Tek tip beslenme hatadır

Vie Saine Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Berfin Çöloğlu

Vie Saine Beslenme ve Diyet Danışmanlığı’nı Alanya’ya kazandıranDiyetisyen Berfin Çöloğlu, beslenme konusunda en sık yapılan yanlışları ve diyet konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlatırken, tek tip beslenmenin yanlış olduğuna değindi.

Vie Saine Beslenme ve Diyet Danışmanlığı Berfin Çöloğlu

  • Berfin Çöloğlu kimdir?

2017 yılı Haziran ayında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Eğitim hayatıma başladığım ilk günden beri bu mesleğin benim için en uygun meslek olduğunu düşünüyorum. Üniversite eğitimim süresince Koru Ankara Hastanesi, Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi, Ankara Sami Ulus Çocuk Hastanesi, Ankara Yıldız Yemek Catering’de staj yaptım. Mezun olduktan sonra 6 ay İngiltere’de eğitimime devam ettim. Temmuz 2018’de Alanya’da Vie Saine Beslenme ve Diyet Danışmanlığı ofisimi açtım.

Berfin-Çöloğlu
Berfin Çöloğlu
  • Neden Alanya?

Ailemin büyük çoğunluğunun Alanya’da yaşaması sebebiyle çocukluğumdan beri burada çok fazla vakit geçirdim. Alanya’da yaşamayı ve Alanya halkını çok sevdiğim için burayı tercih ettim. Sağlıklı beslenme ve diyet konusunda Alanya halkını ilgili ve bilinçli buluyorum. Bu durum da benim mesleğimi daha büyük istekle yapmamı sağlıyor.

Berfin-Çöloğlu-02
Berfin Çöloğlu
  • Hangi alanlarda beslenme danışmanlığı hizmeti sağlıyorsunuz?

Birçok farklı alanda danışanlarıma hizmet veriyorum. Kilo verme, obezite, kilo alma, diyabet, kalp hastalıkları, kanser, sindirim sistemi hastalıkları gibi konularda hizmet veriyorum. Bunun dışında sporcu beslenmesi, çocuklarda obezite, çocuklarda kilo alımı, hamilelikte beslenme, gestasyonel diyabet, emziklilik döneminde beslenme alanlarında da danışmanlık yapıyorum. Yüz yüze görüşme imkanı olmayan danışanlarım için online diyet hizmeti de sunuyorum.

Berfin-Çöloğlu-ofis-02
Vie Saine Beslenme ve Diyet Danışmanlık
  • Diyet programları hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Danışanlarım ile yüz yüze yaptığım ilk görüşmede onları tanımaya ve beslenme alışkanlıklarını anlamaya çalışıyorum. Sağlık problemleri ve detaylı vücut analizlerini dikkate alarak kişiye uygun bir beslenme programı hazırlıyorum. Diyetin her zaman kişiye özel ve kişinin yaşam tarzı dikkate alınarak hazırlanması gerektiğine inanıyorum ve buna uygun beslenme programları oluşturuyorum. Hazırladığım programlar ile diyetin kısa dönemli değil, kişinin hayatı boyunca sürdürebileceği bir diyet olmasını sağlıyorum. İnsanın alışkanlıklarını değiştirmesi kolay olmadığı için danışanlarımı sabırlı ve istekli olmaları konusunda motive ediyorum.

Berfin-Çöloğlu-ofis-04
Vie Saine Beslenme ve Diyet Danışmanlık
  • En sık yapılan beslenme yanlışları nelerdir?

En sık yapılan yanlışlardan birisi vücudu uzun süre aç bırakarak kilo verileceğine inanılmasıdır. Ben yazdığım programlar ile kişinin aç kalmadan ve öğün atlamadan kilo vermesini sağlamayı hedefliyorum. Günümüzde protein diyetleri gibi tek tip beslenmeye yönelik diyetler de yaygın yapılan hatalardan birisidir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan besin öğelerinin karşılanabilmesi için yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Toplum içinde gördüğüm yaygın düşüncelerden birisi de ekmeği keserek kilo verilebileceğidir. Ekmeğin sağlıklı bir diyetteki rolü çok büyüktür. Fakat yediğimiz ekmeğin miktarı ve ekmeğin türüne dikkat edilmelidir. En önemlisi de diyetin kişiye özel yazılması gerektiğinin ve başkasına yazılan bir diyeti uygulayarak bir beslenme programı oluşturulamayacağının unutulmamasıdır.

Berfin-Çöloğlu-ofis-01
Vie Saine Beslenme ve Diyet Danışmanlık
  • Size danışmak isteyenler nasıl ulaşabilirler?

Yüz yüze görüşmek için Alanya Vergi Dairesi karşısında Tuncer Temiz Plaza’daki ofisim Vie Saine Beslenme ve Diyet Danışmanlığı’na gelebilirler. Randevu almak için (0242) 513 36 98 numaralı telefondan ofisimi arayabilir veya cologluberfin@gmail.com mail adresinden ve @dytberfincologlu isimli Instagram hesabından bana ulaşabilirler. Görüşmelerimi danışanlarıma daha iyi motivasyon sağlayabilmek ve onları daha iyi gözlemleyebilmek için her hafta düzenli olarak yapıyorum. Daha ayrıntılı bilgi almak için bana ulaşabilirler.

Önceki İçerikTriatlon kapanış yemeği Vogue’da yapıldı
Sonraki İçerikKral Olmak İstemeyen Aslan tanıtıldı