“Diş Hekimliğinde estetik de önemli”

Diş Hekimi Enise Arzun Akbulut
Diş Hekimi Enise Arzun Akbulut

Estetik Diş Hekimliğinde Alanya’nın başarılı isimlerinden Diş Hekimi Enise Arzun Akbulut ile estetik ve diş sağlığı üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Estetik Diş Hekimi Enize Arzun Akbulut-2
Estetik Diş Hekimi Enise Arzun Akbulut

Gülümseme ile birlikte bütünlük teşkil eden estetik dişler, kişinin kariyer, özgüven ve ağız sağlığı ile birlikte çevresindeki kişilere saygısını ifade etmektedir. Estetik Diş Hekimliğinde Alanya’nın başarılı isimlerinden Diş Hekimi Enise Arzun Akbulut ile estetik ve diş sağlığı üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Estetik Diş Hekimi Enize Arzun Akbulut

“29 yıldır Diş Hekimliği yapıyorum”

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunu ve 29 yıllık başarılı bir kariyere sahip olan Enise Arzun Akbulut, 21 yıldır Alanya’daki özel kliniğinde hizmet veriyor. Sektördeki son gelişmeleri takip etmekten heyecan duyduğunu belirten Enise Arzun Akbulut, “Hastalarıma özel kliniğimde hizmet verdiğim için alanımdaki yenilikleri, tekniklerimizdeki değişiklikleri yakından takip ediyorum. Emeklilik zamanıma yaklaştım. Buna rağmen sanki yeni mezunmuşum gibi bir heyecanla yoluma devam ediyorum” dedi.
“Meslek hayatımda en önem verdiğim konu ‘Koruyucu Hekimlik’tir”
Diş Hakimliği’ndeki en önemli noktanın hastanın ağrısını yok etmek olduğunun altını çizen Enise Arzun Akbulut, “Diş ağrısı gerçekten katlanılması çok zor bir ağrıdır. Bu nedenle tedavide en önemli nokta bu ağrının giderilmesidir. Ama ağrı olayını bitirdikten sonra benim en çok önem verdiğim konu ‘Koruyucu Hekimlik’ oldu. Diş yapısının gelişimi ve korunması açısından kişiye kazandırılacak belli alışkanlıklar ile Koruyucu Hekimlik adına sistemli hizmet vermek çok önemlidir. Ben Kliniğimde her zaman bu prensiple çalıştım. Beni anlayan hastalarımla da 20 yıllık bir süreci kapsayan görüşmelerim var. Bu konuda biz hekimlere devlet kanadından da destek gelmesi gerekiyor” dedi.

“Ben kliniğimde Estetik Diş Hekimliği yapıyorum”

Diş Hekimliğinde son 10 yıldır ‘Estetik’ kaygının arttığını belirten Diş Hekimi Akbulut, “Mesleğimizde son 10 yıldır gidişat tamamen estetiğe dönüştü. Tedavilerime estetik açısından da bakıyorum. Tabii ki ilk amacım ‘Koruyucu Diş Hekimliği’. İkinci amacım, ağrıyı dindirmek ve tedavi etmek. Ama asıl amacım insanların gerçek isteği olan Estetik Diş Hekimliği. Tabi bu Estetik Diş Hekimliğini yaparken en çok dikkat ettiğim konu hastalarımın dişlerini korumak. Sırf estetik kaygıyla hastalarıma işlem yapmam. Öncelikle hastalarımın dişlerini yaparken ortaya çıkan işlemin ömürlük olmasına dikkat ediyorum. Hastam üzerinde yapacağım işlemi öncesinde 3D programı ile hastalarıma gösteriyorum ve onaylarını alıyorum. Ben görselliğe önem veriyorum ve bu anlayışla çalışıyorum” dedi.

“Lazer sektörümüzdeki en büyük mucize”

Yıllar içinde Özel Diş Hekimi Kliniklerinin çalışma standartlarının zorlaştığını ve bu nedenle farklı çalışmalarla başarısını ortaya koyduğunu belirten Enise Arzun Akbulut “Sektördeki farklılığımı aldığım eğitimler ve takip ettiğim yeniliklerle kazandım. Almanya’da Lazer Master eğitimi aldım. Kendimi bu cihazla çok mutlu ve güvende hissediyorum. Çünkü hastalarım bu teknik ile çok güvende. Planladığım tedavileri planladığım sürede bitirebiliyorum. Bu yöntemle enfeksiyonu önlüyorum ve hastalarım antibiyotik kullanmıyor. Ağrı kesiciye bile gerek kalmıyor. Küçük lazerimizle de işlem sonrası iyileşme sürecini hızlandırıyoruz” dedi.

Estetik Diş Hekimi Enize Arzun Akbulut-3

“Her zaman aynı hekime başvurmalısınız”

Diş tedavisinde birkaç önemli nokta olduğunu belirten Enise Arzun Akbulut“Birey aylık ve yıllık diş bakımlarında ve tedavilerinde her zaman kesinlikle aynı hekime başvurmalıdır. Çünkü hekim hastalarının muayenelerinde bir hafta önce göremediği bir şeyi daha sonra daha net görebilir. Buna rağmen diş kaybı varsa tedavide eski yöntemler yerine kendini kanıtlamış firmaların ürettiği implant ile tedavi yapılmalıdır. Bireyler, aldıkları hizmeti ömür boyu kullanabilecekleri yerleri seçmeleri konusunda bilinçlendirilmelidir. Yılda belirlenen aralıklarda bu konuyla ilgili üniversite ve okullarda seminerler düzenlenmeli. Hasta Toplum yerine Sağlık Toplum yoluna giden bir politika izlemeliyiz” dedi.

“Bu işin kalbi İstanbul’da atıyor”

Diş Hekimi Enise Arzun Akbulut, sektördeki yeniliklerin İstanbul’da olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Bütün yenilikler, hekimlerin ve teknisyenlerin uyguladığı son teknolojiler İstanbul’da. TDB’nin yönlendirdiği seminerleri ve bizim kullandığımız malzemelerin firmalarının verdiği eğitimleri takip ediyorum. Ben genelde yurt dışı menşeli eğitim alıyorum. Çünkü İstanbul ve yurt dışındaki eğitimler sonucunda öğrendiğim ve paylaştığım bilgiler arttıkça kliniğimde tek başıma çalışmama rağmen kendimi hiç yalnız hissetmiyorum. Hem bilgi hem de destek anlamında arkadaşlarımla kliniğimde grup halinde çalışabiliyoruz. Dudaklar, gülüş, diş eti ve kök hücre tedavisine kadar kliniğimde bütün teknikleri kullanıyorum.”

“Hobilerimi mesleğime göre seçiyorum”

Başarılı bir kariyere sahip olan Enise Arzun Akbulut, hobilerini mesleğine göre seçtiğini belirterek “Mesleğimin dışında hobilerim de var. Özellikle kalabalık karşısında şarkı söylemek benim için çok heyecan verici. Onun dışında resim ve kayak yapmayı da çok seviyorum. Resim ve mesleğimin bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta her ikisinde de kendinizin ortaya koyduğu bir eser oluyor. Diş Hekimliği konusunda daha aktif olabileceğim hobiler geliştirmeye çalışıyorum. Onun dışında ilerleyen zamanlarda Akbulut Sanat Merkezi olarak yeteneklerini geliştirmek isteyen gençlerimiz ve özel çocuklarımız için, onların aileleri olmadan da hayata tutunabileceklerini gösteren ve kendilerini kanıtlayabilecekleri bir okul kurmayı hedefliyoruz. Ben mesleğimde 30 yılı tamamlamak üzereyim. Ömrümün geri kalan zamanında da mesleğimi hobi gibi yapıp hobilerimi de mesleğim gibi yapmayı planlıyorum” dedi.

Estetik Diş Hekimi Enize Arzun Akbulut-4

Önceki İçerik5 yıllık evlilik tek celsede sonlandı
Sonraki İçerik100. yılı Filika ‘da kutladılar