Malta ve Las Vegas’ı anlattılar

Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü (AFSAK) Salı Buluşması’nın konukları Dr. Gökhan Aydoğan ile diş hekimi Murat Dikmen oldular.

Kulüp binasındaki organizasyona AFSAK Başkanı İlhami Yetkin ile kulüp üyeleri katıldılar. Derya Doni’nin haftaya sunum yapacağını belirten AFSAK Başkanı İlhami Yetkin, bu sunumu da keyifle izleyeceklerini söyledi.

Malta ve Las Vegas'ı anlattılar
Gökhan Aydoğan

‘Malta’ konulu sunumu için kulüp üyelerine hitap eden Dr. Gökhan Aydoğan, önce bu ülke hakkında bilgiler verdi. Aydoğan, “Malta, Orta Akdeniz’de bir ada devleti. Çok büyük bir ülke değil. Sicilya’ya 90, Kuzey Afrika’ya 200 kilometre civarında mesafesi var. Çok kültürlü bir ülke. Nüfusu 470 bin civarında. Nüfusu bu kadar olmasına rağmen yoğun bir trafiği var. Yaklaşık 200 bin araç olduğunu söyleniyor. Malta’nın Alanya’ya benzer bir iklimi var. En güzel mevsimleri ilkbahar ve sonbahar olarak öneriliyor. Yaz mevsiminde Alanya’da olduğu gibi turizm ön planda. Biz kış dönemi gittik.

Malta ve Las Vegas'ı anlattılar

Hem turların fiyat bakımından iyi olması hem de daha tenha olması açısından. Malta şirin bir yer. Çok soğuk değil. Temmuz-ağustos ayları nemli bir ortama sahip. Genelde geçim kaynakları turizm ve tarım. Balıkçılık da var. Resmi dil Maltaca ve İngilizce. Öğrenciler için iyi bir destinasyon. Malta’da oteller ve kumarhane var fakat Kıbrıs kadar ön planda değil. Bunun dışında halkı köken olarak İtalya ve Arap karışımı. Maltaca çok enteresan bir dil. Her yerde İngilizce çok rahatlıkla konuşuluyor. İngilizce öğrenmek için iyi pratik yapılabilecek bir yer. Bizi ilgilendiren tarafı Osmanlı zamanında 1500’lü yıllardaki Malta kuşatması. O dönem Akdeniz’de bir tek fethedilmemiş yer Malta.

Kuşatma yapılıyor ve başarısız olunuyor. Onların tarihinde de bu büyük önem taşıyor. Maltalılar sanırım 8 Eylül’de Malta kuşatmasını kutluyor. Ülkede çok fazla öğrenci popülasyonu var. Bütün ülke baştan başa otobüslerle gezilebiliyor. Ülkede Euro geçerli” dedi. Malta’da çektiği fotoğrafların slayt eşliğinde sunumunun ardından Aydoğan, üyelerin sorularını cevapladı.

LAS VEGAS’I ANLATTI
Aydoğan’ın ardından Murat Dikmen, ‘Chicago’ ve ‘Las Vegas’ konulu sunum yaptı. Sunum öncesi üyelere hitap meden Dikmen, “Chicago, ABD’nin en büyük şehirlerinden biri. 1800’lü yıllarda kurulmuş. 1871 yılında da büyük bir yangın yaşanmış ve yaklaşık 300 bin kişi evsiz kalmış. Kardeşim Wisconsin’de yaşıyor. Onun yanına gittim. Appleton’a üç buçuk saat yolculuktan sonra gittim. Bir hafta orada kaldıktan sonra direkt Appleton’dan 2800 kilometrelik uçak yolculuğu ile Las Vegas’a geldim.

Las Vegas, Mojave Çölü üzerinde kurulmuş bir şehir. 1930’lu yıllara kadar suç merkezi gibi olan bir yer. Bu yıllarda kumarın legal hale gelmesiyle eski bir gangster olan kişi kumar şehri hayal ediyor ve bu gerçekleşiyor. 1940’lı yıllardan sonra da popüler hale geliyor. Vegas’ın içinden otobüsle beş buçuk saat yolculuk yaptıktan sonra Büyük Kanyon’a gitme imkanım oldu. Burada kanyonu ilk kez görünce insan etkileniyor. Kolarado Nehri’nin milyonlarca yıllık aşındırmasıyla oluşmuş yaklaşık 470 kilometre uzunluğunda bir vadi” diye konuştu. ‘Chicago’ ve ‘Las Vegas’ konulu sunum sonrası Dikmen, katılımcıların sorularını cevapladı.

Malta ve Las Vegas'ı anlattılar
İlhami Yetkin
Önceki İçerikRektör Pınarbaşı AGC’deydi
Sonraki İçerikBağımsız aday Akdağ: ‘Alanya Havayolu’nu kuracağız’