Ünlüler RTÜK’ün mağduru oldu

Hülya Avşar, Seda Sayan
Hülya Avşar, Seda Sayan

Seda Sayan ve Hülya Avşar’ın programlarına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ceza kesildi. TV 8′ de yayın akışına koyduğu ‘Niyazi Gül Dörtnala’ filmi nedeniyle RTÜK’ten ceza aldı.

Hülya Avşar, Seda Sayan- RTÜK Ceza
Hülya Avşar, Seda Sayan

Show TV’de yayınlanan ve izlenme rekorları kıran Seda Sayan’ın “Seda ve Uğur’la Artık Susma” programı özel hayatın ihlal edildiği gerekçesiyle ceza aldı. Programın başında programa katılan kişiler isimleri verilmeden ‘ünlü bir isim’ şeklinde belirtiliyordu. Daha sonra yayın akışı içerisinde Oyuncu Hale Soygazi’nin adı verilerek, Anayasa’da temel insan hakkı sayılan “özel hayatın gizliliği ilkesi”nin ihlal edildiğini tespitinde bulunulan RTÜK yetkilileri, “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz. Kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmü gereğince kanala en üst sınırdan ceza verdi.

Seda Sayan- RTÜK Ceza

Hülya Avşar da ceza aldı

Üst Kurul tarafından, milli ile manevi değerlerin, genel ahlakın ve ailenin korunması dikkate alınarak, Star TV’de yayınlanan “Bir Hülya Avşar Sohbeti” isimli sohbet programında, sunucu Hülya Avşar’ın “Erkeklerin eşlerini çaktırmadan aldatmak zorunda oldukları” yönündeki ifadelerini birçok kez tekrarladığı belirlendi. Programda, “ahlak dışı bir durumun zorunluluk olarak ifade edilmesi” dikkate alınarak, “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmü kapsamında televizyon kanalına ceza geldi.

TV 8’de payını aldı

RTÜK tarafından TV 8’e de ceza geldi. RTÜK, kanalın yayın akışına koyduğu ‘Niyazi Gül Dörtnala’ isimli komedi filminde ‘cinsel birlikteliği ima eden görüntü ve diyaloglara çocukların ekran başında olduğu erken saatlerde yer verildiği’ değerlendirildi. İlgili kanunun, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılsa dahi yayınlanamaz.” hükmüne göre televizyon kanalına tavandan müeyyide uygulandı.

Hülya Avşar- RTÜK Ceza
Hülya Avşar

Önceki İçerikKurşunlu’da kahvaltı ettiler
Sonraki İçerikYakışıklı oyuncu Rus mankeni engelledi