Sönmez velileri uyardı

Sönmez velileri uyardı
Sönmez velileri uyardı

 

Alanya Tenis Kulübü Başkanı Ahmet Sönmez, çocuklarına bir spor becerisi kazandırmak isteyen ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

13339729_10154129256093382_4104641624573098682_n

Yaz tatilinin iyi planlandığında çocukların sosyalleşmelerine önemli katkı sağlayacağını belirten Sönmez, “Çocuklarımız bütün yıl okullarda akademik bilgi yüklemesi ile karşı karşıyalar. Okuldan sonra etüt merkezi, dershane, özel ders, ödevlerle boğuşuyorlar. Akademik yüklenmenin ağır olduğu eğitim sistemimizde maalesef asosyal bir nesil yetişiyor. 3 dereceden iki bilinmeyen bir denklemi hiç zorlanmadan çözen ama düz çizgide koşamayan, okul bahçesinde yürür iken birbirine çarpan öğrencilerimiz var maalesef. Okullar bu konuda çoktan sınıfta kalmış durumda.  Etüt merkezleri, dershane sayıları ile spor sanat merkezlerini kıyaslarsanız, özel sektörün de çok bir şey yapmadığını görebiliriz.

“KARARLAR BİRLİKTE ONAYLANMALI”

Yaz tatilinde 3 aylık bir dönem var. Bu dönem iyi bir planlama yapılabilirse çocuklarımızın sosyalleşmesi için çok verimli olabilir. Bu planlama konusunda yaz okulları iyi değerlendirilmeli. Yaz okulları çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Spor, dil, sanatsal faaliyetler, müzik, resim, satranç. Özellikle spor amaçlı yaz okulları nasıl seçilmeli, ebeveynler yaz okulu seçerken nelere dikkat etmelidir? Öncelikle ebeveynlerin çocuklarına kazandırmayı planladıkları spor branşına ya da branşlarına karar vermeleri gerekiyor. Ebeveynler spor branşına karar verirken çocuğunun yaş ve gelişim durumunu, kazanmasını istediği davranışı ve çocuğun isteğini göz önünde bulundurmalı. Bu seçimi yaparken mutlaka çocuklar ile düşünceler paylaşılmalı, alınan kararlar birlikte onaylanmalı. Örneğin dikkat dağınıklığı olan bir çocuğu tenis ya da eskrim branşına yönlendirmesi gerekir. Dikkat dağınıklığı olan bir çocuk kendisi için tenisin yaralı olacağını düşünemez.  Ebeveynin bu konuda çocuğu bilinçli bir şekilde yönlendirip ikna etmesi gerekir.

“KONUSUNDA UZMAN OLMALILAR”

Eğitim kadrosu önemli konu. Eğitmenlerin mutlaka konusunda uzman kişiler olması, deneyim düzeyleri, eğitim kökenleri sorgulanmalı.  Bunun için kurumsal olan işletmelerin kadroları sertifikalı, konusunda uzman kişiler olmak zorunda. Yaz okulları grup faaliyetidir. Oluşturulan grubun homojen olması çok önemli. Çocukların motor ve spor becerilerinin, yaş aralıklarının birbirine yakın olması gerekir. Örneğin tenis için yaş seviyeleri ve tenis yaşları aynı olan en fazla 5 kişilik gruplar olmalı. Daha önceden tenis oynamış bir gruba yeni başlayan bir öğrenci alınırsa yeni başlayan öğrenci diğerleri gibi oynayamayacağından her ne kadar yeni başlayan öğrenciye diğer arkadaşlarının önceden başlamış olması anlatılsa da o öğrenci bunu algılayamayacak, tenise küsecek, bir daha tenis oynamayacaktır. 1.sınıf öğrencisi ile 4. sınıf öğrencisi aynı grupta oynuyorsa bu tam bir faciadır. Çünkü motor beceri düzeyleri ve algı düzeyleri çok farklıdır. Böyle bir grup aktivitesinde olmak zaman kaybından başka bir şey değildir.

“YEMEK PROGRAMI ÖĞRENİLMELİ”

Yaz okullarının yapıldığı fiziksel imkânlar çok önemli. Örneğin yüzme için havuzun hijyeni ve Hepatit A aşısı sorgulanmalı. Tenis için zeminin toprak ya da akrilik olması gibi. Soyunma odaları ve duş olmasının yanı sıra bunların hijyeni de oldukça önemlidir. Kullanılan spor araçlarının çeşitliliği ve yeterliliği çok önemli. Bir diğer önemli nokta da yaz okulunda ikram edilen yemektir. Okul dönemince çocuğunuzun ne ile besleneceği, beslenme programı hatta varsa haftalık yemek programı öğrenilmeli.

“LOKASYON VE MALZEME SEÇİMİ ÖNEMLİ”

Yaz okulu seçiminde lokasyon önemli.  Servis ve ulaşım seçenekleri bir diğer önemli ve seçim kriterinizi belirleyecek konu olmalı. İlgili spor branşı için malzeme seçimi çok önemli. Ebeveynlere malzeme almadan önce doğru ve amaca uygun malzeme almaları için mutlaka antrenörden ön bilgi almalarını öneririz. Öğrencinin bir spor çantası olması çantanın içersinde spora yönelik ekipmanın dışında havlu yedek çamaşır, şapka, atlama ipi, su, enerji kaybı ihtimali için bir parça çikolata, ceviz içi, badem içi kayısı kurusu olabilir.

Şunu unutmayalım ki tenis en iyi tenis kulübünde, yüzme en iyi yüzme kulübünde yani her branş, konusunda uzman, bu işi profesyonel yapan kurumlarda öğrenilir. Daha sonra bu konuda bulunduğunuz bölgede ilgili branşı kurumsal olarak yapan kurumlara göndermenizi öneririz. Çünkü kurumsal yapılar güvenlik, sağlık, hijyen, eğitimli personel gibi faktörleri tamamlamıştır.  Eğer farklı alanlarda eğitim alıyorsanız mutlaka eğitmenden sertifika sormalarını öneririm” dedi.

amat

Önceki İçerikCevher hayranlarıyla buluştu
Sonraki İçerikDüğün Keyfi Ala’da yapıldı