“Alanya’da güneşli hava katarakt sayısını arttırıyor”

Op. Dr. Bülent Kalay
Op. Dr. Bülent Kalay

Op. Dr. Gökhan Aydoğan ve Op. Dr. Hasan Kırteke ortaklığında kurulan Özel Alanya Lazer Göz Tıp Merkezi’nde, uzun yıllardır Alanya’da görev yapan göz hastalıklarında uzman Op. Dr. Bülent Kalay hizmet vermeye başladı.

Lazer Göz Tıp Merkezi Op. Dr. Bülent Kalay
Op. Dr. Bülent Kalay

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu olan Op. Dr. Kalay’la göz sağlığı merkezindeki tedavi yöntemleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

1975’te Alanya’da doğan Opr. Dr. Kalay, 3 yaşında babasının görevi nedeniyle Alanya dışındaki değişik şehirlerde yaşamış, okul tatillerinde geldiği Alanya, onun için bir sevda, bir özlem olmuş. Alanya’da yaşamak için doktor olmaya karar veren Kalay, Hacettepe Tıp Fakültesi’ndeki eğitiminin ardından Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzmanlık eğitimine başladı. Op. Dr Kalay, “Askerlik sonrası 2 Sene Tokat Turhal Devlet Hastanesi ‘nde görev yaptım. Turhal’da ‘FAKO’ yöntemiyle dikişsiz katarakt ameliyatlarını ilk olarak ben gerçekleştirdim. Özel Alanya Can Hastanesi’nde 3 yıl çalıştıktan sonra 8 yıl Başkent Üniversitesi Alanya Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde çalıştım. Şimdi de Lazer Göz Hastanesi’nde hizmet vermeye başladım. Bize hastalarımız en çok katarakt nedeniyle başvuruyor. Katarakt, göz merceğinin şeffaflığını yitirmesidir. Katarakt gelişmesinde güneşin yaydığı ultraviyole ışınları önemli nedenler arasındadır. Alanya güneşli bir yapıda olduğu için bu rahatsızlık burada da artarak devam ediyor. Eskiden Katarakt tedavilerinde hastanın korneası çok geniş bir şekilde açılırdı ve içerideki mercek bütünüyle çıkartılırdı, yerine yeni mercek konamazdı. Bu işlem sonrasında ise hastalara 11-12 numara olan ve ‘Sürahi Nine Gözlüğü’ olarak anlatabileceğimiz kalın camlı gözlükler verilirdi. Yenilenen teknoloji ile Lazer Göz’de bu işlem dikişsiz olarak, halk arasında ‘Lazer’ olarak bilinen FAKO yöntemiyle yapılıyor. Bu sayede hastanın gözüne yapay bir mercek yerleştirilebiliyor” dedi. Lazer Göz’de İlerleyen teknoloji ile Multifokal veya Trifokal yöntemleriyle uzak yakın ve orta mesafe görüşü düzelten göz içi lensleri takabildiklerini belirten Kalay sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu sayede de gözlük kullanımına gerek kalmıyor. Bu özellikli lenslerin takılabilmesi için Mercek gücünün doğru hesaplanması çok önemlidir. Lazer Göz Tıp Merkezi’nde hassas ölçüm yapabilen, bu sayede sonuçları daha iyi hesaplanabilen Optik Biyometri Cihazı bulunuyor. Biz merkezimizde Katarakt dışındaki et yürümesi, şaşılık, şalazyon, glokom ameliyatı, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, göz kapağı ameliyatları, göz içine enjeksiyonlar gibi her türlü hastalığın ameliyatını da gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca çocuklarda görme muayenesine imkan veren ,Lazer Göz Tıp Merkezi’nde bulunan Plus Optix Cihazı ile çocuk annesinin kucağında iken numaralarının tespit edilmesi mümkün. Böylelikle yıllarca geri dönüşü olmadan bir veya iki gözün az görmesiyle karşılaşacağı göz tembelliği erkenden tespit edilip tedavisine başlanabilir.”

Lazer Göz Tıp Merkezi Op. Dr. Bülent Kalay -2

“Ufku açık bir ekibiz”

Ekip olarak profesyonel ve uyumlu bir yapıda çalıştıklarını belirten Op. Dr. Kalay, Özel Alanya Lazer Göz Tıp Merkezi olarak son derece ufku açık bir yapıda olduklarını ve en yeni tedavi yöntemlerini Alanya’ya getirerek hastalarına hizmet verdiklerini belirtti. Kendilerine başvuran hastaların son derece gelişmiş cihazlarla muayene olduğunu belirten Op. Dr. Kalay sözlerine şu şekilde devam etti: “Hastalarımızın göz arkasında ödem, zar veya sarı leke hastalığının olup olmadığını OCT- Maküla isimli cihazla anlıyoruz. Hastalarımızın 3 boyutlu Göz Tomografileri çekiliyor ve görme sinirindeki hasar belirlenebiliyor. Bu sayede en küçük yapıların bile detayları görülebiliyor. Yine OCT-Glokom yöntemiyle göz tansiyonu hastalarının sinir kalınlıklarına bakılıyor. Belli aralıklarla tekrar çekilerek karşılaştırmalı değerlendirilebiliyor. Göz tansiyonu hastalarımıza ‘Bilgisayarlı Görme Alanı’ yapıyoruz. Göz tansiyonu çok sinsi ve ağır ilerleyen bir hastalıktır. Bazı çeşitleri hızlı da ilerleyebilir. Ama bu rahatsızlık ilerleyen evrede görme alanının daralmasıyla ve muayene ile ortaya çıkabilir. Biz bütün hastalarımızın göz tansiyonlarını ölçüyoruz, yüksek çıkan veya görme sinirinde hasar görüntüsü olanlara bu gelişmiş tetkikleri öneriyoruz. Onun dışında ilk aşamada bütün hastalarımızın gözlük değerlerine bakıyoruz. Özellikle Diyabete ve Hipertansiyona bağlı kanamalar, ödemler, sarı leke hastalığının yaş veya kuru tip olup olmadığı gibi bazı retina bozuklukları durumunda merkezimize danışan hastalara Göz Anjiyosu (FFA) gerekebiliyor. Bu ölçümler hastada aynı gün içinde yapılabiliyor.”

Lazer Göz Tıp Merkezi Op. Dr. Bülent Kalay -3

“ARGON LAZER ile Retinal yırtıkları, diyabete bağlı retina kanamaları ve retinal damar tıkanıklıklarına bağlı problemleri başarılı bir şekilde gideriyoruz.”

Lazer Göz Tıp Merkezi Op. Dr. Bülent Kalay -4

Bazı göz hastalıklarının ilaçlı tedaviye yanıt vermediğini ve ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirten Op. Dr. Kalay, “Mesela bir hastanın gözünün arkasında yırtık olabiliyor. Bu yırtık önlenmemesi halinde büyüyüp, retina sinir tabakasının ayrışmasıyla körlük gibi ciddi sonuçlar doğurabilir. Biz tespit ettiğimiz bu tip yırtıkların çevresini Argon Lazer dediğimiz yöntemle çevreliyoruz. Yag Lazer dediğimiz yöntem ile de Katarakt Ameliyatı olan bazı hastalarda ilerleyen dönemlerde konan göz içi merceğinin arkasındaki şeffaf zarda kireçlenme gibi beyazlaşmaları kolaylıkla anında, hastanın kıyafetini bile değiştirmeden giderebiliyoruz. Yine bazı göz tansiyonu hastalarında ilaçlı tedavi sonuç vermiyor. Bu tip durumlarda ameliyattan önce son çare diyebileceğimiz yöntem, göz tansiyonu akış yolunda, arka bölgede üretilen göz sıvısının emildiği açının düzeltilmesidir. Bu açı lazer ile düzeltiliyor. Bu yönteme SLT (Göz Tansiyonu) diyoruz ve bu cihaz şu anda sadece Alanya’da Lazer Göz Tıp Merkezi’nde var” dedi.

“Diyetisyen Büşra Şenol Lazer Göz’de”

Lazer Göz Tıp Merkezi Diyetisyen Büşra Şenol
Diyetisyen Büşra Şenol

Deneyim, teknoloji ve hasta memnuniyetini her şeyden önce tutan Özel Alanya Lazer Göz Tıp Merkezi, hastalarına göz rahatsızlıklarının yanı sıra kilo kontrolü ve sağlıklı beslenmede de yardımcı olmayı amaçlıyor. Lazer Göz ailesinin yeni fertlerinden, Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunu Diyetisyen Büşra Şenol, ‘Acıbadem Hastanelerinde Yetişkin Hastalarında Beslenme’ ve ‘Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Anne ve Çocuk Beslenmesi’ konulu çalışmalarından sonra Lazer Göz’de hizmet vermeye başladı. Şenol yaptığı programlarla Lazer Göz hastalarının kilo ve beslenme kontrollerini sağlayacak.

Önceki İçerikMurat Boz’un eski halini görenler çok şaşırdı
Sonraki İçerikSunay Akın Grand Harman’daydı