Tazelenme Üniversitesi Nükhet Duru ile eğlendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tazelenme Üniversitesi’nin 60 yaş üzeri öğrencilerini, ünlü sanatçı Nükhet Duru ile buluşturdu.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tazelenme Üniversitesi’nin 60 yaş üzeri öğrencilerini, ünlü sanatçı Nükhet Duru ile buluşturdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tazelenme Üniversitesi’nin 60 yaş üzeri öğrencilerini, ünlü sanatçı Nükhet Duru ile buluşturdu.

Nükhet Duru
Nükhet Duru

Programın ev sahipliğini yapan Başkan Türel, hayalinin Tazelenme Üniversitesi’nin gerçek bir üniversiteye dönüşmesi olduğunu söyledi.

Nükhet Duru - 2

Yaşlıların hayatını kolaylaştırmak ve onların hayata daha sıkı tutunmalarını sağlamak için projeler üreten Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde “Öğrenmenin yaşı yoktur” sloganıyla hayata geçirilen Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş üzeri öğrencileri, Nükhet Duru konserinde bir araya getirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve eşi Ebru Türel ev sahipliğinde Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda ünlü sanatçı Nükhet Duru, “Beni Nükhet Duru Sanıyorlar” isimli kabaresini sahneledi. Yıllara meydan okuyan duruşuyla, 60 yaşındaki öğrenciler için en güzel örnek olan Nükhet Duru’nun, hayata karşı bakışını esprili bir dille ve şarkılarıyla süslediği performansı büyük beğeni topladı. Programdan önce 78 yaşındaki Tazelenme Üniversitesi öğrencisi Avni Yüksel ile 69 yaşındaki Süleyman Tunca, ilk kez ördükleri kazakları Menderes Türel ile eşi Ebru Türel’e hediye etti. Başkan Türel, ilk kez bir erkekten hediye aldığını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel

“Asıl gençlik ruhun gençliğidir”

Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Menderes Türel, eşi Ebru Türel ile birlikte bu projeye inanıp ve destek verdiklerini belirterek, “Tazelenme Üniversitesi esasen bir hayat üniversitesi. Hayat hem bir bilim hem de sanattır. Hayatı gelişigüzel değil severek, öğrenerek, bilerek yaşamak gerekir. Hayatı sevmek her saati değerlendirerek, yaşamak gerekir. İşte siz bunun en güzel örneklerini veriyorsunuz. Tazelenme Üniversitesi bir yaşlılar projesi gibi gözükse de kesinlikle öyle değil. Bu üniversiteye gidenler yaşlı olamaz. Yaşlılık her şeyden önce kafada olan bir şeydir. Fiziksel olarak genç, kafası yaşlı o kadar insan var ki. Asıl gençlik ruhun gençliği. Bu nedenle sizler hepiniz gençsiniz” dedi.
“Bu çağda öğrenmenin yaşı yok” diyen Türel, “Bu çağ bilim çağıdır artık evlilik, annelik ve babalığın da okulu var. Yaşamanın her konusu bilgi ve sanat konusudur. Yemek yapmak, kazak örmek, tamirat yapmak da bir bilgi ve sanattır. Yoğunluğum azalırsa ve yaşım müsait olursa ben de inşallah bu üniversitede olurum. Buranın öğrencilik keyfini yaşarım” ifadesini kullandı.

Tazelenme Üniversitesi öğrencileri Nükhet Duru'yla eğlendi -4

Tazelenme Üniversitesi öğrencileri Nükhet Duru'yla eğlendi -3

“Hayal projeleri gerçekleştiriyoruz”

Tazelenme Üniversitesinin gerçek bir üniversiteye de dönüştürebileceğini açıklayan Başkan Türel, “Hatta içinde hastanesi olan bir kampüs neden olmasın. Projelerimi açıkladığımda, ‘Menderes Türel hayal görüyor diyorlardı’, hayal görmek güzeldir. Rahmetli Özal’ın güzel bir sözü var hayal görmekten korkmayın, hayallerinize ulaşabilmek için çok çalışın ve şükürler olsun şimdi bakıyoruz ki beni hayal görmekle suçladıkları o projelerin bir kısmı gerçek oldu bir kısmı devam ediyor” diye konuştu.

“Kitap yazabilirim”

Programda Başkan Menderes Türel ile soru cevap bölümü de gerçekleştirildi. Tazelenme Üniversitesi’nin öğrencileri Türel’e merak ettikleri soruları sordu. “Yaşlılık üzerine ne düşünüyorsunuz kendinizi gelecekte nasıl bir yaşlı olarak görüyorsunuz” şeklindeki soruyu Başkan Türel, “Ben yaşım kaç olursa olsun genç kalacağımı düşünüyorum. Çünkü çalışan insan yaşlanmaz. Yaşlılık nüfus cüzdanında ve fizikte değil zekada ve akıldadır. Ben Allah ne kadar sağlık verirse mutlaka bir şeyin köşesinden tutarım. Emeklilik hayaliyle yaşamıyorum. Belki ileride bugüne kadar edindiğim tecrübeleri bir kitapla gelecek nesillere aktarabilirim. Müzikle uğraşıyorum. 4-5 bestem var annem, eşim ve çocuklarım için bestelediğim. İleride müzikle uğraşıp beste yapabilirim. Durmadan çalışarak ileriki yaşlardaki planlarımızı aklımızda tutuyoruz. Tazelenme Üniversitesinde olmakta ilerideki hedeflerimden biri” diye cevapladı.

Tazelenme Üniversitesi öğrencileri Nükhet Duru'yla eğlendi -2

Tazelenme Üniversitesi öğrencileri Nükhet Duru'yla eğlendi

Önceki İçerikTolgshow’da Elçin Sangu rüzgarı
Sonraki İçerikYabancılar Meclisi’nden Zeytin Dalı mesajı