40 Milyonluk Proje Antalya’da tanıtıldı

Maliyeti yaklaşık 40 Milyon TL olarak hesaplanan Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Projesi'nin tanıtımı Antalya'da yapıldı.
Maliyeti yaklaşık 40 Milyon TL olarak hesaplanan Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Projesi'nin tanıtımı Antalya'da yapıldı.

Maliyeti yaklaşık 40 Milyon TL olarak hesaplanan Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Projesi’nin tanıtımı Antalya’da yapıldı.

Maliyeti yaklaşık 40 Milyon TL olarak hesaplanan Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Projesi

Bolu Belediyesi’nin 2016 yılında düzenlediği Uluslararası Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası (Müze Araştırma ve Kongre Merkezi) TasarımYarışması’nda birincilik elde eden projenin lansmanı Antalya’da gerçekleşti. Maliyeti yaklaşık 40 milyon TL olan projenin Mimari Projesini ise Antalya’da faaliyet gösteren Mim+ Mimarlık ofisi üstlendi. Lansmana, Bolu Belediyesi heyeti de katıldı. Lansman sonrasında ise son aşamasına gelinen heykelin yapımı için protokol imzalandı. Yarışmanın birincisi, Kazakistanlı ekip Murat Mansurov (Heykeltıraş), Yedil Tusipbekov (Tasarımcı), Mehmet Hilmi Şahin (Mimar), Rasim Mahsurov oldu.

Maliyeti yaklaşık 40 Milyon TL olarak hesaplanan Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Projesi-2

Projenin özellikleri hakkında bilgi veren Antalya’nın genç mimarlarından Mimartı (Mim+ Mimarlık Mühendislik A.Ş.) Genel Müdürü Mehmet Hilmi Şahin, “Proje yarışması 2016 yılında gerçekleşti. 2016 yılının ilk aylarından bu yana çok ciddi bir çalışma yürüttük. 76 dönüm arazi üzerine tasarladığımız projede Köroğlu heykeli, 2500 m2 kapalı alanlı müze, panoramik sergi, konferans salonu, seyir terası fonksiyonları bulunan ve heykelin kaidesi olan bina üzerinde tasarlanmıştır. Arazinin kalan alanında manej, kafeteryalar, rekreasyon alanları ve diğer Türk Ülkelerine ait sergi alanları bulunmaktadır. Bolun’nun simgesi, Halk Kahramanı Köroğlu’nun ölümsüzleştirileceği proje, Bolu’nun yeni cazibe merkezi haline gelecek.” dedi.

Kazak Heykeltıraş Murat Mansurov ise projeleri hakkında “Köroğlu tüm Türk Dünyasında yeri olan bir halk kahramanıdır. Bu projede tüm Türki Ülkeler için sergi alanı da tasarlanmıştır. Proje Köroğlu’nu ölümsüzleştirirken aynı zamanda tüm Türki Ülkeleri ortak kültürüyle birleştirmektedir. Köroğlu’nun yaşadığı topraklarda yapılacak olan ve manevi değeri büyük bu projeyi gerçekleştirme fırsatını bize sunduğu için başta Bolu Belediye Başkanımız Alaaddin YILMAZ, Bolu Belediyesi Ekibi ve Bolu Halkına ekibimiz adına teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Açıklamaların ardından belediye yetkililerine heykelin eskiz sunumu yapıldı. Heykel imalatı için protokol imzalandı. Protokolü, Bolu Belediyesi adına Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ile proje ekibi adına Heykeltıraş Murat Mansurov imzaladı. Ardından lansmana katılan ekip hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Önceki İçerikRus halkı en çok Türkiye haberlerini okuyor
Sonraki İçerikPiyano günleri başlıyor