Başkan Türel, Dostlar Meclisi’nin konuğu oldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel 'Dostlar Mecli'nin konuğu oldu
Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel 'Dostlar Mecli'nin konuğu oldu

‘Dostlar Meclisi’ üyeleri ile buluşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, altyapı sorunu kalmayan Antalya’da bundan sonra vizyon projelerin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Kruvaziyer liman Projesi’ne de değinen Başkan Türel, “2025’li senelerde Antalya kruvaziyer limana sahip, 1 milyon kruz yolcusu olan bir şehir olur” diye konuştu. Eski Belediye Başkanı Hasan Subaşı ve Eski İMO Başkanı Cem Oğuz’dan da Türel’in projelerine övgü ve destek geldi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel 'Dostlar Meclisi'nin konuğu oldu-3

Dostlar Meclisi üyeleri ile kahvaltı yapan Başkan Menderes Türel, Antalya’nın geleceğine yön verecek projeleri anlattı, soruları yanıtladı. Antalya’nın bir hazine olduğunu ifade eden Türel, “Tek derdimiz Antalya’ya değer katmak, Antalya’ya kazandırmak, Antalyalıya kazandırmak. Yapmaya çalıştığımız bütün projeler bunun içindir. Yoksa Antalya’ya kötülük olsun diye hiçbir Belediye Başkanı ben dahil en ufak bir şekilde yanlış adım atmaz” dedi. Toplantıya katılan Dostlar Meclisi üyesi Eski Belediye Başkanı Hasan Subaşı’nın Şarampol Caddesi’ni yayalaştırdığında kapısına siyah çelenk bırakanlar olduğunu hatırlatan Başkan Türel, ”Şimdi yapılan bu işin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Zaman bize doğruyu gösterir” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel 'Dostlar Meclisi'nin konuğu oldu-4

“Şarampol’de Mülk Değerleri 3’e katladı”

“Antalya’nın neresine bir kazma vursan bir proje fışkırıyor” diye konuşan Başkan Türel, bu projelerin Antalya’ya değer kattığını ifade ederek şu örneği verdi; “Ben ilk dönemde Şarampol Caddesi’ni yayalaştırayım dediğimde inanılmaz eleştirilere maruz kaldık. Ama on sene sonra yaptığım referandumda oradaki halkın yüzde 96,4’ü burayı yayalaştır diye talepte bulundu. Şimdi yayalaştırdık, cadde düzenlemesini yaptık, muhteşem oldu. Mülk fiyatları üçe katladı. Geçenlerde bir dostum anlatıyor. 120 bin TL’ye geçen sene satılığa çıkardığım dairemi 340 bine sattım Allah razı olsun diyor.”

“Varsak Aksu’ya raylı sistem ile bağlanacak”

Antalya’nın çağdaş bir şehir olması için altyapıya büyük önem verdiklerini söyleyen Başkan Türel, Antalya’nın kanalizasyon şebekesiyle ilgili bir sorunu kalmadığını ifade etti. Antalya için bir diğer olmazsa olmazın raylı sistem olduğunu da vurgulayan Başkan Menderes Türel, bir şehirde turistlerin havaalanından raylı sistemle kentte istediği bir noktaya ulaşmasının o şehrin katma değeri açısından büyük önem taşıdığını belirtti. 27 Mart’ta Raylı sistem 3. Etabının ihaleye çıkacağını hatırlatan Başkan Türel, bu hat tamamlandığında Varsak’tan yola çıkan bir kişinin Tıp Fakültesi, üniversite, adliye, Eğitim Araştırma Hastanesi, Konyaaltı Sahili, Kale Kapısı, Havaalanı, Işıklar, Aksu’ya kadar aktarmayla ulaşabileceğini açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel 'Dostlar Meclisi'nin konuğu oldu-6

“Eleştirileri dikkatle takip ediyorum”

Altyapı sorunu kalmayan Antalya’da bundan sonra vizyon projelerin düşünülmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Türel, bu projeler hayata geçirilirken ortaya çıkan eleştirileri büyük bir dikkatle takip ettiğini vurguladı. Antalya’ya yapılacak kruvaziyer limanla ilgili de çok eleştiri olduğunu belirten Türel, Antalya’nın kardeş şehri olan Miami’de kruz işinin en önemli CEO’larıyla görüştüğünü, konunun uzmanı ve akademisyenlerden de bilgi alarak projeyi şekillendirdiklerini söyledi. Başkan Türel, kruz yolcu sayısının her geçen gün arttığına da dikkat çekerek, “2025’li senelerde Antalya kruz limana sahip 1 milyon kruz yolcusu olan bir şehir olur” diye konuştu.

“İçme suyu ile ilgili tedbirleri alıyoruz”

Kaleiçi, Kepezaltı Santral Kentsel Dönüşüm Projesi, Balbey Kentsel Yenileme Projesi hakkında da Dostlar Meclisi üyelerine bilgi veren Başkan Türel, Boğaçayı Projesi’nin çevre hassasiyetleri açısından önemli bir kazanım getireceğini ifade etti. Son birkaç gündür içme suyunun kirleneceğine yönelik basında çıkan haberlerle ilgili de konuşan Başkan Türel, şunları söyledi: “Antalya’da içme suyu zenginliği oldukça yüksek şükürler olsun. Söz konusu bölgede iptidai kuyularımız var. Antalya’nın içme suyu ihtiyacının çok çok küçük bir bölümünü, o da ihtiyaç olursa karşılayabilecek bir kaynak söz konusu orada. Boğaçayı’nda söz konusu olan su kaynağı son derece önemsiz bir kaynaktır. Ayrıca bu kaynaklar da kesinlikle kirlenmeyecektir. Diğer yandan Kovanlık’ta çok büyük içme suyu kaynaklarını Antalya’ya kazandırıyoruz. İçme suyu ile ilgili bütün tedbirleri alıyoruz.”

“Rakiplerimizin gerisinde kalamayız”

Hızla büyüyen Antalya’nın rakipleri ile rekabet edebilmesi için çağa ayak uydurması gerektiğine işaret eden Başkan Türel, “Ben de çocukluğumdaki 70’li senelerdeki o portakal çiçeği kokan sokaklarının olduğu Antalya’yı çok isterim ama dünya aya gidiyorken biz yaya kalamayız. Antalya’yı bu romantizm içinde nostaljik duygularla çağın gereğine uygun bir şekilde rakipleriyle yarıştıramadığımızda gerçekten ilerleyen zamanda çok pişman oluruz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel 'Dostlar Meclisi'nin konuğu oldu-2

“Hızlı Tren 2023’te”

Konuşmasının ardından Dostlar Meclisi üyelerinin sorularını da içtenlikle yanıtlayan Türel, hızlı tren ile ilgili soruya ise “Hedef 2023. Cumhuriyetimizin 100. Yılı. Ayrıca havalimanından binen, hızlı trenle sadece Gazipaşa değil, Kars Batum’a kadar gidebilecek” diye konuştu.

Oğuz’dan teşekkür

Dostlar Meclisi üyesi olan eski İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz da Başkan Türel’e Eski İl Özel İdare alanında yaptığı düzenleme, Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi, eski stadyum alanında kent müzesinin de yer aldığı düzenlemeler için teşekkür etti. Oğuz, Başkan Türel’in toplu ulaşımı iyileştirme çalışmalarından da övgüyle söz ederek, “O minibüs rezaletini kaldırmanız, otobüslere dönüştürmenize de ayrı bir teşekkür ediyorum. Bu doğru bir karardı yalnız kaldığınızı da biliyoruz ama İnşaat Mühendisleri Odası olarak arkanızdaydık. Doğru bir iş yapıldı” dedi.

“Hakkımı helal ediyorum”

Eski Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hasan Subaşı da, Başkan Türel, Batı Çevreyolu, altyapı yatırımları, yeni hizmet binası projeleri ile teşekkürü hak ettiğini söyledi. Kendi döneminde hak sahiplerine verilmek üzere kamulaştırılan Kepez-Santral mahallesinde, Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projesine destek veren Subaşı, “Bugün önemli bir proje ile o bölgeyi arsa sahiplerine kazandırdığı için Başkan Türel’e hakkımı helal ediyorum” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel 'Dostlar Meclisi'nin konuğu oldu

Önceki İçerik“Ben de Haydar gibi olacağım”
Sonraki İçerikKozan’ın İzmir çıkarması