Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 3’ncü Yörük Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada Yörük kültürünün millete bir miras değil bir emanet olduğuna dikkat çekti.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 3’ncü Yörük Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada Yörük kültürünün millete bir miras değil bir emanet olduğuna dikkat çekti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 3’üncü Yörük Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada Yörük kültürünün millete bir miras değil bir emanet olduğuna dikkat çekti.

Menderes Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”

Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Başkan Türel, “1071 yılından bu yana büyük medeniyetler kuran bizlere sürekli bir bedel ödetme yaklaşımında bulunanlar elbette karşılarında güçlü bir Türkiye’yi, birbirine kenetlenmiş milleti bulmayı hazmedemiyor” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM), Muratpaşa Belediyesi, Antalya Yörükler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği iş birliği, Kepez ve Döşemealtı Belediyeleri’nin katkılarıyla gerçekleştirilen 3. Antalya Yörük Türkmen Çalıştayı, Kundu Turizm Merkezi’ndeki bir otelde başladı.

Menderes Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”-7

Çalıştaya katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan askerlere Allah’tan rahmet, gazilere acil şifa dileyerek konuşmasına başladı.

“Güçlü Türkiye’yi hazmedemiyorlar”

Türkiye’nin çok zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Başkan Türel, küresel güçlerin güçlü bir Türkiye istemediğini vurguladı. Türel, artık küresel güçlere karşı birlik içerisinde gerekli önlemlerin aldığının altını çizerek “Bu güne kadar bu coğrafyada onlarca medeniyet kuruldu. Her medeniyet bu topraklarda yaşamanın bedelini binlerce yıldır fazlasıyla ödedi. O yüzden 1071 yılından bu yana büyük medeniyetler kuran bizlere sürekli bir bedel ödetme yaklaşımında bulunanlar elbette karşılarında güçlü bir Türkiye’yi birbirine kenetlenmiş bir millet bulmayı açıkçası hazmedemiyor. Onların bu isteğine ne mutlu ki milli bir şuurla karşılık veriyoruz. İşte Yörüklük bu şuurun hissedildiği en önemli kültürdür. Yörüklük aynı zamanda milliliktir. Yörük, milli olmayan hiçbir şeyi kanıksamaz kabul edemez. Yörükler hangi siyasi partiye sahip olursa olsun hangi görüşten olursa olsun milli meselelere adeta bir kurtuluş savaşı duygusuyla yaklaşır. O yüzden bu Çalıştay son derece önemli” dedi.

Menderes Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”-6

Menderes Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”-5

Yörük Kültürü Önemli

Türkiye’nin her köşesinden Çalıştaya katılarak Yörük kültürünün öneminin vurgulanmasında akademisyenlerin katkılarının çok önemli olduğunu belirten Başkan Menderes Türel, konuşmasına şöyle devam etti. “Bu Çalıştay’a katılan kıymetli akademisyenlerimizin milli kültürümüzü yaşatma konusunda çok önemli bir katkı koyduklarının altını bir kez daha çizmek isterim. Gerek belediye başkanlığı yaptığım dönemde gerekse diğer dönemlerimde her zaman Yörük kültürünün tanınması gelişmesi ve bilimsel çalışmalara imza atılması için şahsen elimden gelen bütün desteği verdim. Bu Çalıştayın bu gün yapılıyor olması 1994 yılında küçücük bir yerde kurulan dernek ve onun başkanı Abdullah Duman sayesinde gerçekleşmiştir. Bu vesileyle geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden benimde çok kıymetli mesai arkadaşım yörüklerin ağabeyi Mustafa Kaya ağabeyimizi buradan bir kez daha yad etmek isterim. Allah mekanını cennet etsin” diye konuştu.

Menderes Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”-4

Menderes Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”-3

“Yörük kültürü miras değil bir emanet”

Yörük ve Türkmen Çalıştayının, birçok konuyu bilimsel temelli değerlendirilmesinin önünü açtığını söyleyen Başkan Türel konuşmasına söyle devam etti, “Yörük kültürünü değerlendirirken onu bir miras olarak değil onu bir emanet olarak gördüğümüzü de birçok farklı yerde de dile getiriyorum. Çocuklarımızın bu emanetini sonsuza dek yaşatmak için omuz omuza vermek durumundayız. Kendi toplumuna yabancılaşan bazı yöneticilerin zaman zaman söylediği cümlelere baktığımız da kültürümüze sahip çıkmanın milletimizin bekasına sahip çıkmak olduğunu net bir şekilde anlıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘gidin Toros dağlarına bakınız, eğer orada bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’. Bizde ne mutlu ki Toroslarda tüten duman ülkemizin her yerinde tütüyor. Bu duman Çanakkale’de, kurtuluş savaşında, 15 Temmuz’da her zaman tüttü bu ocaklar asla sönmedi ve sönmeyecektir.
Bu Çalıştay, Yörük Festivalimiz, Yörük kültürünü Antalya’nın marka değerlerinden de birisi yapmaya başladı. Bu vesileyle milli ve manevi değerlerimizi gelecek nesillere aktararak bizi biz yapan bizi ayakta tutan unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi gün yüzüne çıkarmayı çok önemli bir görev olarak kabul eden bir belediye başkanı olarak da her zaman sizlerin yanınızda olduğumu bilmenizi isterim” Çalıştayın sonunda Başkan Türel’e hediye ve katkılarından dolayı plaket verildi.

Menderes Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”-2

Menderes Türel, “Yörük kültürü bize emanettir”-8

Önceki İçerikMüzeyyen Senar muhteşem bir müzikalle anıldı
Sonraki İçerikANSAD’dan Alanya’da birlik çağrısı