“Su kabağı projesi amacına ulaştı”

“Su kabağı projesi amacına ulaştı”
“Su kabağı projesi amacına ulaştı”

Fide ekim etkinliğinde konuşan Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, su kabağı projesinin amacına ulaştığını söyledi. Özcan, seneye projeye Alanya lifinin de ekleneceğini belirtti.

Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan su kabağı dikimi -4

‘Alanya’nın Su Kabağı Toprağı İle Buluşuyor Projesi’nin ikinci yılında fide ekim etkinliği gerçekleştirildi. Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Merkez Şantiyesi’ndeki etkinliğe Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, MHP İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, CHP İlçe Başkanı Ali Takavut, Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner, Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ALSİAD) Başkanı Akın Tabaklar, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar ile kent konseyi üyeleri katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, halkın yerel değerlerine sahip çıkma açısından projeye önem verdiklerini söyledi. Özcan,“Geçen sene basın yoluyla duyurularımızla halk kent konseyine tohumları getirdi. Alanya Belediyesi bu tohumları fide haline getirdi. Geçen sene bu kapsamda 10 bin fide ekimi ve dağıtımı gerçekleştirildi. Bunun en önemli ayağı geri dönüşümler. Halktan büyük bir talep var. Özellikle çevre konusunda halk çok duyarlı. Bu yerel değerlere sahip çıkma açısından da halkın büyük bir hassasiyeti var. Bu anlamda bu sene epeyce bir kabak elde edildi. Bu kabaklar süsleme ve dışarıya satım olarak da devam ediyor.

Üreticilerin önünde bir engel değil, halkın yerel değerlerine sahip çıkma açısından bu projeye önem veriyoruz. Çünkü biz bunları Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) veya diğer evlere, mahallelere dağıtarak herkesin kendi mahallesinde ekimini sağladık. Evlerinin önünde ve otellerde ekimini sağladık. Gelen turistler yerel değerleri görüyor. Yetiştirilmiş olan kabakları görüyor. Yol kenarlarında da kabakları görüyorsunuzdur. Bu anlamda biz bu projenin amacına ulaştığını düşünüyoruz. Seneye de bunun yanına Alanya lifini katarak devam ediyoruz. Bu sene liflerin ekimi için start verildi ama su kabağı ile yola çıktık. Gelecek sene Alanya su kabağı ve lifi veya kudret narı olarak devam edecek. Bu anlamda Alanya Belediyesi’ne, emek verenlere, Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar’a ve çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Emek bizim için önemli. Bu projenin gelişmesinde bizlerle yola çıkan adımlarımız attıran Kerim Coşkun’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan su kabağı dikimi -3
AHEP Üniversitesi Mehmet Durdu Öner, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan

“Ciddi ilerleme kaydetti”

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Nazmi Yüksel de, “Su kabağı denildiği zaman Alanya’nın örf ve adetleri önemli. Bu anlamda 1970’lerden bu yana geleneksel hale gelen su kabağı son zamanlarda ciddi bir ilerleme kaydetti. Kent Konseyi ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bu geleneklerimizi tekrar yaşattıkları için teşekkür ederim” diye konuştu. Davetlilere çeşitli ikramların sunulmasının ardından katılımcılar önce birlikte su kabağı tohumu ekti daha sonra da ve fide dikti.

Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan su kabağı dikimi

Önceki İçerikÇYDD’nin uçurtma şenliği başlıyor
Sonraki İçerikÇocuk Festivali başlıyor