Türel’den Koçyiğit’e yanıt

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Film Festivali'nde Altın Portakal Ulusal Yarışması'nın kaldırılması kararını eleştiren ünlülere yanıt verdi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Film Festivali'nde Altın Portakal Ulusal Yarışması'nın kaldırılması kararını eleştiren ünlülere yanıt verdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal Ulusal Yarışması’nın kaldırılması kararını eleştiren ünlülere yanıt verdi.

Hülya Koçyiğit, Menderes Türel

Geçen günlerde açıklanan Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Altın Portakal Ulusal Yarışması’nın kaldırılması kararı, ünlüler tarafından ciddi olarak eleştirilmişti. Konuyla ilgili ilk eleştiri videosu da sinema dünyasının efsane isimlerinden ve Altın Portakal’da 5 kez ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne layık görülen Hülya Koçyiğit’ten gelmişti. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türel, Albüm muhabirinin “Altın Portakal Ulusal Yarışması iptal edildiği için başta Hülya Koçyiğit olmak üzere bazı sanatçılar sosyal medyada eleştirel video paylaşarak tepkilerini dile getiriyorlar. Bununla ilgili yorumunuz nedir?” sorusu üzerine “Aldığımız kararın olumlu olduğu önümüzdeki yıllarda daha da iyi anlaşılacak” yanıtını verdi.

“53 yıl önce babamın da içinde olduğu ekip tarafından Altın Portakal Film Festivali başlatıldı”

1964 yılında Antalya’nın tanıtımı amacıyla kendi babasının da içinde olduğu ekip tarafından Altın Portakal Film Festivali’nin yapılmaya başladığını söyleyen Türel, “Hep birlikte Antalya’nın tanıtımı için el birliğiyle yıllardır çalışıyoruz. Şu anda Antalya’nın ünü bırakın Türkiye’yi Avrupa sınırlarını aşmıştır. Dolayısıyla bizim bu festivali dar kalıplar içerisinde hapsetmemiz mümkün değil. Bizim dünyaya Antalya’nın ve tüm bölgenin tanıtımını etkili bir şekilde yapmamız lazım. Bu yüzden biz ulusal ve uluslararası yarışmayı birleştirdik. Ulusal filmlerimiz de uluslararası yarışmada yarışabilirler. Hatta geçen sene ‘Mavi Bisiklet’ isimli Türk Filmi, uluslararası yarışmada ciddi başarı elde etti. Türk Filmleri’nin Venedik’te, Cannes’te, Berlin’de ciddi ödüller aldığını biliyoruz. Dolayısıyla deplasmanda bile ödül alabilecek filmlerimiz varsa kendi evimizde yani Antalya’da da uluslararası ölçekteki yarışmaya katılabilirler. Bir süre sonra bu yaptığımızın doğru olduğunu eleştirenler de kabul edecektir” şeklinde konuştu.

Önceki İçerikDizi ekibi Alanya’da kampa girdi
Sonraki İçerik“Fuar sezonu açılıyor”