‘Tazelenme Üniversitesi’ne Alanya’dan yoğun ilgi

Alanya HEP Üniversitesi 60 yaş üstü 'Tazelenme Üniversitesi'
Alanya HEP Üniversitesi 60 yaş üstü 'Tazelenme Üniversitesi'

Bu yıl Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi (AHEP)’te de başlayan 60 yaş üstü ‘Tazelenme Üniversitesi’ne Alanyalıların ilgisi yoğun oldu.

Yelda Aral'ın verdiği nefes terapisi ve yoga derslerine ilgi yoğundu.
Yelda Aral’ın verdiği nefes terapisi ve yoga derslerine ilgi yoğundu.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü tarafından 60 yaş üstü grup için hazırlanan ‘Tazelenme Üniversitesi’ projesi, İstanbul, Muğla, İzmir, Gaziantep ve Alanya kampüslerini açarak yurt geneline yayılmaya başladı.

Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zeynep Onur
Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zeynep Onur

Proje kapsamında Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesi’nde de gönüllü hocaların desteğiyle eğitimler başladı.

'Tazelenme Üniversitesi' ne Alanya'dan yoğun ilgi-5

'Tazelenme Üniversitesi' ne Alanya'dan yoğun ilgi-4

Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesi’nde devam eden proje kapsamında, 60 yaş üstü öğrencilere, Arkeoloji, Felsefe, sağlık bilimlerinden; Ortopedi, Nöroloji, Üroloji, Biyoloji, kadınlar için tamir atölyesi ve nefes terapisi dersleri, erkekler için kazak örmeden aşçılığa kadar uzanan zorunlu dersler veriliyor. Zorunlu derslerin yanı sıra, salon dansları, kara kalem çizim ve yoga gibi dersler de proje kapsamında öğrencilere veriliyor. Çalışmaları hakkında açıklama yapan Alanya HEP Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeynep Onur, projeyi Alanya HEP Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Bölüm Başkanı Güler Siper Saksi ile birlikte yürüttüklerini belirtti. Programı gazetede çıkan haberlerden öğrendiklerini ve takip ettiklerini belirten Onur, “Programdan haberdar olduktan sonra Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan ile iletişime geçtik. Kendileriyle bizim gibi birkaç üniversite daha iletişime geçmiş. Bu yıl, İstanbul, Muğla, İzmir ve Alanya’da HEP’te olmak üzere proje yurt geneline birinci yılında başarıyla yayılmaya başladı. Akdeniz Üniversitesi’ndeki hocalarımız bilgi ve tecrübeleriyle birlikte bu projeyi emin adımlarla ilerletiyorlar. Biz de onların programlarını takip ediyoruz” dedi.

'Tazelenme Üniversitesi' ne Alanya'dan yoğun ilgi-3

Sema Kiracıoğlu, İffet Kiracıoğlu
Sema Kiracıoğlu, İffet Kiracıoğlu

'Tazelenme Üniversitesi' ne Alanya'dan yoğun ilgi-2

“Amacımız, 60 yaş üstü sağlıklı, zihni açık ve bilinçli bir grup yaratmak”

'Tazelenme Üniversitesi' ne Alanya'dan yoğun ilgi

Gönüllü hocalardan destek aldıklarını belirten Onur, “Bizim amacımız öncelikle sağlıklı, zihni açık, mutlu bir 60 yaş üstü grup yaratmak. Bunun için öncelikle Tıp derslerine ağırlık veriyoruz. Bu projeyle ilgili Özel Alanya Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Bektaş Hoca ile görüştüğümüzde bizlere gönüllü hocalarla destek olacaklarını söylediler. Özel Alanya Anadolu Hastanesi’nde görevli Dr. Lütfi Özer Nöroloji derslerimizi, Dr. Onur Şahin üroloji derslerimizi, Dr. Özcan Koçak da Ortopedi derslerimizi veriyor. Biyoloji derslerimizi ise Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Dr. Ali Gürel hocamız veriyor. Bunun dışında Hukuk, Felsefe, Arkeoloji gibi zorunlu derslerimiz de var. Hukuk derslerimizi Avukat Mehmet Özgen, Arkeoloji derslerimizi İlhami Yetkin, Felsefe derslerimizi de Ali Yücel hocamız veriyorlar. Zorunlu derslerimizin yanı sıra salon dansları eğitimi, kara kalem çizim dersleri ve yoga eğitimi de vereceğiz. Yoga derslerimizi de Yelda Aral hocamız veriyor” dedi.

“60 yaş üstü talebelerimiz lisans öğrencileriyle birlikte dersler alıyor”

Öğrenciler Hukuk derslerini veren Avukat Mehmet Özgen ile birlikte ders çıkışı fotoğraf çektirdiler.
Öğrenciler Hukuk derslerini veren Avukat Mehmet Özgen ile birlikte ders çıkışı fotoğraf çektirdiler.

Her geçen gün 60 yaş üstü nüfusun arttığını belirten Onur, “Belirli bir yaştan sonra planlarımız değişiyor. İş hayatı bitiyor, hayatımızda çocuk büyütme telaşı kalmıyor. Bu sefer yeni hedefler yeni planlar olmalı ki yaşam anlamlı bir çizgisinde yürüyebilsin. Bu proje ile biz aynı zamanda bunu hedefliyoruz. Hatta ileri dönemlerde bir 60 yaş üstü talebemizi lisanstan iki talebemize mentor olarak atayıp, kendi tecrübelerini genç arkadaşlarımıza aktarabilmelerini, kaynaşabilmelerini hedefliyoruz. Yoga derslerimizi Lisans öğrencilerimiz ve 60 yaş üstü öğrencilerimiz birlikte alıyorlar. Türkiye’nin bu şekilde daha bilge bir toplum olabileceğini düşünüyoruz ve bunu hedefliyoruz” dedi. Ders saatlerinde eğlenirken öğrenen 60 yaş üstü öğrenciler, günlük hayatlarını kolaylaştıracak tamir dersleri de alıyor. Erkek öğrenciler için de beyinin her iki tarafını da çalıştırması ve Alzheimer’ı önlemede etkili olduğu bilinen örgü dersleri de alacak ve bu dersler sonunda geçmeleri zorunlu olan sınavlara tabi tutulacaklar.

Önceki İçerik‘Tüfekteki Gravür’ okuyucuyla buluştu
Sonraki İçerikErasta’da kalabalık imza günü