Alanyalılar gecesine yoğun ilgi

Alanyalılar gecesine ilgi yoğundu

Alanya Kent Konseyi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ‘Atatürk ve Çatalca Alaiye Şehitlerini Anma Programı ile Kültür Gezisi’ kapsamında Avrasya Gösteri ve Kültür Merkezi’nde ‘Alanyalılar Gecesi’ düzenlendi. Alanyalılıların yoğun ilgi gösterdiği geceye bu yıl 1500’e yakın Alanyalı katıldı.

Alanyalılar gecesine ilgi yoğundu

‘Alanyalılar Gecesi’ne katılanlar fıstıklı Alanya limonatası ile karşılandı, ardından yemeğe geçildi. Yemek sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası sunduğu halk müziği konseriyle katılanlara müzik ziyafeti sundu.

İstanbul'da gecede buluştular

Geceye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya eski Kaymakamlığı da yapan İstanbul Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, anne tarafından Alanyalı olan eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ağabeyi Prof. Ümit Doğay Arınç, Alanya kent konseyi ile gelen ve İstanbul’da yaşayan Alanyalılar katıldı.

Adem Murat Yücel, Nurhan Özcan

Yemek sonrası kürsüye çıkan gezi koordinatörü Faruk Nafiz Koçak, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak çok iyi ağırlanıyoruz. Bizler gün geçtikçe çoğalarak geliyoruz. 160 kişiyle başladık, şu anda 500 kişiyle İstanbul’dayız. Belediye başkanımıza ve İstanbul’a geldiğimizden bu yana bizlerle ilgilenen tüm belediye personeline sizler adına teşekkür ediyorum” dedi.

Nurhan Özcan
Nurhan Özcan

“HER ZAMAN ORTAK PAYDAMIZ ALANYA”

Ardından Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Özcan, “Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur anlayışıyla 100. yılında başlattığımız ‘Çatalca Alaiye Şehitlerini Anma Programı’mızın bu yıl altıncısını düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. Alaiye Taburu’nun torunları olarak Çatalça Alaiye Şehitliği’nde anma etkinliklerimizi gerçekleştirdik. Çok duygusal ve anlamlı anlara tanıklık ettik. Bir kez daha buradan bayrağımız altında özgürce yaşamamızı sağlayan başta cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çatalca Alaiye şehtlerimizi ve tüm şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Alanya’dan yaklaşık 500 kişi ile buradayız. Alanyalı ve İstanbul’da yaşayan gurbetteki hemşehrilerimizle buluşmanın sevincini yaşıyoruz. Kent konseylerinin bir misyonu da hemşehrilik bilincinin geliştirilmesidir. Bu nedenle Alanya Kent Konseyi olarak bu gece ile Alanyalıların dışarıda yapmış olduğu en büyük organizasyona imza atmış bulunuyoruz. Her zaman ortak paydamız Alanya ilkesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bizlerin Türkiye’nin en iyi çalışan kent konseyleri arasına girmemizdeki en önemli nedenlerden biri de işte bu ortak akıl bilinci ve hemşehrilerimizle olan üst düzey ilişkilerimizdir” diyerek gecede emeği geçenlere tek tek teşekkür etti.

Mevlüt Uysal, Adem Murat Yücel
Mevlüt Uysal, Adem Murat Yücel

“ALANYA SİZLERİN BİRİNCİ EVİNİZ”

Başkan Yücel de, “Osmanlı’nın en gözde yerleşim yerlerinden biri olan Alanya’nın çatısını hep ileriye taşıyarak turizmde, ticarette marka şehri yapma gayretindeyiz. Alanya için daha çok projelerimiz, yapacak işlerimiz var. İstanbul’da yaşayan Alanyalılar olarak sizlerin Alanya ile ilgili olarak her türlü görüş, fikir ve önerilere açık olduğumu ve istediğiniz her an bana ulaşabileceğinizi bilmenizi isterim. Alanya sizlerin birinci eviniz. Kapımızın her daim sizlere açık olduğu da belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Nurhan Özcan, Mevlüt Uysal
Nurhan Özcan, Mevlüt Uysal

“BÜTÜN ALANYA GELSE ALTINDAN KALKARIZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise, “Kent konseyinin çalışmaları sayesinde Alaiye Şehitliği’ni duydum. Türk ve Osmanlı tarihinde çok önemli bir olay. Ben özellikle Alanya Kent Konseyimize, bu işi başlatanlara gönülden teşekkür ediyorum. Alanya’dan 500 kişi geldi. İstanbul’dan 1000 kişi katıldı. Alanyalıların gerektiği zaman nasıl bir araya geldiğini görmüş olduk. Alanya Kent Konseyi’nin başlattığı bu organizasyon büyüyerek devam ediyor ve etmeli. Ben bir kez daha kent konseyine ve emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca 3-4 günlük yolda kalkıp gelen, bu zahmete katlanan her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizin sayenizde İstanbul’daki Alanyalılarla buluşuyoruz. Her sene sayımız artarak bu organizasyonları yapıyoruz. Başakşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde şunu söylemiştim. Alanya’dan İstanbul’a bu organizasyon için kaç kişi gelirse gelsin altından kalkarız demiştim. Şimdi bütün Alanya gelse de altından kalkarız. Biz görevlerimizi bıraksak bile, bu organizasyon bu kadar büyüdükten sonra devam edecektir’ dedi.

Faruk Nafiz Koçak
Faruk Nafiz Koçak

Konuşmaların ardından Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a teşekkür plaketi takdim ettiler.

Daha sonra Uysal, Yücel ve Özcan birlikte tüm masaları tek tek dolaşıp fotoğraf çektirdi. Gece Alanya’dan gelen efelerin zeybek gösterisiyle devam etti. İlerleyen saatlerde, Alanya’nın yöresel sanatçılarının çaldığı hareketli parçalarla oyun oynayan Alanyalılar, Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan’ın da seslendirdiği şarkılarla doyasıya eğlendi.

İstanbul'da gecede buluştular

İstanbul'da gecede buluştular

Adem Murat Yücel

Önceki İçerikTaşkın, paylaşımı ile yürekleri hoplattı
Sonraki İçerikMehmet Ali Erbil’in doktorundan üzen haber