durmalarını istememdi. Alanya’da gençlerin yanlış bir şeyler yapmasını istemem. Burada gençlere destek vermek istiyorum. Sokakta zaman geçirmeleri yerine burada streslerinden uzaklaşmalarını istiyorum.

Th-Groove-dans-akademi

The Groove Akademi’de hangi dans eğitimleri yer alıyor?

Ağırlıklı olarak hip hop ve fit dans. Spor dansı yapıyoruz. Amacımız sadece dans eğitimi vermek değil. Ben her ders sonrası çocuklara 15 dakika boyunca meditasyon yaptırıyorum. Dans ile birlikte ruhlarının da aynı etkiyi yaşamasını istiyorum. Hizmet verdiğimiz 4 ay içerisinde öğrencilerimizde iyi yönde birçok değişim yaşandığını gözlemledik. Öğrencilerimizin aileleri bize, “Çocuğum daha rahat hareket ediyor. Okulunda daha başarılı” gibi söylemlerde bulunuyor. Bunlar da beni mutlu ediyor.

Th-Groove-dans-akademi-dışarıdan

Hip Hop asi bir dans olarak algılanıyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hip Hop çok büyük bir kavram. İçinde dans var, rap var. Hip Hop dans Türkiye’de biraz ağır ve kötü olarak gösteriliyor. Birçok kesim tarafından Hip Hop kötülükle bağdaştırılıyor. Bence öyle bir şey yok. Bu ruhunla bir olduğun bir yaşam şekli. Biz dansçılar diğer insanlarla aynı dünyada yaşıyoruz ama bizim dünyamız farklı dönüyor.

Umut-Ağırtaş-Joker

The Groove olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?

Geçen yıl eğitim verdiğim kızlar düzenlenen yarışmada Türkiye ikincisi oldu. Bu sene hedefimizde yine aynı yarışmaya katılıp birincilikle dönmek var. Sonrasında ise yurt dışında Türkiye’yi temsil etmek istiyoruz. Gençlere tavsiyem, illa dans olmayabilir ama sanatla uğraşın ve kötü şeylerden uzak durun. Ruhunuzla bir olun ve insanlara iyilik yapmaktan çekinmeyin.

Önceki İçerikBüşra Alnıtemiz, “İyi ki Alanya’dayım”
Sonraki İçerikDünya markaları Barrel’da