“Cildinizi dermatologlara emanet edin”

“Cildinizi dermatologlara emanet edin”

Dermatolog Doktor Nurhal Mercan Bozkurt ile kendi ismini taşıdığı merkezinde samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Deri rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok konu hakkında bilgi edindiğimiz Bozkurt, “Cildinizi dermatologlara emanet edin” dedi.

“Cildinizi dermatologlara emanet edin”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Burdur’da 1978 yılında dünyaya geldim. Ortaokul ve lise eğitimimi Burdur Anadolu Lisesi’nde tamamlamamın ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimime devam ettim. SDÜ Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda 5 yıl süren uzmanlık eğitimimden sonra mecburi hizmetimi de tamamlayarak, 2011 yılında Alanya Devlet Hastanesi bünyesinde çalışmaya başladım. Alanya’da 7, meslekte 15’inci yılımı tamamladım. Bu süreçte birçok ulusal ve uluslararası eğitim, kongre, kurs ve sempozyuma katılarak uzmanlık alanımdaki yenilikleri takip etmeye devam ettim. Dermatolojik hastalıklar yanında kozmetoloji alanında da hizmet vermek üzere kendi ismimle merkezimi açtım.

 

Dermatolog denilince ilk olarak güzelleşmek geliyor akla. Birçok sorunlu cilt hastalıklarının tedavilerini sağlıyorsunuz. Bunun hakkında bilgi verir misiniz?

Algıda seçicilik diyebiliriz belki. Dermatolog, cildiye uzmanı, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı aslında hepsi aynı hekim grubu. Kozmetoloji, özellikle son yıllarda sosyal medyada ön plana çıkınca dermatolog ve dermatoloji güzellik ile ilişkilendirildi. Deri vücudumuzun en büyük organı. Deri hastalıkları, saç ve tırnak hastalıkları ve bunların tedavisi dermatolojinin temel konularıdır. Sedef hastalığı, vitiligo (derinin renk kaybına uğraması), egzama, ürtiker (kurdeşen), mantar hastalıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, deri kanserleri, benler, iç hastalıklarına eşlik edebilen deri bulguları gibi oldukça fazla hasta grubundan sorumluyuz. Bizler cildinizi dermatologlara emanet edin diyoruz.

Nurhal-Mercan-02

Merkezinizde ne tür uygulamalar gerçekleştiriyorsunuz?

Dermatolojik hastalıkların tanı ve tedavisinin yanında devlet hastanesi bünyesinde yapamadığımız birtakım tedavilere yönelikte hizmet vermek istedik. Merkezimizde dermatoloji dışında kozmetoloji ile ilgili hizmetler de veriyoruz. Botoks, dolgu, lazer epilasyon, altın iğne (secret), kılcal damar tedavisi, medikal cilt bakımı, aquapeel cilt bakımı, çatlak tedavisi, peeling, medikal leke tedavisi, lazerle leke tedavisi, mezoterapi, saç dökülmesi tedavisi, PRP, cilt gençleştirme tedavileri, karbon peeling, dövme silme, mezolifting, terleme tedavisi gerçekleştirdiğimiz uygulamalar arasında yer alıyor.

Alanya’da en çok karşılaşılan dermatolojik rahatsızlık sizce nedir?

Leke büyük bir sıkıntı. Alanya bu açıdan biraz daha özel. Yaz-kış güneş hiç eksik olmayan bir bölge. Güneşin etkilerine bağlı olarak erken yaşlanma, daha erken kırışıklık ve cilt kanserleri açısından güneşin zararlı etkilerine daha çok maruz kalabiliyoruz. Leke sık görülen bir rahatsızlık. Tedavisi de oldukça zor. Aslında tedaviden daha önemli olan, güneşten iyi korunabilmek. Bu, günlük yaşantının içinde çokta mümkün olamayabiliyor.

Nurhal-Mercan-03

Leke, akne ve saç dökülmeleri kozmetik tedavi olarak algılanıyor. Doktor olarak bu rahatsızlıkları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Saç dökülmesi, akne ve lekeler kozmetik problem gibi görünse de hastalıkların bir parçası. Bir uzman tarafından inceleme yaparak değerlendirilip tedavi gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Nurhal-Mercan-04

Terleme Alanya’da çok sık karşılaşılan bir durum, dermatolojik olarak giderilebilir mi?

Terleme yaygın veya bölgesel olabiliyor. Altta yatan bir problem varsa buna yönelik tedaviler yapılmalı. Terlemeye sebep olacak bir neden yokken özellikle koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı gibi sınırlı alanlarda görülen aşırı terleme, kişinin sosyal yaşantısını önemli ölçüde etkileyebiliyor. Bu noktada belli bir süre terlemenin önüne geçmek mümkün. Botoks en etkili yöntemlerden biri bu açıdan. Kırışıklık tedavisinde 3-4 ay etkili olurken, terleme tedavisinde kişisel farklılıklar olsa da 9 ay gibi bir süreye kadar etki sağlayabiliyor.

Nurhal-Mercan-05

Türkiye sağlık turizmi açısından dünyada sayılı ülkeler arasında. Siz Alanya’yı bu konuda nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’de tıp gerçekten iyi bir noktada. Geçmişten bugüne yürütülen başarılı bir politika var. Dünya çapında başarılı doktorlara sahip bir ülkeyiz. Türkiye ekonomik anlamda birçok ülkeye göre daha uygun olduğu için tercih sebebi oluyor. Hastalar hem ucuz hem de belki kendi ülkelerinden daha kaliteli bir hizmeti burada alabiliyor. Alanya’da olmaları daha büyük bir şans.

 

Önceki İçerikÖzge Ulusoy’un mutluluğu kısa sürdü
Sonraki İçerikBüşra Alnıtemiz, “İyi ki Alanya’dayım”